Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Otwarte powierzchnie biurowe – czy open space jest dla każdego?

Otwarte powierzchnie biurowe – czy open space jest dla każdego?

 
Otwarte powierzchnie biurowe – czy open space jest dla każdego?

Open space – co to?

 

Co zawiera się pod określeniem open space? Wystarczy powołać się na dosłowne tłumaczenie – otwarta przestrzeń. Sformułowanie może być używane w kontekście planowania różnego typu budynków, jednak najczęściej ma zastosowanie w nomenklaturze dotyczącej przestrzeni biurowej.

 

Zamiast rozdzielać ścianami dużą powierzchnię na mniejsze pokoje, zostawia się (lub specjalnie projektuje) jeden otwarty lokal i w nim aranżuje stanowiska pracownicze. Z reguły biurka ułożone są rzędami – obok siebie, jedno za drugim, albo w tak zwane wyspy (w zależności od tego, jak wielka jest przestrzeń biurowa i ilu trzeba umieścić w niej pracowników). Ze względu na specyfikę pracy pokój managera zazwyczaj jest wyodrębniony jako osobne pomieszczenie – kierownik ma zapewniony komfort w omawianiu kluczowych spraw przedsiębiorstwa czy przeprowadzania indywidualnych rozmów z pracownikami.

 

Ci często, choć w małym stopniu, również mają zapewnioną prywatność poprzez boksy biurowe, które obudowane są ścianami osłaniającymi od zewnętrznego rozgardiaszu. Popularnym rozwiązaniem jest także ustawianie „pseudo ścian” z mebli i innych urządzeń biurowych, tak, by każdy zespół miał swoją przestrzeń, ale jednocześnie mógł swobodnie kontaktować się z cała kadrą.

 

W wielu ofertach, jeśli pracodawca proponuje nowoczesne biuro, zazwyczaj zaznacza, że chodzi o wygodny open space.

 

Zalety pracy w otwartej przestrzeni biurowej

 

Open space ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przyjrzyjmy się argumentom każdej ze stron.

 

Do zalet, jakie niesie ze sobą praca biurowa w otwartej przestrzeni, zalicza się przede wszystkim łatwość i szybkość komunikacji. Mijając inne osoby każdego dnia, łatwiej jest się z nimi zintegrować. Czasem też można zauważyć, nad czym pracują inni i podsunąć komuś ciekawe rozwiązanie lub poradzić się w kwestiach dotyczących własnego projektu.

 

W przypadku takiej aranżacji przestrzeni wszyscy mają jednakowe (lub podobne) warunki pracy. Nikt nie czuje się pokrzywdzony/wyróżniony ze względu na to, że musi siedzieć w innym – mniejszym lub większym pokoju.

 

Często zwraca się też uwagę, iż taniej jest zorganizować biuro open space niż wydzielać osobne pokoje dla pracowników.

 

Wady pracy w open spasie

 

Jakie są wady organizowania w ten sposób powierzchni biurowych? Praca w korporacji, przy projektach, a także w mniejszych firmach wymaga często dłuższego skupienia, wyciszenia. Czy w miejscu, gdzie pracuje jednocześnie 20, 30 czy 60 osób, jest to możliwe do osiągnięcia? Z pewnością ciężko będzie o całkowitą ciszę, jednak jeśli pracodawcy wprowadzą odpowiednie zasady współpracy, zachowania przy stanowiskach, nie będzie to aż takie trudne.

 

Praca w biurze wymaga odpowiednich warunków. Dopuszczalne temperatury powietrza i poziom oświetlenia są określone przepisami BHP. W przypadku większych powierzchni czasem ciężko znaleźć kompromis. Jednym jest za ciepło, innym za zimno, ktoś odczuwa duchoty, a w tym samym momencie inna osoba skarży się na przeciąg.

 

Tak naprawdę jednak trzeba mieć na uwadze, że w jednostkach zatrudniających dużą liczbę pracowników ciężko będzie zawsze się we wszystkim zgadzać. Stąd ważna jest rola managerów, którzy określają zasady i pilnują, by atmosfera pracy była przyjazna i sprzyjała wykonywaniu obowiązków służbowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!