Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mikroprzedsiębiorstwo - podstawowe informacje

Mikroprzedsiębiorstwo - podstawowe informacje

 
Mikroprzedsiębiorstwo - podstawowe informacje

Mikroprzedsiębiorstwa w Polsce to często wielopokoleniowe, rodzinne firmy albo lokalne biznesy. W przeciwieństwie do wielkich korporacji, nie dysponują ogromnym kapitałem i działają na małą skalę. Są jednak bardzo ważnymi elementami wolnorynkowej gospodarki. Dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzuje się mikroprzedsiębiorstwo i jak dzieli się rodzaje przedsiębiorstw ze względu na wielkość.


Mikroprzedsiębiorstwo - definicja


Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa można wyodrębnić, stosując ściśle określone cechy. Mikroprzedsiębiorca jest podmiotem gospodarczym, który zatrudnia poniżej 10 osób, a jego roczny obrót nie przekracza 2 mln euro bądź też całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln euro.

Przedsiębiorstwo mikro (a także pozostałe rodzaje) musi spełnić łącznie to 2 wymogi. Jeśli chodzi o kwestie finansowe – bierze się pod uwagę bardziej korzystną dla firmy opcję. Czyli gdy roczny obrót przekracza limit, można opierać się o całkowity bilans roczny, a jeśli bilans wyniesie więcej niż 2 mln euro – wtedy liczy się obrót, jeśli oczywiście spełnia warunek.

Liczbę pracowników oraz obrót czy bilans określa się na podstawie danych w rocznym sprawozdaniu finansowym, które było zatwierdzone jako ostatnie. Jeśli firma nim nie dysponuje, bo dopiero zaczyna swoją działalność, szacuje się najbardziej prawdopodobne dane.

Analizując przedsiębiorstwo niezależne, nie mamy większych problemów ze sprawdzeniem, czy spełnia kryteria. Natomiast posiadanie jakichś firm partnerskich lub związanych wpływa na sposób wyliczania pułapów finansowych i liczby zatrudnionych.

 

Mikroprzedsiębiorstwo - charakterystyka

 

Kryteria określania wielkości przedsiębiorstw obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Mikroprzedsiębiorstwa, wraz z małymi i średnimi firmami, tworzą sektor MŚP.
Do MŚP należą zatem te firmy, w których zatrudnia się mniej niż 250 pracowników, a roczny obrót nie przekracza 50 mln euro bądź całkowity roczny bilans ma wartość do 43 mln euro.

Takie firmy, w przeciwieństwie do rynkowych gigantów, mają stosunkowo małe obroty, a ich struktury nie są silnie rozbudowane. Dzięki temu decyzje podejmuje się sprawniej, a to pozwala szybko reagować na rynkowe zawahania. Warto też wspomnieć, że przynależność do sektora MŚP, a nawet poszczególnych grup w tym sektorze, pozwala przedsiębiorcom korzystać z określonych programów wsparcia państwa czy samorządów. Niektóre z nich skierowane są jedynie do mikroprzedsiębiorców.


Mikroprzedsiębiorstwo - ile osób


Odpowiedź na pytanie o mikroprzedsiębiorstwo „ile osób zatrudnia?” zawiera się już w definicji i nie budzi wątpliwości - poniżej 10. W poradniku opublikowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości znajdziemy uszczegółowienie, kogo zalicza się do pracowników. Liczba zatrudnionych dotyczy wszystkich osób: „na pełnych etatach, w niepełnym wymiarze godzin, sezonowo i obejmuje:
• pracowników,
• osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegających mu i uważanych za pracowników na mocy prawa krajowego,
• właścicieli - kierowników,
• wspólników prowadzących regularną działalność w przedsiębiorstwie i uczestniczących w zysku przedsiębiorstwa”.

W tym kryterium bierze się pod uwagę liczbę zatrudnionych w skali roku w przeliczeniu na pełne etaty. Liczbę pracowników na niepełnym etacie i tych, którzy nie przepracowali całego roku podaje się w wartości ułamkowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?