Spis treści
Wszyscy w „teatrze życia” gramy przynajmniej kilka ról, rolę matki, żony, męża, tancerki, szefowej czy pracownika biurowego. Kreujemy różne wizerunki. Inaczej ubieramy się do pracy, inaczej na randkę czy na spotkanie z przyjaciółmi. Robimy stosowny makijaż do pracy, zwracamy uwagę na szczegóły, takie jak paznokcie czy biżuteria, ale zwykle zdarza się, że zapominamy o perfumach. Większość z nas ma swój jeden lub dwa ulubione zapachy perfum i stosuje je bez względu na okazję. To duży błąd, ponieważ perfumy, które nosimy, powinny nie tylko sprawiać nam przyjemność, ale również umiejętnie pasować do okoliczności.
Jak dobrać perfumy do pracy?
W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy wewnętrzna polityka firmy, w której pracujemy, regulamin czy przyjęty dress code, nie zakazują pracownikom stosowania perfum do pracy. Z takimi ograniczeniami można spotkać się w ochronie zdrowia, w branżach związanych z żywnością, pracą z dziećmi lub osobami starszymi, ale także w niektórych korporacjach użycie perfum jest niewskazane.
Jeśli nawet pracodawca pozostawia w tym zakresie całkowitą swobodę, to w dobrym tonie jest kierowanie się empatią podczas wyboru perfumy do biura, ponieważ każdy z nas ma różną wrażliwość na zapachy. Intensywne pachnidła mogą alergikom, osobom wyczulonym lub ze skłonnościami do bólów głowy zafundować nudności, migrenę czy złe samopoczucie. Uprzejmie będzie dobrać perfumy tak, by wpisywały się w próg tolerancji naszego towarzystwa.
Ponadto, zapachy mogą dekoncentrować. Psychologia zapachu twierdzi, że węch to zmysł związany z pamięcią, emocjami i nostalgią. Nawet gdy nie jesteśmy tego świadomi, zapachy mogą w subtelny sposób kierować nasze myśli i osądy na zaskakujące tory oraz przywoływać wspomnienia niosące silny ładunek emocjonalny. Na przykład, wyczuwając konkretny produkt, mimowolnie zastanawiamy się, skąd go znamy, a nie skupiamy się na zawodowych obowiązkach lub rozmówcach.
-
Perfumy do pracy damskie
Wiele damskich perfum działa dzięki feromonom, pobudzając osoby dookoła, co przydaje się na randce lub podczas wyjścia na drinka, aczkolwiek niekoniecznie w pracy. Tam lepiej sprawdzą się zapachy lekkie, które wtapiają się tło, subtelnie podkreślają wizerunek i nie zdominują otoczenia. Możecie sięgać po akordy drzewne, świeże i owocowe, gdyż dodadzą pewności siebie i podkreślą perfekcjonizm. Mile widziane są też pachnidła typu kwiatowego czy kompozycje uzupełnione cytrusami, zieloną herbatą i miętą.
Oto kilka przykładowych nut zapachowych, które można spotkać w dobrych, damskich perfumach do pracy:
-
Kwiatowe: róża, piwonia, konwalia, irys, narcyz, jaśmin, pankracjum nadmorskie.
-
Owocowe: bergamotka, mandarynka, czarna porzeczka.
-
Pozostałe: piżmo, skóra, drzewo sandałowe, mech, wetyweria, opuncja, kardamon.
Trafnym wyborem mogą być mgiełki zapachowe – dyskretnie dodające uroku i niewyczuwalne z dużej odległości.
-
Perfumy do pracy męskie
Do pracy, na spotkania służbowe i inne oficjalne okazje biznesowe panowie powinni zdecydować się na klasyczny zapach męskich perfum — elegancki, ale niezbyt mocny. Można także wybrać nieco delikatniejszą wodę toaletową lub perfumy unisex, ponieważ są lekkie i neutralne, a ich uniwersalność sprawia, że podobają się większości osób.
Nasze propozycje zapachów do pracy to:
-
Kwiatowe: kwiat pomarańczy, irys,jaśmin, santolina.
-
Owocowe: grejpfrut, bergamotka, mandarynka, cytron.
-
Pozostałe: geranium, piżmo, cedr, imbir, paczula, trawa morska, różowy pieprz, liść laurowy, mech dębowy, drzewo gwajakowe.
Zapach perfum – jakich do pracy lepiej unikać?
Ostre, męskie zapachy i dominujące, wieczorowe perfumy dla pań, to zbyt kontrowersyjny pomysł do pracy. Lepiej zrezygnować z pachnideł kadzidlanych, akordów pudrowych i bardzo słodkich czy orientalnych przypraw.
Jak przedłużyć trwałość perfum podczas pracy?
Nadmierna aplikacja nie przedłuża trwałości perfum, a nawet lekki zapach może być uciążliwy dla otoczenia, jeśli jest stosowany w zbyt dużej ilości. Lepszym sposobem na utrzymanie trwałości zapachu podczas długiego dnia w pracy jest aplikowanie perfum na nawilżoną skórę, czyli tuż po kąpieli lub po użyciu balsamu bądź olejku. Najsłabiej perfumy utrzymują się na suchej skórze,a najdłużej na tłustej lub mieszanej, czyli takiej, która produkuje więcej sebum. To wiąże molekuły zapachowe, dzięki czemu wolniej odparowują z powierzchni ciała.
Innym trikiem na przedłużenie trwałości perfum w pracy, jest spryskiwanie ich na włosy, gdyż są one świetnym nośnikiem zapachów. Ciało może się spocić, a perfumy – wyparować. Natomiast na włosach pozostają wyczuwalne znacznie dłużej.
Przestrzeganie zapachowego savoir-vivre świadczy o wyczuciu, dobrym smaku i szacunku dla innych. Odpowiednie używanie perfum do pracy dodaje pewności siebie i wzbudza dobre emocje otoczenia. Przy ich wyborze warto kierować się swoim gustem oraz chęcią znalezienia dobrego, nienachalnego zapachu, który będzie stanowić świetne uzupełnienie profesjonalnego wizerunku.