Decydując się na nową pracę, większość ludzi oczekuje zmiany na lepsze. Jednak skąd mogą wiedzieć, czy nowe stanowisko spełni te wymagania? Wszystkiego nie jest się w stanie przewidzieć, lecz pewne informacje można uzyskać z różnych źródeł.
Opinie o pracodawcach – komentarze pracowników
Jedną z podstawowych praktyk przy szukaniu nowej pracy jest sprawdzenie, jakie są opinie o pracodawcach, których ogłoszenia nas zainteresowały. Popularnym źródłem wiedzy na ten temat jest internet. Fora, portale branżowe lub media społecznościowe – tam najczęściej można spotkać się z komentarzami pracowników o przebiegu ich zatrudnienia.
Czy jednak jest to wiarygodna baza wiedzy? Anonimowość, poczucie bezkarności powoduje, że ludzie w takich miejscach umieszczają treści niekonicznie zgodne z rzeczywistością. Czasem taki wpis powodowany jest na przykład frustracją, chęcią zemsty za zwolnienie, brakiem podwyżki, czy awansem innego pracownika.
Jak więc weryfikować takie treści? Jeżeli pojawi się jedna, negatywna ocena pracodawcy wśród wielu pozytywnych opinii, to możemy być raczej pewni, że nie odzwierciedla ogólnej sytuacji. Powodem jej umieszczenia może być jednorazowa nieprzyjemna sytuacja (która ma prawo zdarzyć się w każdej firmie) lub właśnie chęć wyładowania negatywnych emocji osoby piszącej.
Bardziej miarodajne są opinie, które się powielają (warto też weryfikować daty powstawania treści) jednak i tutaj trzeba być ostrożnym. Niejednokrotnie zdarza się, że firmy próbują praktykować tzw. czarny PR, umieszczając negatywne wpisy o konkurentach.
Ważną rolę odgrywa też słownictwo stosowane w takich treściach. Jeśli jest pełne wulgaryzmów, a nie zawiera żadnych konkretów, może okazać się mało wiarygodne. Powinniśmy skupić się bardziej na wypowiedziach opisujących konkretne sytuacje.
Opinie pracowników o firmach – jak jeszcze znaleźć informacje
Z reguły w internecie umieszczane są komentarze o pracodawcach przez pracowników, którzy zakończyli już współpracę z danym przedsiębiorstwem. Opinie o firmach warto jest zatem poznać też od drugiej strony.
Dobrze, jeśli uda się uzyskać informacje od osób, które aktualnie są zatrudnione u interesującego nas pracodawcy. Jest to oczywiście trudniejsze, bo przecież nie w każdym przedsiębiorstwie ma się znajomych. Jednak warto rozpytać ludzi w najbliższym otoczeniu, czy znają kogoś, czy nie słyszeli o osobie pracującej w firmie do której sami chcemy aplikować.
Można także popytać na forach, grupach związanych z branżą, w której działa interesujące nas przedsiębiorstwo, czy ktoś z użytkowników sam jest tam zatrudniony, albo ma kontakt do pracownika i poprosić o krótką rozmowę.
Dobrym źródłem wiedzy jest także samo spotkanie kwalifikacyjne. Kandydat może ocenić, jak wygląda środowisko pracy, jak witają się i rozmawiają ze sobą współpracownicy. W niektórych przedsiębiorstwach w ten sposób bardzo łatwo można ocenić panującą w nich atmosferę.