Mikroprzedsiębiorstwa w Polsce to często wielopokoleniowe, rodzinne firmy albo lokalne biznesy. W przeciwieństwie do wielkich korporacji, nie dysponują ogromnym kapitałem i działają na małą skalę. Są jednak bardzo ważnymi elementami wolnorynkowej gospodarki. Dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzuje się mikroprzedsiębiorstwo i jak dzieli się rodzaje przedsiębiorstw ze względu na wielkość.
Mikroprzedsiębiorstwo - definicja
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa można wyodrębnić, stosując ściśle określone cechy. Mikroprzedsiębiorca jest podmiotem gospodarczym, który zatrudnia poniżej 10 osób, a jego roczny obrót nie przekracza 2 mln euro bądź też całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln euro.
Przedsiębiorstwo mikro (a także pozostałe rodzaje) musi spełnić łącznie to 2 wymogi. Jeśli chodzi o kwestie finansowe – bierze się pod uwagę bardziej korzystną dla firmy opcję. Czyli gdy roczny obrót przekracza limit, można opierać się o całkowity bilans roczny, a jeśli bilans wyniesie więcej niż 2 mln euro – wtedy liczy się obrót, jeśli oczywiście spełnia warunek.
Liczbę pracowników oraz obrót czy bilans określa się na podstawie danych w rocznym sprawozdaniu finansowym, które było zatwierdzone jako ostatnie. Jeśli firma nim nie dysponuje, bo dopiero zaczyna swoją działalność, szacuje się najbardziej prawdopodobne dane.
Analizując przedsiębiorstwo niezależne, nie mamy większych problemów ze sprawdzeniem, czy spełnia kryteria. Natomiast posiadanie jakichś firm partnerskich lub związanych wpływa na sposób wyliczania pułapów finansowych i liczby zatrudnionych.
Mikroprzedsiębiorstwo - charakterystyka
Kryteria określania wielkości przedsiębiorstw obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Mikroprzedsiębiorstwa, wraz z małymi i średnimi firmami, tworzą sektor MŚP.
Do MŚP należą zatem te firmy, w których zatrudnia się mniej niż 250 pracowników, a roczny obrót nie przekracza 50 mln euro bądź całkowity roczny bilans ma wartość do 43 mln euro.
Takie firmy, w przeciwieństwie do rynkowych gigantów, mają stosunkowo małe obroty, a ich struktury nie są silnie rozbudowane. Dzięki temu decyzje podejmuje się sprawniej, a to pozwala szybko reagować na rynkowe zawahania. Warto też wspomnieć, że przynależność do sektora MŚP, a nawet poszczególnych grup w tym sektorze, pozwala przedsiębiorcom korzystać z określonych programów wsparcia państwa czy samorządów. Niektóre z nich skierowane są jedynie do mikroprzedsiębiorców.
Mikroprzedsiębiorstwo - ile osób
Odpowiedź na pytanie o mikroprzedsiębiorstwo „ile osób zatrudnia?” zawiera się już w definicji i nie budzi wątpliwości - poniżej 10. W poradniku opublikowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości znajdziemy uszczegółowienie, kogo zalicza się do pracowników. Liczba zatrudnionych dotyczy wszystkich osób: „na pełnych etatach, w niepełnym wymiarze godzin, sezonowo i obejmuje:
• pracowników,
• osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegających mu i uważanych za pracowników na mocy prawa krajowego,
• właścicieli - kierowników,
• wspólników prowadzących regularną działalność w przedsiębiorstwie i uczestniczących w zysku przedsiębiorstwa”.
W tym kryterium bierze się pod uwagę liczbę zatrudnionych w skali roku w przeliczeniu na pełne etaty. Liczbę pracowników na niepełnym etacie i tych, którzy nie przepracowali całego roku podaje się w wartości ułamkowej.