KRD – co to jest?
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. to działająca od 15 lat platforma wymiany informacji gospodarczych. Znajdziemy tam rejestr zadłużenia konsumentów i przedsiębiorców.
Tworzona w KRD lista dłużników to potężne narzędzie, z którego tak naprawdę może skorzystać każdy, kto chce zweryfikować, czy jego biznesowy partner, klient, a nawet pracodawca jest uczciwy i wypłacalny. Groźba wpisu do bazy skutecznie motywuje dłużnika do spłaty zobowiązania. Skutki figurowania w KRD są bowiem dość bolesne. Podmiotom wpisanym do rejestru bank może odmówić kredytu, a firma leasingowa podpisania umowy. Dłużnik traci zaufanie, przestaje być wiarygodnym partnerem do rozmów.
Wpisanie na listę dłużników musi być uzasadnione. Jeśli dodana ma być firma (wobec konsumenta obowiązują osobne wytyczne), to po pierwsze, zobowiązanie powinno powstać w związku z określonym stosunkiem prawnym (np. umową o pracę). Po drugie, ważna jest kwota długu – co najmniej 500 zł (do tej kwoty wlicza się też odsetki i koszty ewentualnej egzekucji należności). To zobowiązanie musi być wymagalne od co najmniej 30 dni i powinien upłynąć miesiąc od doręczenia wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze przekazania danych przedsiębiorcy do KRD.
Czy firma zalegająca z wypłatami może zachować opinię rzetelnego partnera? Zgodnie z prawem także pracownik, który nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę, może dokonać wpisu do rejestru, na skutek czego nieuczciwy pracodawca straci zaufanie partnerów. Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem pracy: „Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę”, a pracodawca powinien terminowo się ze swojego obowiązku wywiązywać. Jeśli sąd pracy wyda prawomocny wyrok na korzyść pracownika i zobowiąże pracodawcę do wypłaty zaległej pensji, w KRD może znaleźć się wpis, że firma nie rozliczała się terminowo, zatem trudno ją uznać, za godnego zaufania partnera w biznesie.
Jak sprawdzić firmę w KRD?
Minimalizowanie ryzyka, że przyszły partner biznesowy, pracownik czy pracodawca jest niewypłacalny, pozwala uniknąć wielu kłopotów. Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. znacznie ułatwia zdobywanie informacji o kondycji finansowej przedsiębiorstw i konsumentów. W KRD sprawdzenie firmy jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się na stronie, potwierdzić swoją tożsamość. Warto też zapoznać się z cennikiem, bo o ile sprawdzanie informacji konsumenta o sobie samym raz na pół roku jest darmowe, o tyle za monitorowanie zadłużenia firm wymagana jest opłata.
Zgodnie z artykułem 23. Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, na mocy której funkcjonuje KRD: „Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go informacji gospodarczych przechowywanych przez biuro, przekazanych zgodnie z art. 14–18. Dostęp w zakresie informacji gospodarczych dotyczących dłużników będących konsumentami jest bezpłatny, jeżeli następuje nie częściej niż raz na 6 miesięcy. W pozostałych przypadkach dostęp podlega opłacie zgodnie z obowiązującym w biurze cennikiem, nie wyższej niż 0,5 % minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę”.
Czy pracodawca może sprawdzić KRD?
W świetle obowiązującego prawa przedsiębiorcy mogą sprawdzać w Krajowym Rejestrze Długów, czy inna firma ma niespłacone zobowiązania wobec przedsiębiorców i zgłaszać te, które mają wobec nich niezrealizowane zobowiązania. Każdy może też sprawdzić, czy sam nie figuruje w rejestrze, a także czy długów nie ma osoba, z którą planowane jest podjęcie jakiejkolwiek współpracy. Weryfikacja wpisu nie wymaga zgody przedstawiciela firmy ani pełnomocnictwa, natomiast konsument musi udzielić upoważnienia do sprawdzenia informacji na swój temat osobie trzeciej, np. potencjalnemu pracodawcy.