Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nota korygująca – co to jest, kiedy się wystawia, wzór

Nota korygująca – co to jest, kiedy się wystawia, wzór

 
Nota korygująca – co to jest, kiedy się wystawia, wzór

Nota korygująca to dokument umożliwiający nanoszenie poprawek do faktury błędnie wystawionej przez sprzedawcę. Może to być nota korygująca online dostępna w sieci albo dokument przygotowany w programie księgowym zgodnie z wymogami ustawy o VAT. Sprawdź, kto wystawia noty korygujące i co można skorygować takim dokumentem.

 

Spis treści

Nota korygująca – co to?

 

Nota korygująca to dokument, dzięki któremu można skorygować pierwotną fakturę. Co ważne, korekta dotyczy jedynie określonych rodzajów błędów formalnych, które nie mają wpływu na prawo do odliczenia podatku VAT.

 

Jeśli fakturzystka wystawiła dokument z nieprawidłowymi danymi, które wpływają na obowiązek podatkowy (jednostka miary, stawka podatku, cena jednostkowa netto itp.), zastosowanie ma nie nota korygująca, a faktura korygująca.

 

Nota korygująca – kiedy się wystawia?

 

Noty korygujące sporządzane są, gdy faktura wystawiona przez sprzedawcę zawiera błędy dotyczące oznaczenia towaru/usługi lub danych nabywcy albo sprzedawcy. Są to błędy mniejszej wagi, nie mające znaczenia dla samej istoty zawartej transakcji, takie jak:

 

  • numer faktury;

  • data wystawienia faktury;

  • dane identyfikacyjne i adresowe sprzedawcy lub nabywcy;

  • numer identyfikacyjny NIP;

  • nazwa towaru/usługi;

  • sposób płatności;

  • termin płatności.

 

Nota korygująca – kto wystawia?

 

Jeśli nabywca towaru bądź usługi zauważy błędy formalne na dołączonej do zamówienia fakturze, ma prawo wystawić dokument poprawiający te błędy. Można przygotować go samodzielnie, uzupełniając notę korygującą – aktywny druk. Można też wykorzystać w tym celu program księgowy. Warto wiedzieć, że nie istnieją czasowe ograniczenia odnośnie wystawienia takiego dokumentu, więc nie trzeba robić tego niezwłocznie po zauważeniu niezgodności.

 

Nota korygująca wystawiana jest na podstawie przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z nią:

 

 „Nabywca towaru lub usługi, zgodnie z art. 106k ust. 1 ustawy VAT, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą”.

 

Nota korygująca – co powinna zawierać?

 

Nota korygująca jest wystawiana po to, aby poprawić błędne dane z dokumentu od sprzedawcy. Nie jest to dokument rozliczeniowy tak jak nota księgowa, ale formalny dokument korygujący.

 

Prawidłowo wystawiona nota korygująca zawiera wszystkie niezbędne dane identyfikacyjne nabywcy oraz sprzedawcy, a także pierwotną treść faktury oraz treść właściwą (po wprowadzeniu poprawek).

 

Nota korygująca – wzór

 

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT dotyczącymi noty korygującej, wzór tego dokumentu nie jest narzucony z góry. Przepisy wskazują jednak, jakie elementy powinna zawierać prawidłowo wystawiona nota korygująca do faktury, aby można było uznać ją za skuteczną. Zgodnie z art. 106k ustawy o VAT są to co najmniej:

 

  • oznaczenie „nota korygująca”;

  • numer kolejny i data wystawienia dokumentu;

  • dane podatnika oraz nabywcy (imię, nazwisko, nazwa firmy, dane adresowe, numer NIP/numer PESEL);

  • dane zawarte na fakturze pierwotnej (data wystawienia, numer faktury, dane sprzedawcy i nabywcy);

  • treść informacji korygowanej oraz treść prawidłowa.

 

Nota korygująca – kto ją akceptuje

 

Korekta błędów formalnych (na przykład  numer faktury, termin płatności, nazwa towaru) to prawo nabywcy towarów lub usług. Mimo to nota korygująca do faktury wymaga akceptacji sprzedawcy.

 

Nota powinna zostać zaakceptowana przez podatnika, czyli wystawcę pierwotnego dokumentu. Potwierdzenie błędów na fakturze oraz dokonanie poprawek w firmowej bazie danych (w programie do wystawiania faktur itp.) to jego obowiązek.

 

Akceptacja wadliwej faktury (jak stanowi art. 106k ust. 2 ustawy o VAT) jest obligatoryjna, ale aktualne przepisy nie wymagają już wysłania do odbiorcy dokumentu w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach ani akceptowania noty z zachowaniem formy pisemnej. Termin i forma dopełnienia obowiązku są dowolne – można to zrobić nawet poprzez e-mail. Gdy nota zostanie zaakceptowana, powinna zostać podpięta pod pierwotną fakturę i być przechowywana razem z dokumentacją księgową.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.