Czy prywatna opieka medyczna, organizowana w firmie stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy?
Opieka medyczna dla pracowników jako benefit pracowniczy
Coraz więcej pracodawców stara się przyciągnąć do siebie wykwalifikowaną kadrę, oferując różnego rodzaju dodatki do pensji. Mogą to być karty wstępu na obiekty sportowe, bilety do kina czy właśnie prywatna opieka medyczna.
Szczególnie ta ostatnia forma benefitu pracowniczego w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Obietnica uniknięcia kolejek, zabezpieczenie medyczne nawet dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych niekiedy mogą zaważyć o tym, że kandydat przyjmie propozycję tej, a nie innej firmy. Ponadto pakiety medyczne są czynnikiem wiążącym pracowników z firmą na dłużej i jednym z elementów motywacyjnych.
Pakiet medyczny dla pracownika – co zawiera?
Prywatne placówki medyczne oferują różnorodne pakiety dla firm. Ponadto pracownicy często mogą wybrać, z jak szerokiej ochrony chcą skorzystać i tym samym wybrać wysokość odprowadzanych na jego rzecz składek. Zazwyczaj w ramach pakietów zapewnia się:
• opiekę lekarza medycyny pracy,
• konsultacje internistyczne,
• konsultacje specjalistów,
• określone badania diagnostyczne,
• szczepienia ochronne,
• możliwość objęcia pakietem współmałżonka i dzieci.
Abonamenty medyczne dla pracowników a przychód
Pracodawcy, którzy decydują się na podpisanie z prywatną przychodnią umowy i tym samym zapewniają pracownikom dostęp do niepaństwowej opieki medycznej, muszą pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim pracodawca powinien należycie rozliczyć się z tego tytułu z fiskusem. Kwestią kluczową jest, że w momencie, gdy pracownik zostanie objęty pakietem, to niezależnie od tego, czy faktycznie skorzysta z usług medycznych, czy nie, abonament traktowany jest jako nieodpłatne świadczenie, a zatem generuje przychód ze stosunku pracy.
Opodatkowanie świadczeń medycznych
W praktyce oznacza to, że od ubezpieczenia pracodawca musi odprowadzić na rzecz zatrudnionego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Należy przy tym zauważyć, że przychodem pracownika nie są usługi medyczne, które pracodawca powinien zapewnić zatrudnionym w ramach przepisów prawa pracy, czyli badania wstępne, okresowe i kontrolne medycyny pracy – a zatem od tej części pakietu nie jest odprowadzany podatek dochodowy od osób fizycznych.
Pakiety medyczne dla pracowników a ZUS
Od abonamentu medycznego pracownika konieczne jest też odprowadzenie składek na ubezpieczenie społeczne. Tutaj jednak zasada jest podobna – oskładkowana kwota nie obejmuje należności za usługi medycyny pracy. Ponadto nie ma obowiązku odprowadzania należności do ZUS, jeśli prawo do abonamentu wynika z przepisów wewnątrzzakładowych (regulaminu wynagrodzenia, układu zbiorowego pracy), które jednoznacznie stanowią, że w razie choroby pracownik może skorzystać z opieki medycznej w ramach pakietu.
Przepisy przewidują jeszcze jedną okoliczność, w której nie zaistnieje obowiązek odprowadzania do ZUS-u składek od pakietu – kiedy jego koszt będzie pokrywany przynajmniej częściowo przez pracownika.