Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - jak wspiera firmy?
Jak możemy przeczytać na stronie PARP: "Celem działania Agencji jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej".
Ten cel realizowany jest przez konkretne działania o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Działania Agencji skupiają się głównie na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie te małe podmioty mają ogromny wpływ na kształt polskiej gospodarki.
Pieniądze za pośrednictwem PARP trafiają m.in. do firm działających w obszarze nowoczesnych technologii czy przedsiębiorstw, które chcą zdobywać nowe rynki zbytu i zamierzają rozwijać swoją działalność poza granicami Polski.
Na stonie www.parp.gov.pl Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości publikuje harmonogram naborów do poszczególnych projektów.
PARP - fundusze unijne
Przedsiębiorcy mogą uzyskać środki z PARP. Dofinansowanie dotyczy czterech obszarów.
W ramach Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój" pieniądze mają m.in. wesprzeć przedsiębiorstwa z obszaru nowoczesnych technologii i pobudzić do rozwoju innowacyjności polskich firm, zwłaszcza mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
Kolejny Program Operacyjny "Wiedza, Edukacja i Rozwój" (POWER) nakierowany jest głównie na wsparcie w zakresie zatrudnienia i edukacji. Cytując za PARP: "POWER jest kompleksowym programem wsparcia w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Wykorzystuje środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, by uruchomić pozytywne zmiany w przestrzeni społecznej, gospodarczo-ekonomicznej, firmach, instytucjach publicznych, uczelniach, relacjach społecznych i biznesowych".
PARP dotacje przyznaje także w ramach PO "Rozwój Polski Wschodniej". Pieniądze trafiają do pięciu województw wschodniej Polski: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Przeznaczone są wprawdzie głównie na projekty inwestycyjne, ale na tych środkach korzystają także działający na tym terenie wykonawcy robót czy firmy podwykonawcze.
Rozwój przedsiębiorczości wspierany jest także z Funduszy Norweskich. Pieniądze są przeznaczone na nowe produkty i inwestycje oraz rozwój kompetencji. Odbiorcy projektu to firmy prowadzące działalność w Polsce, a szczególnie te, które współpracują z norweskimi podmiotami.