Praca.pl Poradniki Rynek pracy
PARP - wsparcie dla firm

PARP - wsparcie dla firm

 
PARP - wsparcie dla firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - jak wspiera firmy?

 

Jak możemy przeczytać na stronie PARP: "Celem działania Agencji jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej".

 

Ten cel realizowany jest przez konkretne działania o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Działania Agencji skupiają się głównie na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie te małe podmioty mają ogromny wpływ na kształt polskiej gospodarki.

 

Pieniądze za pośrednictwem PARP trafiają m.in. do firm działających w obszarze nowoczesnych technologii czy przedsiębiorstw, które chcą zdobywać nowe rynki zbytu i zamierzają rozwijać swoją działalność poza granicami Polski.

 

Na stonie www.parp.gov.pl  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości publikuje harmonogram naborów do poszczególnych projektów.

 

PARP - fundusze unijne

 

Przedsiębiorcy mogą uzyskać środki z PARP. Dofinansowanie dotyczy czterech obszarów.


W ramach Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój" pieniądze mają m.in. wesprzeć przedsiębiorstwa z obszaru nowoczesnych technologii i pobudzić do rozwoju innowacyjności polskich firm, zwłaszcza mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Kolejny Program Operacyjny "Wiedza, Edukacja i Rozwój" (POWER) nakierowany jest głównie na wsparcie w zakresie zatrudnienia i edukacji. Cytując za PARP: "POWER jest kompleksowym programem wsparcia w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Wykorzystuje środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, by uruchomić pozytywne zmiany w przestrzeni społecznej, gospodarczo-ekonomicznej, firmach, instytucjach publicznych, uczelniach, relacjach społecznych i biznesowych".

 

PARP dotacje przyznaje także w ramach PO "Rozwój Polski Wschodniej". Pieniądze trafiają do pięciu województw wschodniej Polski: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Przeznaczone są wprawdzie głównie na projekty inwestycyjne, ale na tych środkach korzystają także działający na tym terenie wykonawcy robót czy firmy podwykonawcze.

 

Rozwój przedsiębiorczości wspierany jest także z Funduszy Norweskich. Pieniądze są przeznaczone na nowe produkty i inwestycje oraz rozwój kompetencji. Odbiorcy projektu to firmy prowadzące działalność w Polsce, a szczególnie te, które współpracują z norweskimi podmiotami.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!