Open space – co to?
Co zawiera się pod określeniem open space? Wystarczy powołać się na dosłowne tłumaczenie – otwarta przestrzeń. Sformułowanie może być używane w kontekście planowania różnego typu budynków, jednak najczęściej ma zastosowanie w nomenklaturze dotyczącej przestrzeni biurowej.
Zamiast rozdzielać ścianami dużą powierzchnię na mniejsze pokoje, zostawia się (lub specjalnie projektuje) jeden otwarty lokal i w nim aranżuje stanowiska pracownicze. Z reguły biurka ułożone są rzędami – obok siebie, jedno za drugim, albo w tak zwane wyspy (w zależności od tego, jak wielka jest przestrzeń biurowa i ilu trzeba umieścić w niej pracowników). Ze względu na specyfikę pracy pokój managera zazwyczaj jest wyodrębniony jako osobne pomieszczenie – kierownik ma zapewniony komfort w omawianiu kluczowych spraw przedsiębiorstwa czy przeprowadzania indywidualnych rozmów z pracownikami.
Ci często, choć w małym stopniu, również mają zapewnioną prywatność poprzez boksy biurowe, które obudowane są ścianami osłaniającymi od zewnętrznego rozgardiaszu. Popularnym rozwiązaniem jest także ustawianie „pseudo ścian” z mebli i innych urządzeń biurowych, tak, by każdy zespół miał swoją przestrzeń, ale jednocześnie mógł swobodnie kontaktować się z cała kadrą.
W wielu ofertach, jeśli pracodawca proponuje nowoczesne biuro, zazwyczaj zaznacza, że chodzi o wygodny open space.
Zalety pracy w otwartej przestrzeni biurowej
Open space ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przyjrzyjmy się argumentom każdej ze stron.
Do zalet, jakie niesie ze sobą praca biurowa w otwartej przestrzeni, zalicza się przede wszystkim łatwość i szybkość komunikacji. Mijając inne osoby każdego dnia, łatwiej jest się z nimi zintegrować. Czasem też można zauważyć, nad czym pracują inni i podsunąć komuś ciekawe rozwiązanie lub poradzić się w kwestiach dotyczących własnego projektu.
W przypadku takiej aranżacji przestrzeni wszyscy mają jednakowe (lub podobne) warunki pracy. Nikt nie czuje się pokrzywdzony/wyróżniony ze względu na to, że musi siedzieć w innym – mniejszym lub większym pokoju.
Często zwraca się też uwagę, iż taniej jest zorganizować biuro open space niż wydzielać osobne pokoje dla pracowników.
Wady pracy w open spasie
Jakie są wady organizowania w ten sposób powierzchni biurowych? Praca w korporacji, przy projektach, a także w mniejszych firmach wymaga często dłuższego skupienia, wyciszenia. Czy w miejscu, gdzie pracuje jednocześnie 20, 30 czy 60 osób, jest to możliwe do osiągnięcia? Z pewnością ciężko będzie o całkowitą ciszę, jednak jeśli pracodawcy wprowadzą odpowiednie zasady współpracy, zachowania przy stanowiskach, nie będzie to aż takie trudne.
Praca w biurze wymaga odpowiednich warunków. Dopuszczalne temperatury powietrza i poziom oświetlenia są określone przepisami BHP. W przypadku większych powierzchni czasem ciężko znaleźć kompromis. Jednym jest za ciepło, innym za zimno, ktoś odczuwa duchoty, a w tym samym momencie inna osoba skarży się na przeciąg.
Tak naprawdę jednak trzeba mieć na uwadze, że w jednostkach zatrudniających dużą liczbę pracowników ciężko będzie zawsze się we wszystkim zgadzać. Stąd ważna jest rola managerów, którzy określają zasady i pilnują, by atmosfera pracy była przyjazna i sprzyjała wykonywaniu obowiązków służbowych.