Niewypłacalność pracodawcy a świadczenia
Osoba zatrudniana na podstawie umowy o pracę ma 5 podstawowych praw. Są to prawa do:
• wykonywania obowiązków zgodnych z założeniami znajdującymi się w umowie,
• godziwego wynagrodzenie,
• równego traktowania,
• wypoczynku,
• bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zatem wypłacanie podwładnym pensji zgodnej z kwalifikacjami i wykonywanymi zadaniami. Jej wysokość została określona w podpisanej umowie. Co jednak zrobić, gdy szef nie ma środków na to, by uregulować kwestie finansowe? Na początku właściciel firmy musi ogłosić niewypłacalność. Nie oznacza to jednak, że w tym momencie wszystkie prawa pracownicze zostały zawieszone, a podwładni muszą pogodzić się z brakiem pieniędzy. Przełożony jest bowiem zobowiązany do wypłaty wynagrodzeń i wszystkich świadczeń.
Niewypłacalność pracodawcy - co można zrobić
W przypadku niemożności wypłaty wynagrodzenia roszczenia podwładnych z tego tytułu są zaspokajane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (przedsiębiorca zatrudniający ludzi ma obowiązek płacenia składek na ten fundusz). Dotyczy to także tych podwładnych, którzy mają podpisane umowy cywilno-prawne i podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Z tego funduszu należą się zatrudnionym pieniądze za: zaległe wynagrodzenie, urlop wypoczynkowy, czas niezawinionego przestoju w pracy, usprawiedliwionej nieobecności w zakładzie oraz przebywanie na zwolnieniu lekarskim.
Powyższe świadczenia są wypłacane za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające datę ogłoszenia niewypłacalności. Oprócz tego podwładni mają także prawo do odprawy oraz odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia.
Procedura wypłaty świadczeń z funduszu rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku przez zatrudnione osoby do marszałka województwa.
Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy
Podstawą prawną, która ma chronić podwładnych w przypadku ogłoszenia niewypłacalności, jest ustawa z dnia 13 lipca 2006 roku o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. 2006 nr 158 poz. 1121).
Warto także zaznaczyć, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest wypłacany, jeśli zatrudniony rozwiązał stosunek pracy w okresie nie dłuższym niż 9 miesięcy przed dniem, w którym została ogłoszona niewypłacalność.