Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Park technologiczny – co to jest? Jak funkcjonuje?

Park technologiczny – co to jest? Jak funkcjonuje?

 
Park technologiczny – co to jest? Jak funkcjonuje?

W naszym kraju funkcjonuje szereg instytucji, które mają pomóc przedsiębiorcom w rozwijaniu firmy, a także zachęcić inwestorów do nowych inicjatyw. Są to tak zwane Ośrodki Innowacji – należą do nich między innymi parki technologiczne.

 

Park technologiczny – definicja

 

Na świecie parki technologiczne należą do najbardziej popularnych metod wspierania przedsiębiorczości. Jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Parków Naukowych (IASP), w 73 krajach funkcjonują 1984 parki, zrzeszające 115 tys. podmiotów gospodarczych. Pierwszy park powstał w USA w 1984 roku. Warto pamiętać, że również słynna Dolina Krzemowa, w której początkowo zaczęto rozwijać branżę IT, a potem również FinTech i inne, miała swój początek w technoparku – słynnym Stanford Research Park.

 

W Polsce pierwszym tego typu centrum technologicznym był natomiast Poznański Park Naukowo-Technologiczny, założony w 1995 r. Od tamtej pory w naszym kraju powstało i funkcjonuje do dziś ponad dwadzieścia tego typu ośrodków.

 

Co to jest park technologiczny? Czy jest tym samym, co park przemysłowy?

 

Definicji dostarcza Ministerstwo Rozwoju, które na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej wyjaśnia, że park technologiczny/park naukowy to: „wyodrębniona jednostka ukierunkowana na rozwój działalności przedsiębiorców wykorzystujących nowoczesne technologie, w szczególności małych i średnich, w oparciu o korzystanie z wyodrębnionych nieruchomości i infrastruktury technicznej na zasadach umownych. Realizując kompleksowe wsparcie, parki technologiczne oferują przedsiębiorcom także usługi doradztwa w zakresie rozwoju, transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne”.

 

Parków technologicznych nie należy zatem mylić z parkami przemysłowymi, które dostarczają infrastruktury oraz usług dla przedsiębiorców – powierzchni biurowych, uzbrojonych terenów pod inwestycje, doradztwa biznesowego, szkoleń dla przedsiębiorców, pomocy w pozyskiwaniu funduszy i dotacji. Głównym celem tych pierwszych jest wsparcie w zakresie zastosowania nowych technologii w biznesie, drugie natomiast oferują ogólną pomoc dla rozwoju przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że najczęściej oba obszary wsparcia są łączone, dzięki czemu powstają parki technologiczno-przemysłowe.

 

Park technologiczny – funkcje

 

W parkach technologicznych funkcjonuje szereg instytucji, umożliwiających rozwój naukowy, pomoc w implementacji nowych technologii do przedsiębiorstwa i wymianę doświadczeń między różnymi podmiotami, głównie na linii przedsiębiorstwa-uczelnie wyższe i ośrodki naukowe. Jest to możliwe dzięki działającym w parkach:
• ośrodkom badawczym,
• centrom szkoleniowym,
• kadrze doradczej oferującej szkolenia,
• infrastrukturze technologicznej oraz biurowej.


Parki technologiczne i technologiczno-przemysłowe funkcjonują często na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, czyli wydzielonego administracyjnie obszaru umożliwiającego rozwijanie biznesu na preferencyjnych warunkach (np. dzięki ulgom i zwolnieniom z podatków i innych form publicznego wparcia). Warto jednak zauważyć, że zgodnie z Ustawą o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. 2018 poz. 1162) strefy ekonomiczne w Polsce będą działać do 31 grudnia 2026 r., a już teraz ulgi podatkowe dla przedsiębiorców obejmują cały kraj.

 

Prócz parków naukowych, do Ośrodków Innowacji należą również:
• inkubatory przedsiębiorczości (inaczej inkubatory technologiczne)
• centra transferu technologii,
• centra innowacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?