Otwarty Fundusz Emerytalny – definicja
Przejście na emeryturę to dla wielu ludzi wyczekiwany moment. Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się wysokim świadczeniem. Pieniądze wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dopełnieniem emerytury mają być środki zgromadzone przez Polaków na specjalnych funduszach. Jak obecnie działają otwarte fundusze emerytalne? Jakie są zasady korzystania?
OFE – na czym polega
Otwarte fundusze emerytalny (OFE) to prywatne firmy inwestujące pieniądze klientów w akcje spółek notowanych na giełdzie. Celem inwestycji jest wypracowanie zysków, z których będzie można korzystać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego, tak aby zapewnić sobie dodatkowe środki do życia. Każdy fundusz pobiera opłatę manipulacyjną od wpłacanych składek.
Ustawa o OFE – kiedy powstało OFE
Fundusze OFE powstały w 1999 roku. Dokumentem prawnym opisującym wszystkie zasady funkcjonowania OFE zostały zawarte w Ustawie z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Do OFE mogą przystąpić osoby, które:
- urodziły się po 31 grudnia 1968 roku,
- mają jeszcze 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego,
- rozpoczęły swoją pierwszą pracę i odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Reforma OFE
W 2013 roku została przeprowadzona reforma OFE zakładająca przeniesie do ZUS-u papierów wartościowych będących w posiadaniu otwartych funduszy emerytalnych. Zmiany dotyczyły także obniżenia opłaty, jaką pobierało Polskie Towarzystwo Ekonomiczne od każdej wpłacanej przez klientów składki. Wprowadzono również tak zwany suwak bezpieczeństwa. 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach członków OFE są stopniowo przesyłane na ich subkonta w ZUS. Taka procedura ma na celu ograniczyć ryzyko związane z ewentualnym spadkiem cen papierów wartościowych.
Jak zostać w OFE
Każdy obywatel Polski może samodzielnie wybrać otwarty fundusz emerytalny. Po reformie z 2013 należało zdecydować, czy całe oszczędności zostaną przetransferowane do ZUS-u. Jeśli ktoś wolał, aby część pieniędzy została w OFE, to należało wypełnić specjalną pisemną deklarację. Kolejne zmiany szykują się prawdopodobnie w 2020 roku. Obecny rząd planuje całkowitą likwidację funduszy emerytalnych. Pieniądze mają być przelane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) bądź do ZUS-u.
Jak zmienić OFE
Osoby chcące zmienić otwarty fundusz emerytalny muszą zawiadomić o tym fakcie firmę, która w danym momencie zajmuje się inwestowaniem ich pieniędzy. W piśmie trzeba zawrzeć oświadczenie woli o rozwiązaniu dotychczasowej umowy. Przystąpienie do OFE jest bezpłatne. Rezygnacja, również pod warunkiem, że było się klientem danego funduszu co najmniej 2 lata. Zmiana w pierwszym roku odkładania pieniędzy kosztuje 160 zł, a w drugim 80 zł.