Współpracownik zadeklarował, że wykonał jakieś zadanie, ale po sprawdzeniu orientujesz się, że to kłamstwo. Koleżanka z pracy z wielkim przekonaniem powiedziała, że dawno wysłała dokumenty… Jej niedbalstwo wychodzi na jaw dopiero po czasie, a wizerunkowo traci cały zespół. Niestety, osoby mijające się z prawdą nie należą do rzadkości. Co robić, gdy masz do czynienia z notorycznym kłamcą w pracy?
Dowód kłamstwa
Zanim zarzucisz komukolwiek kłamstwo – zbierz dowody. Bezpodstawne oskarżenia, oparte wyłącznie na domysłach, nie powinny mieć miejsca! Mogą jedynie pogorszyć sytuację, popsuć relacje w zespole. Co więcej, jeśli będziesz wytykał komuś kłamstwo, nie przedstawiając żadnych rzetelnych dowodów – wówczas to Ty stracisz zaufanie współpracowników.
Konfrontacja
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest doprowadzenie do konfrontacji – czyli przypalanie danej osoby na kłamstwie, przedstawienie jej dowodów oszustwa. Musisz być jednak przygotowany na to, że kłamca może zareagować bardzo różnie – wstydem, ale też próbą dalszych manipulacji w pracy czy nawet agresją i atakami personalnymi.
Postaraj się, by rozmowa z osobą mijającą się z prawdą nie miała charakteru mowy oskarżycielskiej – ale była próbą wyjścia z sytuacji. Dlatego postaraj się, by kłamca nie czuł się atakowany. Zachowaj stanowczość, ale nie podnoś głosu, nie ulegaj emocjom, spokojnie poproś o wyjaśnienia.
Nie dokonuj oceny moralnej postępowania współpracownika – w końcu nie do Ciebie ona należy. Wykaż się zrozumieniem i wysłuchaj tłumaczeń, ale powiedz też danemu pracownikowi, że kłamanie w pracy jest szkodliwe dla wszystkich i nie może się powtórzyć.
Czytaj także: konsekwencje kłamania w CV.
Rozmowa z szefem
Jeśli mimo wcześniejszych rozmów z firmowym kłamcą konfabulacje się powtarzają i utrudniają pracę w zespole – wówczas nie wahaj się powiedzieć przełożonemu o sytuacji. Jedna kłamiąca osoba może doprowadzić do tego, że poszczególni członkowie grupy stracą do siebie zaufanie i są zmuszeni tracić czas na wzajemne weryfikowanie swojej pracy. Na mijaniu się z prawdą przez jedną osobą traci cały zespół!
Na spotkanie z szefem pójdź przygotowany. Zabierz ze sobą dowody i opowiedz o konkretnych sytuacjach. Postaraj się też zaproponować rozwiązanie. Na wstępie warto na przykład poprosić szefa o osobistą rozmowę z pracownikiem, który mija się z prawdą. Kolejnym sposobem może być dodatkowy system weryfikacji realizowanych zadań.