Fundusz emerytalny w Polsce
System emerytalny od wielu lat się przekształca i część aktywnych zawodowo Polaków nie wierzy w to, że emerytura zabezpieczy ich finansowo na jesień życia. Duże zmiany dotyczą też otwartych funduszy emerytalnych. OFE wprowadzono ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. 1997 nr 139 poz. 934), która weszła w życie 1 stycznia 1999 roku. Po ponad 20 latach funkcjonowania, zgodnie z zapowiedziami rządu, otwarte fundusze emerytalne zostaną zlikwidowane. Gdzie trafią środki z OFE, czyli ponad 162 mld zł? Na czym dokładnie polegają zmiany?
Zmiany w systemie emerytalnym
Zgodnie z informacjami na portalu www.premier.gov.pl: System emerytalny w najbliższych latach oparty będzie na następujących filarach:
- Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
- Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
- Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
Otwarty fundusz emerytalny przestanie funkcjonować, a środki, którymi do tej pory zarządzały powszechne towarzystwa emerytalne zostaną przetransferowane do IKE lub ZUS-u – w zależności od decyzji każdej osoby.
Co zamiast OFE?
Kwoty zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym domyślnie zostaną przelane na indywidualne konto emerytalne. Jednak nie w pełnej wysokości. Zostanie bowiem potrącone 15% opłaty, która ma być tak zwanym „elementem sprawiedliwości”. Wynika to z tego, że emerytury wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych podlegają opodatkowaniu, natomiast środki wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego opodatkowane nie są.
Co ważne, pieniądze zgromadzone na indywidualnym koncie można traktować jako prywatne i dziedziczone. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie je można wypłacić bez podatku (dzięki temu, że zostanie pobrane 15% opłaty przy transferze) w ratach albo w całości.
IKE zostaje zasilone środkami z OFE niejako automatycznie – aby tak się stało, nie trzeba składać żadnych wniosków czy spełniać dodatkowych wymogów. Każdy członek otwartego funduszu ma jednak prawo przekierować swoje pieniądze na indywidualne konto w ZUS-ie. Wymaga się w tym przypadku złożenia deklaracji. Warto pamiętać, że ten wybór oznacza brak opcji dziedziczenia środków.
Automatycznie do ZUS-u trafiają pieniądze osób, które nabędą prawo do emerytury do 28 lutego 2021 r.