Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nie tylko koder i admin – co ma do zaoferowania branża IT: stanowiska IT

Nie tylko koder i admin – co ma do zaoferowania branża IT: stanowiska IT

 
Nie tylko koder i admin – co ma do zaoferowania branża IT: stanowiska IT

Programista i administrator to najbardziej poszukiwane profesje w branży IT. Nie trzeba jednak być koniecznie programistą czy adminem, by móc związać się z sektorem IT. Zapotrzebowanie rynku jest znacznie szersze i nierzadko pracę mogą zacząć osoby, które nie posiadają doświadczenia technicznego.

 

Praca w branży IT. Jakie stanowiska „nietechniczne” oferuje?

 

Zapotrzebowanie na innych, poza developerami i adminami, specjalistów podkreślają firmy z branży.

 

– Najczęściej poszukiwanymi osobami w CONNECTIS_ są oczywiście programiści, natomiast ciekawe opcje znajdą również testerzy, project managerowie oraz specjaliści help-desk z językiem obcym. To stwarza możliwość wejścia do świata IT osobom, które nie mają doświadczenia technicznego, ale chcą rozwijać się w tym kierunku – mówi Aleksandra Kicińska, Resource Project Manager.

 

W jakie kompetencje warto inwestować oprócz programowania? – Pojawia się coraz więcej propozycji dla testerów z konkretnymi narzędziami i doświadczeniem w konkretnej branży – dodaje specjalista.

 

To właśnie praca testera stanowi najbardziej obiecujący obszar zawodowy dla osób nietechnicznych, które chcą wejść do IT. Coraz więcej kursów i szkoleń, jakie pojawiają się na rynku, pozwala kandydatom na to stanowisko przekwalifikować się nawet wtedy, kiedy przez kilka lat prowadzili karierę w zupełnie innej branży.

 

Specjalista help-desk to również opcja dla tych, którzy chcą zacząć, ale nie mają technicznego wykształcenia. Stanowisko bardzo dobre jako baza pod przyszłą karierę w IT.

 

Rynek IT w Polsce otwarty na nie-programistów

 

Osoby, które nie potrafią programować, ale są procesem tworzenia oprogramowania zainteresowane, mogą sprawdzić się jako project managerowie. Konieczna jest tu znajomość metodyk zarządzania projektami, zdolność tworzenia dokumentacji funkcjonalnej oraz umiejętność doskonałej obsługi narzędzi analitycznych. Pojawiają się też oferty pracy dla problem managerów – osób znających i potrafiących poruszać się w metodologii ITIL.

 

Kolejną grupę stanowi całe spektrum osób związanych z analityką internetową oraz e-commerce. To wymagania wiedzy na temat narzędzi analitycznych, posiadania certyfikatów poświadczających te kompetencje oraz doskonałego posługiwania się arkuszami kalkulacyjnymi.

 

Do tego dochodzi również cała grupa stanowisk związanych z marketingiem i PR. Jakby nie patrzeć, większość produktów IT to oprogramowanie, systemy bądź rozwiązania, które trzeba sprzedać użytkownikom. A do tego potrzebne są osoby, które potrafią przełożyć techniczny język na komunikację zrozumiałą dla użytkowników. Poszukiwane są zatem osoby kreujące kampanie, projektujące wykorzystanie kanałów komunikacji itd. I oczywiście, jak w każdej firmie – finansiści czy HR-owcy.

 

Rynek IT w Polsce – czy warto w niego wejść?

 

Osoby, które pracują oraz rekrutują do IT uważają, że tak. Aleksandra Kicińska z CONNECTIS_ widzi korzyści z tej pracy w znacznie szerszej perspektywie niż tylko stabilność zatrudnienia czy zarobki.

 

– W dzisiejszych czasach świat IT stwarza nieograniczone możliwości. Wystarczy tylko po nie sięgnąć. Zaangażowanie, chęć do nauki nowych technologii może zaowocować w przyszłości. Jak wiemy, stawki specjalistów IT są bardzo atrakcyjne, natomiast osoby, które dopiero zaczynają, muszą pierwsze kroki potraktować jako inwestycję. Właściwe zarządzenie swoją ścieżką kariery zaowocuje w przyszłości. Atrakcyjne wynagrodzenie, ciekawe projekty na całym świecie, praca wśród prawdziwych pasjonatów, to tylko niektóre z benefitów jakie czekają na najlepszych – przekonuje ekspertka.

 

IT bez umiejętności algorytmicznego myślenia. Czy to możliwe?

 

Psycholodzy dzielą sposób myślenia człowieka na dwa sposoby:

 

Myślenie algorytmiczne – czyli takie, kiedy przede wszystkim opieramy się na kolejno po sobie następujących instrukcjach, a następne czynności wynikają bezpośrednio jedna z drugiej. Idealnym przykładem myślenia algorytmicznego jest przepis kulinarny, który precyzyjnie określa co, kiedy, w jakiej ilości należy dodać do dania i na czym oprzeć ocenę tego, czy można już przejść do kolejnego punktu czy nie.

 

Myślenie heurystyczne – zachodzi, kiedy opieramy się w dużej mierze na zdrowym rozsądku, doświadczeniu, intuicji i uproszczonych informacjach. Działamy zazwyczaj szybko, bo szybko oczekujemy efektu. Przykładem myślenia heurystycznego jest np. reakcja kierowcy w sytuacji, kiedy zagraża mu wypadek. Zamiast analizować z osobna każdą możliwą opcję działania, po prostu wykonuje skręt kierownicy celem uniknięcia zderzenia.

 

Każdy z nas w codziennym życiu wykorzystuje oba sposoby myślenia. Niektórzy z nas częściej stosują heurystyki (to ci, którzy w sytuacji, kiedy komputer zaczyna się dziwnie zachowywać, po prostu zamykają go „na twardo”). Inni stawiają na algorytmy – są to na przykład ci, którzy najpierw sprawdzą w menedżerze zadań, co się może dziać.

 

Komputer nie potrafi (jeszcze, choć pracuje nad tym sztuczna inteligencja) wykorzystywać heurystyk. Oprogramowanie musi być zatem oparte o algorytm – gotowy przepis, który wyczerpuje wszystkie możliwości i odpowiada na wszelkie możliwe sytuacje.

 

Do osiągnięcia sukcesu w IT, konieczna jest więc umiejętność przełożenia każdego działania na algorytm. Jest to trudne, bo w rzeczywistości każde zadanie, z którym ma do czynienia programista czy administrator jest zadaniem problemowym, heurystycznym. By programista mógł właściwie budować program, który rozwiąże zadane problemy, musi potrafić myśleć komputacyjnie (czyli umieć przekładać heurystyki na algorytmy).

 

Niestety nie każdy to potrafi. Co ciekawe, badania PISA (Programme for International Student Assessment) w dyscyplinie Creative Problem Solving wykazały, że 15-letni Polacy znajdują się pod tym względem poniżej średniej, za Rosjanami czy Amerykami). Czy zatem w branży IT jest miejsce dla osób, które nie posiadają umiejętności komputacyjnego myślenia? Przecież taka osoba nie zostanie programistą (a przynajmniej nie ma szans na to, by zasilać grono najlepszych).

 

Okazuje się, że są obszary specjalizacji w IT, w których ten typ myślenia nie jest konieczny. Mało tego, mogą z czasem pozwolić na jego poprawę i wykształcenie się umiejętności, których pracownik wcześniej nie miał. Przykładem takiego stanowiska jest Specjalista help-desk, na przykład z językiem obcym.

 

– Do wykonywania obowiązków na takim stanowisku wymagane jest jedynie krótkie szkolenie z wykorzystywanego przez firmę systemu i oczywiście biegła znajomość języka – wyjaśnia Aleksandra Kicińska, Resource Project Manager w CONNECTIS_.

 

Praca jako Specjalista help-desk przez to, że opiera się na wykorzystaniu procedur do rozwiązywania realnych problemów, uczy wykorzystania algorytmów oraz wymaga nauczenia się tego, jak można rozwiązać problem, jeśli nie została jeszcze stworzona do niego procedura. A to podstawa myślenia komputacyjnego. Zdarza się zatem, że osoby zaczynające pracę jako specjalista help-desk w późniejszym etapie kariery przechodzą na inne stanowiska w IT.

 

Oczywiście wymaga to pracy, samozaparcia i długich godzin poświęconych na edukację, ale nie jest niemożliwe.

 

Zarobki w IT dla nie-programistów

 

Czy praca w branży IT wiąże się zawsze z wysokimi zarobkami? Na niektórych stanowiskach tak.

 

– Tester, który wnosi konkretną wartość do zespołu, posiada wiedzę popartą np. certyfikatem ISTQB, doświadczenie z konkretnymi narzędziami i oczywiście bystre oko, może zarabiać sporo. W szczególności warto rozwijać się w testach automatycznych. Wynagrodzenie doświadczonych osób na takim stanowisku jest bardzo zbliżone do wynagrodzenia programistów. Oczywiście wysoka stawka nie powinna być jedyną motywacją i nie wolno zapominać, że najważniejsze to robić to, co się lubi – mówi Aleksandra Kicińska.

 

Oczywiście największe wynagrodzenia otrzymują deweloperzy i administratorzy. Generalnie jednak branża IT należy do tych, które po prostu płacą lepiej. Oczywiście finansista czy marketingowiec zatrudniony w firmie IT nie będzie swoją pensją dwukrotnie przebijał kolegi z takimi samymi kompetencjami i obowiązkami z innej branży, ale na pewno pracownik IT rzadziej będzie narzekać na niskie zarobki.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...
  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!