Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Otwarty fundusz emerytalny – definicja, kiedy powstał, jak zostać, jak zmienić, ustawa

Otwarty fundusz emerytalny – definicja, kiedy powstał, jak zostać, jak zmienić, ustawa

 
Otwarty fundusz emerytalny – definicja, kiedy powstał, jak zostać, jak zmienić, ustawa

Otwarty Fundusz Emerytalny – definicja

 

Przejście na emeryturę to dla wielu ludzi wyczekiwany moment. Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się wysokim świadczeniem. Pieniądze wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dopełnieniem emerytury mają być środki zgromadzone przez Polaków na specjalnych funduszach. Jak obecnie działają otwarte fundusze emerytalne? Jakie są zasady korzystania?

 

OFE – na czym polega

 

Otwarte fundusze emerytalny (OFE) to prywatne firmy inwestujące pieniądze klientów w akcje spółek notowanych na giełdzie. Celem inwestycji jest wypracowanie zysków, z których będzie można korzystać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego, tak aby zapewnić sobie dodatkowe środki do życia. Każdy fundusz pobiera opłatę manipulacyjną od wpłacanych składek.

 

Ustawa o OFE – kiedy powstało OFE

 

Fundusze OFE powstały w 1999 roku. Dokumentem prawnym opisującym wszystkie zasady funkcjonowania OFE zostały zawarte w Ustawie z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Do OFE mogą przystąpić osoby, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1968 roku,
  • mają jeszcze 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego,
  • rozpoczęły swoją pierwszą pracę i odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

 

Reforma OFE

 

W 2013 roku została przeprowadzona reforma OFE zakładająca przeniesie do ZUS-u papierów wartościowych będących w posiadaniu otwartych funduszy emerytalnych. Zmiany dotyczyły także obniżenia opłaty, jaką pobierało Polskie Towarzystwo Ekonomiczne od każdej wpłacanej przez klientów składki. Wprowadzono również tak zwany suwak bezpieczeństwa. 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach członków OFE są stopniowo przesyłane na ich subkonta w ZUS. Taka procedura ma na celu ograniczyć ryzyko związane z ewentualnym spadkiem cen papierów wartościowych.

 

Jak zostać w OFE

 

Każdy obywatel Polski może samodzielnie wybrać otwarty fundusz emerytalny. Po reformie z 2013 należało zdecydować, czy całe oszczędności zostaną przetransferowane do ZUS-u. Jeśli ktoś wolał, aby część pieniędzy została w OFE, to należało wypełnić specjalną pisemną deklarację. Kolejne zmiany szykują się prawdopodobnie w 2020 roku. Obecny rząd planuje całkowitą likwidację funduszy emerytalnych. Pieniądze mają być przelane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) bądź do ZUS-u.

 

Jak zmienić OFE

 

Osoby chcące zmienić otwarty fundusz emerytalny muszą zawiadomić o tym fakcie firmę, która w danym momencie zajmuje się inwestowaniem ich pieniędzy. W piśmie trzeba zawrzeć oświadczenie woli o rozwiązaniu dotychczasowej umowy. Przystąpienie do OFE jest bezpłatne. Rezygnacja, również pod warunkiem, że było się klientem danego funduszu co najmniej 2 lata. Zmiana w pierwszym roku odkładania pieniędzy kosztuje 160 zł, a w drugim 80 zł.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...
  • Fakturzystka / Fakturzysta

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Sporządzanie dowodów dostaw i faktur krajowych oraz dokumentacji esportowej (faktury, dowody dostaw, CMR) Wprowadzanie wysyłek do portali logistycznych; Sporządzanie kart drogowych dla danej trasy; Weryfikacja i sporządzanie dokumentów korygujących dotyczących...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.