Jak wybrać najlepszego kandydata do swojej firmy? Prowadząc rekrutację do pracy, często opieramy się na własnej intuicji, a także na dobrym wrażeniu i charyzmie starających się o posadę. W efekcie być może odrzucamy osoby najbardziej kompetentne i pasujące do stanowiska, a przyjmujemy po prostu te biegłe w sztuce autoprezentacji. Na szczęście są sposoby na dokładniejszą selekcję, dzięki którym możemy wskazać prawdziwe talenty wśród kandydatów. Czym jest model sita i jak go stosować, szukając nowego pracownika?
Model sita – na czym polega?
Proces dokonywania wyboru można rozumieć jako oddzielanie przysłowiowych ziaren od plew za pomocą sita. W kontekście prowadzenia rekrutacji sito jest narzędziem (narzędziami), które umożliwia porównanie ze sobą różnych kandydatów, ich ocenę na tle pozostałych. W tym celu kandydaci poddawani są serii sprawdzianów kompetencji i testom psychometrycznym. Osoby osiągające słabsze wyniki są eliminowane z procesu rekrutacji. Zadania rekrutacyjne wykonuje się do momentu, aż zostanie wyłoniony jeden najlepszy kandydat.
Jak widać, istotą modelu sita jest rywalizacja między kandydatami. W czasie rekrutacji sprawdzana jest ich wiedza, umiejętność jej zastosowania, twórcze myślenie, kompetencje miękkie, zdolność do radzenia sobie pod presją czasu i w stresie.
Model sita:
-
zalety
Model znajduje zastosowanie w sytuacjach, kiedy o jedno stanowisko stara się wiele osób. Daje szansę na skompletowanie wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej – szanse na zatrudnienie przypadkowej, niekompetentnej osoby są bliskie zeru. Ponieważ do pracy przyjmuje się specjalistów, firma ponosi w przyszłości mniejsze koszty na ich doszkalanie. Co więcej, w modelu sita kryteria przyjęcia do pracy są obiektywne i przejrzyste – co ułatwia proces, a także minimalizuje ryzyko stronniczości.
-
wady
Rekrutacja z zastosowaniem tego modelu jest złożona i czasochłonna – co prawdopodobnie zniechęca część osób do złożenia CV. Generuje też znaczne koszty i nakłady pracy ze strony rekruterów / osób weryfikujących wyniki sprawdzianów i testów.
Co więcej, do pracy przyjmowane są osoby kompetentne, ale niekoniecznie pasujące do firmy i potrafiące współpracować z resztą grupy. Gdy każdy nowo przyjęty pracownik od początku nastawiony jest na rywalizację, cierpi na tym atmosfera w pracy, co z kolei może zaburzać działanie całego zespołu.