Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nieuświadomiona niekompetencja początkujących programistów

Nieuświadomiona niekompetencja początkujących programistów

 
Nieuświadomiona niekompetencja początkujących programistów

Znajomość Javy na poziomie 80%. Doskonała orientacja w PHP5, zaawansowane posługiwanie się frameworkami, SQL w stopniu dobrym. To standardowe cytaty z CV osób świeżo po studiach informatycznych. Jak realnie ocenić swoje umiejętności i dlaczego nie warto ich w CV przeszacowywać?

 

Początkujący programista – CV

 

Każdy człowiek, kiedy czegoś się uczy, przechodzi przez cztery fazy rozwoju kompetencji. Pierwszym jest poziom nieuświadomionej niekompetencji – czyli mówiąc wprost, braku wiedzy na temat tego, że się czegoś nie wie. Dla osób, które ukończyły właśnie studia i zdobywają właśnie pierwsze doświadczenia zawodowe, to najbardziej typowy stan, który dodatkowo wzmacniany jest nieadekwatną oceną własnych umiejętności. Potwierdzają to opinie specjalistów na co dzień rekrutujących początkujących programistów.

 

Aleksandra Biwald – Resource Project Manager w firmie CONNECTIS_ tak opisuje to zjawisko: „Media prawie codziennie informują nas o rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistów rynku IT oraz ich niedoborze. Pracodawcy coraz częściej poszukują młodych programistów na uczelniach wyższych, nie tylko wśród studentów ostatnich lat. Takie działania sprawiają, że młodzi ludzie nabierają, często mylnego, przekonania o swojej wysokiej wartości nie tylko windują stawki, ale także znacznie przeceniają swoje kompetencje.

 

Efektem tego przeszacowania są źle opisane w CV umiejętności programisty. Nierzadko osoba z 3-miesięcznym doświadczeniem komercyjnym opisuje znajomość 2-3 języków programowania jako „doskonałą”, a 3-4 kolejnych jako „bardzo dobrą” – co technicznie jest właściwie niemożliwe. Programiści w swoich CV lubią też określać swoje umiejętności na skali (nierzadko przedstawiając je w formie atrakcyjnej wizualnie infografiki). Przy takiej metodzie praktycznie nie spotyka się sytuacji, w której programista dałby sobie sam 1 bądź 2 punkty na 6 stopniowej osi znajomości danego języka.

Przeszacowanie kompetencji wychodzi bardzo szybko, a osoby rekrutujące programistów nie biorą informacji z CV na poważnie.

 

– Moje doświadczenia w procesach rekrutacyjnych z młodymi programistami pokazują, że nawet krótka rozmowa techniczna lub prosty test szybko weryfikują, że 80% kompetencji z CV, których znajomość została oceniona „bardzo dobrze”, są znane danej osobie w stopniu podstawowym lub tylko w teorii – opisuje Aleksandra Biwald z CONNECTIS_.

Ile zarabia początkujący programista?

Tymczasem uświadomiona niekompetencja oznacza większe szanse na rekrutacji i bardziej adekwatne wynagrodzenie.

– Młodym ludziom wydaje się, że jeżeli zrobili jeden projekt na uczelni z SQL-a na pierwszym roku, to po czterech kolejnych latach braku kontaktu z bazami danych nadal znają go bardzo dobrze – podkreśla Biwald.

 

Takie przeszacowanie własnych kompetencji jest zgubne zwłaszcza jeśli chodzi o adekwatne ustalenie poziomu oczekiwanego wynagrodzenia. Programiści zarabiają dobrze, ale osoba, która ma zaledwie podstawową wiedzę i umiejętności, nie może oczekiwać seniorskiego wynagrodzenia. Przeszacowanie swoich kompetencji kończy się rozczarowaniem, kiedy młody człowiek otrzymuje konkretną ofertę zatrudnienia. W tej branży bowiem płaca rośnie proporcjonalnie do umiejętności, a bywa, że programista z doświadczeniem zarabia nawet dwa razy tyle, co jego młodszy kolega tuż po studiach.

 

Co powinien umieć początkujący programista

 

Jakie są kluczowe kompetencje programisty? Przede wszystkim technologia i umiejętność jej zastosowania. O wartości programisty świadczy nie tylko to, na ile potrafi posługiwać się daną technologią czy językiem, ale również to, czy i w jakim stopniu potrafi je wykorzystać. Czy stosuje adekwatne rozwiązania, a tworzony przez niego kod jest przejrzysty, schludny i optymalny. W procesie rekrutacji bada się obie kwestie.

 

Aleksandra Biwald wyjaśnia: – W CONNECTIS_ stosujemy dwie metody weryfikacji umiejętności kandydatów: testy i rozmowy z doświadczonymi programistami. Każda z metod ma swoje zalety. Testy pokazują wiedzę z zakresu danej technologii oraz umiejętność podstaw programowania. Rozmowy z doświadczonymi programistami pokazują nie tylko znajomość danych technologii, ale także na ile dany kandydat rozumie konkretne zagadnienia, czy wie, do czego służą oraz jak podchodzi do rozwiązywania problemów.

 

Początkujący programista – uświadomiona kompetencja

 

Jak realnie ocenić swoje umiejętności programowania? Metod jest kilka. Aleksandra Biwald radzi, by przyjrzeć się temu, jak długo używa się danej technologii. Trzeba jednak być szczerym ze sobą i faktycznie policzyć ten czas uczciwie.

Programista napisał swój pierwszy skrypt w PHP na zajęciach na pierwszym roku studiów, potem nie programował, a po zakończeniu studiów przez 6 miesięcy pracował w korporacji. Nie oznacza to, że ma 5,5 roku doświadczenia w PHP tylko ok. 0.5 – wyjaśnia specjalista z CONNECTIS.

 

Biwald podkreśla jednak, że wiele osób w IT nie zgadza się z twierdzeniem, że ilość lat doświadczenia przekłada się bezpośrednio na umiejętności. – Ja w takiej sytuacji sugeruję ocenę znajomości danej technologii przyjmując skalę np. od 1 do 6, gdzie 1 oznacza, że dana osoba spotkała się z daną technologią tylko na studiach, a 6, że jest w stanie samodzielnie programować – proponuje Biwald.

 

Innym sposobem jest skorzystanie z testów badających poziom umiejętności. Wiele z nich jest dostępnych online bezpłatnie. Testy można znaleźć zarówno na stronach producentów oprogramowania i technologii, jak i na wielu stronach poświęconych programowaniu bądź rekrutacji programistów. Warto je wykonywać, bo dzięki temu można nie tylko bardziej precyzyjnie określić swoje umiejętności, ale również znaleźć te obszary, które wymagają poprawy.

 

Nieuświadomiona kompetencja – po kilku latach


Pracując w zawodzie i stale się doszkalając, programista dochodzi w końcu do poziomu nieuświadomionej kompetencji – to ostatni etap rozwoju umiejętności, w którym praktyka staje się częścią naszego „ja”. Pewne kwestie zawodowe stają się wtedy tak oczywiste, że nawet się o nich nie wspomina.

 

To również może rodzić problemy na rekrutacji. Zwłaszcza wtedy, kiedy przy badaniu kompetencji kandydata, zamiast odpowiedzieć na pytanie, kandydat szuka „haczyka”, zakładając, że odpowiedź prawidłowa jest zbyt prosta, by w ogóle ktokolwiek o to pytał. To już jednak innego kalibru problem, z którym początkujący programista będzie miał kłopot dopiero za kilka, kilkanaście lat.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?