Czy wejście w życie niemieckiej ustawy będzie miało wpływ na polski rynek pracy? Praca w Niemczech dla Polaków zniknie czy będzie jej więcej? Jak zareagują pracownicy zatrudnieni w polskich przedsiębiorstwach? Czy u naszych sąsiadów pojawi się lepsza praca dla Ukraińców, co spowoduje odpływ personelu?
Kiedy Niemcy otworzą rynek pracy dla Ukraińców?
Niemcy już od dłuższego czasu odczuwają braki wśród wykwalifikowanych pracowników. Otwarty rynek pracy między obywatelami Unii Europejskiej nie zaspakaja już wszystkich potrzeb niemieckich pracodawców. Stąd poszukiwania wśród specjalistów z krajów spoza Unii. Nie do końca więc słuszne jest stwierdzenie, że za naszą zachodnią granicą pojawi się praca dla Ukraińców. Otwarcie rynku pracy w Niemczech nastąpi wobec wszystkich zainteresowanych, nienależących do wspólnoty, a spełniających specjalne kryteria dotyczące kwalifikacji i edukacji.
Emigrację zarobkową ma ułatwić wejście w życie ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników, planowane na 1 marca 2020 roku.
Jakich pracowników poszukuje niemiecki rynek pracy?
Lekarze, elektrotechnicy, inżynierowie projektu, specjaliści IT – lista zawodów jest mocno rozbudowana. Większość ogłoszeń skupia się na takich profesjach, w których wymaga się konkretnej wiedzy i umiejętności. I do takich ludzi skierowana jest właśnie planowana ustawa. Pod patronatem niemieckiego rządu działa strona Make It in Germany, w której można znaleźć zarówno oferty pracy dla obcokrajowców, jak i zapoznać się z procedurami wyjazdu.
Kim są definiowani w ustawie pracownicy wykwalifikowani? Jak podaje portal polen.diplo.de, wyróżnia się dwa główne kryteria:
- posiadanie dyplomu, który potwierdzi kwalifikacje zawodowe zdobyte w Niemczech lub takiego, który potwierdzi zdobycie kwalifikacji zawodowych za granicą o równorzędnym znaczeniu, jak te zdobyte w Niemczech;
- posiadanie dyplomu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów w Niemczech, studiów zagranicznych uznawanych przez Niemcy lub porównywalnych z dyplomem niemieckich uczelni.
Jak możemy zauważyć – kryterium nie stanowi kraj pochodzenia, nie jest to wyłącznie praca dla Ukraińców, ale dla osób spełniających wymagania kwalifikacyjne.
Czy otwarcie rynku pracy spowoduje odpływ pracowników z Polski?
Otwarty rynek pracy w Niemczech jest więc tylko pojęciem względnym, bowiem nie dla każdego zaplanowane są ułatwienia. Pracownicy z Ukrainy posiadający odpowiednie kwalifikacje rzeczywiście mogą skusić się na wyjazd ze względu na np. możliwość otrzymania lepszego wynagrodzenia niż to oferowane w krajowych firmach.
Jednak obserwując polski rynek pracy można zauważyć, że znaczna część pracowników z Ukrainy podejmuje się zadań nie wymagających posiadania dyplomu czy wyższych kwalifikacji. Mimo że stanowią oni największą grupę cudzoziemców, która uzyskała pozwolenie na pracę w Polsce, ryzyko opustoszenia krajowego rynku pracy nie jest aż tak wysokie.