Na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia o pracę?
Pracodawca wybierając kandydata na nowe stanowisko sprawdza go jak najdokładniej, żeby uniknąć problemów (np. braku odpowiednich kwalifikacji) i konieczności powtarzania procesu rekrutacji. Analizuje CV, testuje opanowanie języka itd. Podobnie powinna postąpić osoba poszukująca zatrudnienia. Nieuczciwy pracodawca może być przyczyną wielu nieprzyjemności i znacząco opóźnić obranie właściwej ścieżki zawodowej.
Gdzie szukać pracy, by nie trafić na podejrzane oferty? Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim już sama treść ogłoszenia może nam wiele powiedzieć. Jeżeli jest mało konkretna, wymieniane są same benefity, a wymagania praktycznie żadne, powinno nas to zaalarmować. Nikt we współczesnym świecie raczej nie rozdaje pieniędzy i premii za nic.
Kolejnym sygnałem powinien być język zastosowany w ogłoszeniu. Jeśli tekst jest pozbawiony znaków interpunkcyjnych, zawiera błędy ortograficzne, a przy tym ciężko jest wyłapać właściwą treść, również powinniśmy uważać. Pracodawca, który nie przykłada uwagi do ogłoszenia, może takie zachowanie reprezentować również na innych płaszczyznach.
Portale z ogłoszeniami o pracę często wymagają opłat za umieszczenie oferty, dlatego też nieuczciwi pracodawcy, chcący wyłudzić pieniądze lub w jakiś inny sposób oszukać, raczej będą ogłaszać się na stronach darmowych, z mniejszym stopniem weryfikacji użytkownika. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze należy zachować czujność.
Nieuczciwy pracodawca – jak go rozpoznać?
Jeżeli przeglądamy strony z pracą, to tak jak wspomnieliśmy wcześniej, już sama treść ogłoszenia może zdradzić bardzo wiele. Większe ryzyko występuje też wśród ofert, które nie są sygnowane logotypem firmy, i w których nie podaje się jej nazwy. Bo to przecież po nazwie przedsiębiorstwa możemy sprawdzić jego status – czy w ogóle istnieje, jakie ma opinie, czy możemy znaleźć w sieci osoby, które pracowały już dla tej firmy.
Research w sieci również jest bardzo ważny. Portal dla szukających pracy daje nam sygnał o ogłoszeniu, ale informacji o warunkach zatrudnienia, tego, jak rzeczywiście wygląda współpraca, będzie trzeba poszukać. Należy zapoznać się z opiniami o pracodawcy w mediach społecznościowych i na forach – choć tutaj również zaleca się zachować dystans. Warto skontaktować się z innymi pracownikami, byłymi i aktualnymi.
Bardzo dużo dowiemy się także z rozmowy rekrutacyjnej. Ze sposobu, w jaki została przeprowadzona, miejsca, możemy bardzo wiele wywnioskować.
Są również typy zajęć, w których częściej występują nieuczciwi pracodawcy. Szczególną uwagę trzeba zachować poszukując zatrudnienia za granicą. Wyjazd do obcego kraju bez odpowiedniego przygotowania i rozeznania może się skończyć bardzo źle. Oprócz tego, na jakich stronach szukać pracy, zastanówmy się, z pomocy jakich organizacji korzystamy, zweryfikujmy agencje, miejsce przyszłego zatrudnienia itd. Zagrożone są też osoby zajmujące się pracą chałupniczą. Tutaj częstym problem jest brak uregulowania płatności.
Co zrobić, jeśli już wysłaliśmy nasze CV do podejrzanej firmy?
Czasem dopiero po fakcie zorientujemy się, że wysłaliśmy profesjonalne CV w nieodpowiednie, nieprofesjonalne miejsce. Co zrobić? Należy pamiętać, że zawsze można się wycofać z procesu rekrutacji – odmówić przyjścia na rozmowę i zrezygnować z dalszego możliwego kontaktu. Nie podpisujmy niczego przed dokładnym sprawdzeniem pracodawcy oraz warunków umowy i zasad zatrudnienia.