Stopa bezrobocia w Polsce
Główny Urząd Statystyczny na bieżąco monitoruje poziom bezrobocia w Polsce. (tj. liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w stosunku do liczby osób aktywnych zawodowo, czyli pracujących i bezrobotnych), wskaźnika aktywności zawodowej (liczby aktywnych zawodowo w pewnym wieku w stosunku do ogółu ludności w tym wieku) czy liczby bezrobotnych na danym obszarze pozwalają ocenić warunki gospodarcze w danym regionie.
Są to ważne informacje zarówno dla władz samorządowych, opracowujących strategie pomocowe i plany finansowe oraz socjalne, ale i dla każdej osoby poruszającej się po rynku pracy, oceniającej swoje szanse na zatrudnienie, korzystającej z pomocy urzędu pracy czy zastanawiającej się nad rezygnacją z pracy itp.
Urząd bada bezrobocie, biorąc pod uwagę różne kryteria, np. płeć, przedział wiekowy czy zakres terytorialny. Ten ostatni obejmuje tzw. makroregiony, regiony, podregiony, a także miasta i powiaty.
Kryterium terytorialne jest szczególnie istotne. O ile bowiem we wrześniu 2019 stopa bezrobocia w skali kraju wynosi 5,1%, to przykładowo w Mieście Stołecznym Warszawa wskaźnik bezrobocia przyjmuje wartość 1,4%, a np. w Wałbrzychu już 7,1 %. Różnice są znaczne. Gdzie najtrudniej o zatrudnienie, a w których miastach obserwujemy rynek pracownika?
Gdzie jest największe bezrobocie w Polsce?
Zgodnie z raportem „Liczba bezrobotnych zarejestrowanych oraz stopa bezrobocia według makroregionu, regionu i podregionu” z końca września 2019 r., najwyższe bezrobocie notuje się w woj. mazowieckim (8,8%), przy czym zdecydowanie najwyższa stopa bezrobocia jest w podregionie radomskim (12,7%). W samym Radomiu wskaźnik jest na poziomie 11%, a w powiecie radomskim sięga 16,2%.
Na drugim miejscu znajduje się podregion włocławski (12%), gdzie w mieście Włocławek stopa bezrobocia wynosi 8,9%, a w powiecie włocławskim 13,6%.
Trzecią lokatę pod względem najwyższego bezrobocia zajmuje Podregion Szczecinecko-Pyszycki (11,6%), obejmujący między innymi Drawsko Pomorskie. Bezrobocie w tej gminie miejsko-wiejskiej jest na poziomie 5,3%, a w powiecie drawskim wynosi 12%.
Gdzie jest najmniejsze bezrobocie w Polsce
Gdzie z kolei bezrobocie jest najniższe? Zdecydowanie przoduje tutaj region warszawski stołeczny (2,1%), na drugim miejscu jest wielkopolski (2,8%), na trzecim śląski (3,7%).
Miastami o najniższym poziomie bezrobocia w Polsce są:
• Poznań (1,1%),
• Warszawa (1,4%),
• Wrocław (1,6%).
Bezrobocie w Polsce na przestrzeni lat
Zgodnie z analizami GUS ujętymi w raporcie „Stopa bezrobocia rejestrowanego w latach 1990-2019”, wskaźniki bezrobocia na przestrzeni lat znacznie się zmniejszyły i jest to tendencja, którą obserwuje się obecnie we wszystkich regionach kraju. W najtrudniejszej sytuacji osoby szukające pracy były w pierwszych latach XXI wieku. Przykładowo, w grudniu 2003 r. poziom bezrobocia w Polsce osiągnął rekordową wartość 20%. Od tamtej pory wskaźnik rósł już tylko w latach 2011-2013. Obecnie obserwuje się tendencję spadkową.