Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Perfumy do pracy – jakie wybrać? Jakich zapachów unikać?

Perfumy do pracy – jakie wybrać? Jakich zapachów unikać?

 
Perfumy do pracy – jakie wybrać? Jakich zapachów unikać?

 

Spis treści

Wszyscy w „teatrze życia” gramy przynajmniej kilka ról, rolę matki, żony, męża, tancerki, szefowej czy pracownika biurowego. Kreujemy różne wizerunki. Inaczej ubieramy się do pracy, inaczej na randkę czy na spotkanie z przyjaciółmi. Robimy stosowny makijaż do pracy, zwracamy uwagę na szczegóły, takie jak paznokcie czy biżuteria, ale zwykle zdarza się, że zapominamy o perfumach. Większość z nas ma swój jeden lub dwa ulubione zapachy perfum i stosuje je bez względu na okazję. To duży błąd, ponieważ perfumy, które nosimy, powinny nie tylko sprawiać nam przyjemność, ale również umiejętnie pasować do okoliczności.

 

Jak dobrać perfumy do pracy? 

 

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy wewnętrzna polityka firmy, w której pracujemy, regulamin czy przyjęty dress code, nie zakazują pracownikom stosowania perfum do pracy. Z takimi ograniczeniami można spotkać się w ochronie zdrowia, w branżach związanych z żywnością, pracą z dziećmi lub osobami starszymi, ale także w niektórych korporacjach użycie perfum jest niewskazane.

 

Jeśli nawet pracodawca pozostawia w tym zakresie całkowitą swobodę, to w dobrym tonie jest kierowanie się empatią podczas wyboru perfumy do biura, ponieważ każdy z nas ma różną wrażliwość na zapachy. Intensywne pachnidła mogą alergikom, osobom wyczulonym lub ze skłonnościami do bólów głowy zafundować nudności, migrenę czy złe samopoczucie. Uprzejmie będzie dobrać perfumy tak, by wpisywały się w próg tolerancji naszego towarzystwa.

 

Ponadto, zapachy mogą dekoncentrować. Psychologia zapachu twierdzi, że węch to zmysł związany z pamięcią, emocjami i nostalgią. Nawet gdy nie jesteśmy tego świadomi, zapachy mogą w subtelny sposób kierować nasze myśli i osądy na zaskakujące tory oraz przywoływać wspomnienia niosące silny ładunek emocjonalny. Na przykład, wyczuwając konkretny produkt, mimowolnie zastanawiamy się, skąd go znamy, a nie skupiamy się na zawodowych obowiązkach lub rozmówcach.

 

  • Perfumy do pracy damskie

 

Wiele damskich perfum działa dzięki feromonom, pobudzając osoby dookoła, co przydaje się na randce lub podczas wyjścia na drinka, aczkolwiek niekoniecznie w pracy. Tam lepiej sprawdzą się zapachy lekkie, które wtapiają się tło, subtelnie podkreślają wizerunek i nie zdominują otoczenia. Możecie sięgać po akordy drzewne, świeże i owocowe, gdyż dodadzą pewności siebie i podkreślą perfekcjonizm. Mile widziane są też pachnidła typu kwiatowego czy kompozycje uzupełnione cytrusami, zieloną herbatą i miętą.

 

Oto kilka przykładowych nut zapachowych, które można spotkać w dobrych, damskich perfumach do pracy

 

  • Kwiatowe: róża, piwonia, konwalia, irys, narcyz, jaśmin, pankracjum nadmorskie.

  • Owocowe: bergamotka, mandarynka, czarna porzeczka. 

  • Pozostałe: piżmo, skóra, drzewo sandałowe, mech, wetyweria, opuncja, kardamon.

     

Trafnym wyborem mogą być mgiełki zapachowe – dyskretnie dodające uroku i niewyczuwalne z dużej odległości.

 

  • Perfumy do pracy męskie

 

Do pracy, na spotkania służbowe i inne oficjalne okazje biznesowe panowie powinni zdecydować się na klasyczny zapach męskich perfum — elegancki, ale niezbyt mocny. Można także wybrać nieco delikatniejszą wodę toaletową lub perfumy unisex, ponieważ są lekkie i neutralne, a ich uniwersalność sprawia, że podobają się większości osób. 

 

Nasze propozycje zapachów do pracy to: 

 

  • Kwiatowe: kwiat pomarańczy, irys,jaśmin, santolina.

  • Owocowe: grejpfrut, bergamotka, mandarynka, cytron. 

  • Pozostałe: geranium, piżmo, cedr, imbir, paczula, trawa morska, różowy pieprz, liść laurowy, mech dębowy, drzewo gwajakowe. 

 

Zapach perfum – jakich do pracy lepiej unikać? 

 

Ostre, męskie zapachy i dominujące, wieczorowe perfumy dla pań, to zbyt kontrowersyjny pomysł do pracy. Lepiej zrezygnować z pachnideł kadzidlanych, akordów pudrowych i bardzo słodkich czy orientalnych przypraw.

 

Jak przedłużyć trwałość perfum podczas pracy? 

 

Nadmierna aplikacja nie przedłuża trwałości perfum, a nawet lekki zapach może być uciążliwy dla otoczenia, jeśli jest stosowany w zbyt dużej ilości. Lepszym sposobem na utrzymanie trwałości zapachu podczas długiego dnia w pracy jest aplikowanie perfum na nawilżoną skórę, czyli tuż po kąpieli lub po użyciu balsamu bądź olejku. Najsłabiej perfumy utrzymują się na suchej skórze,a najdłużej na tłustej lub mieszanej, czyli takiej, która produkuje więcej sebum. To wiąże molekuły zapachowe, dzięki czemu wolniej odparowują z powierzchni ciała. 

 

Innym trikiem na przedłużenie trwałości perfum w pracy, jest spryskiwanie ich na włosy, gdyż są one świetnym nośnikiem zapachów.  Ciało może się spocić, a perfumy – wyparować. Natomiast na włosach pozostają wyczuwalne znacznie dłużej.  

 

Przestrzeganie zapachowego savoir-vivre świadczy o wyczuciu, dobrym smaku i szacunku dla innych. Odpowiednie używanie perfum do pracy dodaje pewności siebie i wzbudza dobre emocje otoczenia. Przy ich wyborze warto kierować się swoim gustem oraz chęcią znalezienia dobrego, nienachalnego zapachu, który będzie stanowić świetne uzupełnienie profesjonalnego wizerunku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Projektu

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zadania: Zarządzanie procesem projektowym dla inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych (od koncepcji po pozwolenie na budowę). Efektywne uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Optymalizacja projektów budowlanych. Kontrola budżetu i harmonogramu projektowego. Współpraca z Inwestorem, biurami...
  • Specjalista ds. Projektowania i Optymalizacji Budowlanej / Architekt

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Maksymalizacja zabudowy działki poprzez tworzenie analiz chłonności. Analizy nasłonecznienia i zacienienia dla planowanych obiektów. Diagnoza potencjalnych zagrożeń na analizowanym gruncie. Optymalizacja rozwiązań w dokumentacji projektowej. Tworzenie zestawień...
  • Młodszy Specjalista ds. Logistyki (Material Planner)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Z nami: Zrozumiesz. jak tworzyć i realizować skuteczny program zaopatrzenia: planować i rozdzielać zaopatrzenie, organizować transport, dbać o odpowiedni poziom zapasów i koszty. Nauczysz się monitorować systemy ostrzegania, sprawdzać efektywność dostawców i firm logistycznych oraz...
  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.