Czy pracodawcy chętnie zatrudniają młodzież i dają szansę na zdobycie pierwszego zawodowego doświadczenia? Czy może na rynku pracy łatwiej jest się odnaleźć wykwalifikowanym osobom po trzydziestce, a bezrobocie bardziej zagraża młodszym pracownikom, którzy mają większe trudności ze znalezieniem pracy?
Sytuacja młodych ludzi na rynku pracy
Jak wygląda sytuacja absolwentów na rynku pracy? Okres przed 30. rokiem życia jest określany jako najtrudniejszy w karierze. Wiąże się bowiem z większą niepewnością, brakiem oczekiwanej stabilizacji zawodowej i odpowiedniego doświadczenia osób w tym przedziale wiekowym. To wszystko w połączeniu z nierozwiniętymi kontaktami zawodowymi najbardziej doskwiera tym ludziom, którzy dopiero ukończyli naukę i zaczynają budować swoją karierę.
Na sytuację młodych ludzi na rynku pracy w ogromnym stopniu wpływa poziom i profil posiadanego wykształcenia. Im lepsze kwalifikacje, tym łatwiej o dobrą posadę, ale same studia nie dają gwarancji sukcesu. Potrzebne jest też kształcenie się w odpowiednim kierunku. Spośród osób z wyższym wykształceniem bardzo dobrze wiedzie się absolwentom kierunków związanych z IT i nowymi technologiami. W tej branży zarobki są bardzo satysfakcjonujące, a o pracę nie jest trudno nawet osobom bez doświadczenia.
Możliwości młodego człowieka na rynku pracy
Młodzież na rynku pracy nie ma łatwego zadania. Pierwsza praca bardzo często znacznie odbiega od tej wymarzonej. Niska płaca i proste zadania mogą zniechęcać, ale lepsze warunki pracy przychodzą wraz z większym doświadczeniem. Aby ułatwić sobie start na rynku pracy, młodzi ludzie mogą korzystać np. ze staży czy praktyk, które pozwalają zdobyć pierwsze, ważne doświadczenia zawodowe. Wiele firm organizuje rekrutacje stażystów na okres przerwy wakacyjnej, a po tym czasie zatrudnia najlepszych.
Młodzi bezrobotni w Polsce
Według raportu GUS-u w II kwartale 2019 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,2% (wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności). W analogicznym okresie 2018 roku była niższa o 0,4 p. proc., a w porównaniu z I kwartałem 2019 o 0,7 p. proc. W II kwartale 2019 bezrobocie wśród osób w wieku 15-24 lata wynosiło 10,4 % i zwiększyło się o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z II kwartałem 2018 r. Jeśli chodzi o osoby bierne zawodowo, stanowiły w II kwartale 2019 roku 43,8% ogółu ludności w wieku 15 lat i więcej. Z tego drugą co do wielkości grupą (po emerytach) są uczniowie i studenci (16,3%).