Nauczyciel kontraktowy
Zawód nauczyciela nie należy do najłatwiejszych, jednak może przynosić dużą satysfakcję. Pedagog jest osobą, która prowadzi zajęcia dydaktyczno-edukacyjne. Praca w szkole wiąże się z odpowiedzialnością. Nauczyciele wychowują i edukują przyszłe pokolenia. Nie jest to tylko związane z przekazywaniem suchych faktów z danej dziedziny, ale również z kształtowaniem charakterów młodych ludzi, rozbudzaniem w nich pasji oraz pomaganiem w przypadku różnych trudnych sytuacji życiowych.
Z formalnego punktu widzenia możemy wyróżnić 4 stopnie awansu zawodowego w tej profesji.
Jaka jest ścieżka awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego
Absolwenci studiów pedagogicznych rozpoczynają pracę z najniższym stopniem nauczyciela stażysty. Pierwszy staż trwa rok. W tym czasie każdy z nich znajduje się pod opieką wyższego stopniem pedagoga. Podczas stażu ważne jest przygotowanie specjalnego planu rozwoju, z którego na koniec roku szkolnego młody nauczyciel musi zdać sprawozdanie. Jeżeli ta cześć zakończy się sukcesem, to otwierają się drzwi do kolejnego etapu kariery pedagogicznej, czyli pracy jako nauczyciel kontraktowy.
Awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego
Nauczyciel stażysta ma bardzo trudne zadanie, ponieważ musi zdobyć zaufanie nie tylko nauczycieli, ale przede wszystkim swoich podopiecznych. Dlatego warto korzystać z wiedzy i doświadczenia starszych kolegów, którzy poznali już specyfikę pracy w szkole. Po ukończeniu stażu dyrektor placówki ocenia, czy podwładny dobrze wykonał swoje zadania i decyduje, czy nadać mu stopień nauczyciela kontraktowego.
Nauczyciel kontraktowy a mianowany
Kolejnym etapem rozwoju zawodowego jest stopień nauczyciela mianowanego. O taki awans można starać się po przepracowaniu trzech lat na stanowisku pedagoga kontraktowego. Przez ten czas kandydaci muszą stworzyć plan doskonalenia warsztatu pracy. Następnie zainteresowana awansem osoba składa wniosek. Drugi etap, zewnętrzny, następuje po 9 miesiącach. Zostaje wtedy stworzona specjalna komisja powołana przez organ prowadzący szkołę (w przypadku placówek publicznych jest to gmina), która ocenia dokonania kandydata.
Od 1 września 2018 zostały wprowadzone do Karty nauczyciela nowe zapisy. Pierwszy z nich mówi, że nauczyciele kontraktowi, którzy otrzymali wyróżnienie za swoje działania, mogą ubiegać się o nadanie wyższego stopnia już po dwóch latach od zdobycia poprzedniego awansu. Dodatkowo istnieje także możliwość podjęcia pracy przez osoby posiadające tytuł doktora nauk. Otrzymują one awans na nauczyciela kontraktowego, jeżeli mogą wykazać 5-letnie doświadczenie w pracy na uniwersytetach.
Nauczyciel kontraktowy – wymagania
W pracy pedagoga ważne są pewne cechy. Przede wszystkim musi to być osoba godna zaufania, empatyczna, ale także asertywna. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać dyscyplinę w klasie. Podczas prowadzenia zajęć przydaje się kreatywność, która sprawi, że podopieczni z zainteresowaniem będą poszerzać swoją wiedzę. Praca w szkole wiąże się z kontaktem z rodzicami, dlatego kluczowa są komunikatywność oraz otwartość.
Nauczyciel kontraktowy – kwalifikacje
W zawodzie nauczyciela bardzo ważne są kwalifikacje. Pracownicy szkół muszą mieć wykształcenie wyższe z danej dziedziny oraz kurs pedagogiczny. Oprócz tego cały czas trzeba się doszkalać. Jest to związane z reformami i zmianami podstawy programowej. Pomocna okazuje się także znajomość psychologii, jednak nie jest to warunek konieczny do podjęcia pracy w szkołach.