Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Perfumy do pracy – jakie wybrać? Jakich zapachów unikać?

Perfumy do pracy – jakie wybrać? Jakich zapachów unikać?

 
Perfumy do pracy – jakie wybrać? Jakich zapachów unikać?

 

Spis treści

Wszyscy w „teatrze życia” gramy przynajmniej kilka ról, rolę matki, żony, męża, tancerki, szefowej czy pracownika biurowego. Kreujemy różne wizerunki. Inaczej ubieramy się do pracy, inaczej na randkę czy na spotkanie z przyjaciółmi. Robimy stosowny makijaż do pracy, zwracamy uwagę na szczegóły, takie jak paznokcie czy biżuteria, ale zwykle zdarza się, że zapominamy o perfumach. Większość z nas ma swój jeden lub dwa ulubione zapachy perfum i stosuje je bez względu na okazję. To duży błąd, ponieważ perfumy, które nosimy, powinny nie tylko sprawiać nam przyjemność, ale również umiejętnie pasować do okoliczności.

 

Jak dobrać perfumy do pracy? 

 

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy wewnętrzna polityka firmy, w której pracujemy, regulamin czy przyjęty dress code, nie zakazują pracownikom stosowania perfum do pracy. Z takimi ograniczeniami można spotkać się w ochronie zdrowia, w branżach związanych z żywnością, pracą z dziećmi lub osobami starszymi, ale także w niektórych korporacjach użycie perfum jest niewskazane.

 

Jeśli nawet pracodawca pozostawia w tym zakresie całkowitą swobodę, to w dobrym tonie jest kierowanie się empatią podczas wyboru perfumy do biura, ponieważ każdy z nas ma różną wrażliwość na zapachy. Intensywne pachnidła mogą alergikom, osobom wyczulonym lub ze skłonnościami do bólów głowy zafundować nudności, migrenę czy złe samopoczucie. Uprzejmie będzie dobrać perfumy tak, by wpisywały się w próg tolerancji naszego towarzystwa.

 

Ponadto, zapachy mogą dekoncentrować. Psychologia zapachu twierdzi, że węch to zmysł związany z pamięcią, emocjami i nostalgią. Nawet gdy nie jesteśmy tego świadomi, zapachy mogą w subtelny sposób kierować nasze myśli i osądy na zaskakujące tory oraz przywoływać wspomnienia niosące silny ładunek emocjonalny. Na przykład, wyczuwając konkretny produkt, mimowolnie zastanawiamy się, skąd go znamy, a nie skupiamy się na zawodowych obowiązkach lub rozmówcach.

 

  • Perfumy do pracy damskie

 

Wiele damskich perfum działa dzięki feromonom, pobudzając osoby dookoła, co przydaje się na randce lub podczas wyjścia na drinka, aczkolwiek niekoniecznie w pracy. Tam lepiej sprawdzą się zapachy lekkie, które wtapiają się tło, subtelnie podkreślają wizerunek i nie zdominują otoczenia. Możecie sięgać po akordy drzewne, świeże i owocowe, gdyż dodadzą pewności siebie i podkreślą perfekcjonizm. Mile widziane są też pachnidła typu kwiatowego czy kompozycje uzupełnione cytrusami, zieloną herbatą i miętą.

 

Oto kilka przykładowych nut zapachowych, które można spotkać w dobrych, damskich perfumach do pracy

 

  • Kwiatowe: róża, piwonia, konwalia, irys, narcyz, jaśmin, pankracjum nadmorskie.

  • Owocowe: bergamotka, mandarynka, czarna porzeczka. 

  • Pozostałe: piżmo, skóra, drzewo sandałowe, mech, wetyweria, opuncja, kardamon.

     

Trafnym wyborem mogą być mgiełki zapachowe – dyskretnie dodające uroku i niewyczuwalne z dużej odległości.

 

  • Perfumy do pracy męskie

 

Do pracy, na spotkania służbowe i inne oficjalne okazje biznesowe panowie powinni zdecydować się na klasyczny zapach męskich perfum — elegancki, ale niezbyt mocny. Można także wybrać nieco delikatniejszą wodę toaletową lub perfumy unisex, ponieważ są lekkie i neutralne, a ich uniwersalność sprawia, że podobają się większości osób. 

 

Nasze propozycje zapachów do pracy to: 

 

  • Kwiatowe: kwiat pomarańczy, irys,jaśmin, santolina.

  • Owocowe: grejpfrut, bergamotka, mandarynka, cytron. 

  • Pozostałe: geranium, piżmo, cedr, imbir, paczula, trawa morska, różowy pieprz, liść laurowy, mech dębowy, drzewo gwajakowe. 

 

Zapach perfum – jakich do pracy lepiej unikać? 

 

Ostre, męskie zapachy i dominujące, wieczorowe perfumy dla pań, to zbyt kontrowersyjny pomysł do pracy. Lepiej zrezygnować z pachnideł kadzidlanych, akordów pudrowych i bardzo słodkich czy orientalnych przypraw.

 

Jak przedłużyć trwałość perfum podczas pracy? 

 

Nadmierna aplikacja nie przedłuża trwałości perfum, a nawet lekki zapach może być uciążliwy dla otoczenia, jeśli jest stosowany w zbyt dużej ilości. Lepszym sposobem na utrzymanie trwałości zapachu podczas długiego dnia w pracy jest aplikowanie perfum na nawilżoną skórę, czyli tuż po kąpieli lub po użyciu balsamu bądź olejku. Najsłabiej perfumy utrzymują się na suchej skórze,a najdłużej na tłustej lub mieszanej, czyli takiej, która produkuje więcej sebum. To wiąże molekuły zapachowe, dzięki czemu wolniej odparowują z powierzchni ciała. 

 

Innym trikiem na przedłużenie trwałości perfum w pracy, jest spryskiwanie ich na włosy, gdyż są one świetnym nośnikiem zapachów.  Ciało może się spocić, a perfumy – wyparować. Natomiast na włosach pozostają wyczuwalne znacznie dłużej.  

 

Przestrzeganie zapachowego savoir-vivre świadczy o wyczuciu, dobrym smaku i szacunku dla innych. Odpowiednie używanie perfum do pracy dodaje pewności siebie i wzbudza dobre emocje otoczenia. Przy ich wyborze warto kierować się swoim gustem oraz chęcią znalezienia dobrego, nienachalnego zapachu, który będzie stanowić świetne uzupełnienie profesjonalnego wizerunku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator Ładowarki

    REMONDIS Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Załadunku i obsługi linii sortowniczej, Załadunku pojazdów, Nadzoru i dbałości o powierzony sprzęt firmowy - urządzenia, maszyny, Utrzymania porządku i czystości oraz dyscypliny pracy, Nadzoru nad przestrzeganiem zasad BHP.
  • Młodszy Specjalista ds. Podatkowych

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie i weryfikacja danych niezbędnych do sporządzenia deklaracji podatkowych, w szczególności w zakresie VAT, CIT i WHT Udział w przygotowywaniu deklaracji podatkowych oraz korekt deklaracji głównie w obszarze VAT, CIT WHT Pozyskiwanie danych z organizacji w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Konsultant / Wdrożeniowiec z obszaru Kadry i Płace

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków i kluczowych zadań: Udział w analizie wymagań i potrzeb klienta. Udział i zaangażowanie w pełnym cyklu życia projektu wdrożeniowego. Instalacja, konfiguracja, parametryzacja i modyfikacja oprogramowania na podstawie wymagań klienta. Szkolenie użytkowników, wspieranie...
  • Młodszy Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania ERP

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Realizacja celów sprzedażowych oprogramowań dedykowanych dla działów finansowo-księgowych, kadrowych oraz właścicieli firm. Aktywne pozyskiwanie nowych klientów, wykorzystując dostępne narzędzia i bazy danych. Prowadzenie procesów sprzedażowych oraz...
  • Specjalista ds. Operacji Transportowych / Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Zakres zadań: Tworzenie dokumentacji tras i list przewozowych; Nadzór nad flotą przy użyciu systemu GPS; Rejestrowanie zamówień oraz obsługa klienta; Rozliczanie dokumentów związanych z realizacją usług; Analiza danych z tachografów i kart pracy kierowców; Rozpatrywanie reklamacji i...

Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379