Nowoczesna gospodarka – co to jest?
Z czym kojarzy się nowoczesność? Według definicji słownikowej to coś, co jest właściwe nowym czasom. A co charakteryzuje nadchodzące czasy? Łatwo możemy wymienić kilka haseł – nowe technologie, ekologia, zwiększenie efektywności, nowe surowce i produkty, badania i rozwój.
Nie należy jednak zapominać, że praca nad powyższymi elementami jest możliwa dzięki zainwestowaniu w kapitał ludzki. Nowoczesna gospodarka to więc także wiedza, nieustanne podnoszenie umiejętności i kompetencji.
Potwierdzenie tego możemy znaleźć w raporcie NBP „Potencjał innowacyjny gospodarki:
uwarunkowania, determinanty, perspektywy” z maja 2016 roku: „Innowacje bywają czasem utożsamiane z wynalazkami, a innowacyjność – z postępem technicznym. My jednak przyjmujemy szerszą definicję obu pojęć. Obok udoskonaleń technologicznych, np. nowych produktów czy technik produkcji, innowacje mogą mieć także wymiar społeczny. Dlatego podkreślamy, że kształtowanie warunków dla działalności innowacyjnej zależy w istotnej mierze od kapitału społecznego”.
Na czym polega nowoczesna gospodarka?
Sektor nowoczesnej gospodarki tworzą firmy, które do codziennego funkcjonowania używają nowoczesnych technologii i korzystają z usług outsourcingowych. Dzięki nim zwiększają swoją efektywność i należą do liderów rynkowych. Działają w takich branżach, jak m.in. telekomunikacja, finanse, IT, farmacja czy produkcja.
Polska nowoczesna gospodarka jest przedmiotem dyskusji resortów rządowych. Podejmowane są prace na pozyskiwanie i wykorzystywanie dotacji w celu wsparcia rozwoju. Rozbudowa infrastruktury, z uwzględnieniem ochrony środowiska, e-urzędy, odnawialne źródła energii… te i wiele innych zagadnień jest szeroko omawianych i wdrażanych.
Nowoczesna gospodarka a miejsca pracy
Nowoczesna gospodarka wiąże się z odpowiednio wykwalifikowaną kadrą. Tworzone są nowe miejsca pracy lub wprowadza się innowacje do tych już funkcjonujących. W publikacji „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” (PARP, Warszawa 2009) czytamy, iż wobec pracowników stawia się teraz inne oczekiwania. Coraz większa jest rola kompetencji społecznych. Wymaga się elastyczności, myślenia, umiejętności analizowania oraz rozwiązywania problemów.
Pracownik sektora nowoczesnej gospodarki powinien także umieć pracować w środowisku międzynarodowym, mieć świadomość ochrony swojej własności intelektualnej. Konieczna jest biegła umiejętność posługiwania się technologiami informatycznymi, stosowanie technologii mobilnych.