Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Leasing finansowy

Leasing finansowy

 
Leasing finansowy

Leasing finansowy - definicja

 

Czym jest leasing? Najczęściej słyszy się o nim w kontekście użytkowania samochodów lub drogich sprzętów elektronicznych. Wyjaśnijmy na przykładzie. Grafik potrzebuje do swojej pracy komputera wyposażonego w najlepszy procesor i kartę graficzną. Nie stać go jednak na tak duży, jednorazowy wydatek. Zgłasza się więc do firmy leasingowej. Grafik bierze potrzebny sprzęt w leasing i może z niego korzystać od razu, spłacając zobowiązania w ratach, na które może sobie pozwolić.

 

Kiedy mówimy o leasingu możemy mieć do czynienia z dwoma jego rodzajami, którymi są: leasing finansowy i leasing operacyjny. W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, L 291, 9 listopada 2017 definiuje się je w ten sposób: „Leasing jest zaliczany do leasingu finansowego, jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów. Leasing jest zaliczany do leasingu operacyjnego, jeżeli nie następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów”.

 

Leasing finansowy - na czym polega

 

Jakie są główne zasady leasingu finansowego? Polega on na tym, że leasingobiorca (czyli ten, kto użytkuje przedmiot) traktuje użytkowane maszyny, samochody, sprzęt itd. jako własny środek trwały. Mimo że zobowiązany jest do trzymania się harmonogramu spłat, należnych firmie leasingowej i odprowadzania odsetek, to wpisuje dany przedmiot do swojej ewidencji i rozlicza za pomocą odpisów amortyzacyjnych.

 

Warunki leasingu finansowego

 

Warunki (przynajmniej jeden), jakie powinna spełniać umowa, by mogła być traktowana jako leasing finansowy zawarte są w ustawie o rachunkowości (art. 3. ust. 4.):
- dokument musi przenosić własność przedmiotu umowy na leasingobiorcę po zakończeniu okresu leasingowania;
- odpowiedni zapis w umowie powinien dać leasingobiorcy prawo do nabycia przedmiotu umowy, po zakończeniu okresu leasingowania, za ceną niższą od wartości rynkowej z dnia nabycia;
- okres na jaki umowa leasingu finansowego została zawarta musi odpowiadać minimum ¾ okresu ekonomicznej użyteczności środka trwałego lub prawa majątkowego;
- zsumowane opłaty (pomniejszone o dyskonto), których wartość ustalono w dniu rozpoczęcia umowy i przypadające do regulacji w okresie obowiązywania umowy muszą przekraczać 90% wartości rynkowej leasingowanego przedmiotu (do sumy zalicza się wartość końcową przedmiotu, natomiast nie bierze się pod uwagę dodatkowych świadczeń, podatków, ubezpieczenia, jeżeli były pokrywane przez leasingobiorcę niezależnie od podstawowych opłat);
- dokument powinien zawierać przyrzeczenie, iż leasingodawca zawrze z leasingobiorcą kolejną umowę o oddanie w odpłatne używanie przedmiotu umowy lub przedłużenia aktualnej umowy na warunki korzystniejsze od przewidzianych w dotychczasowym dokumencie;
- umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia, wymogiem jest, by wszelkie powstałe koszty o straty poniesione z tego tytułu przez leasingodawcę pokrył leasingobiorca;
- przedmiot umowy dostosowano do indywidualnych wymagań korzystającego i z tego względu może być tylko przez niego użytkowany (bez wprowadzania istotnych zmian).


Wady i zalety leasingu finansowego

 

Wady i zalety leasingu finansowego są tak naprawdę uzależnione od potrzeb przedsiębiorców. Jako główny minus tej formy podaje się konieczność opłaty całego podatku VAT z góry, za leasingowany przedmiot. Kolejnym elementem przypisywanym do wad, jest możliwość wliczania do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie odsetek leasingowych, zamiast ogólnej raty.

 

Do zalet tej formy zalicza się przeniesienie własności przedmiotu z leasingodawcy na leasingobiorcę wraz z ostatnią ratą, bez konieczności wykupu. Po stronie korzystającego jest też wykonywanie odpisów amortyzacyjnych. Leasing finansowy podatkowo może opłacać się w przypadku zakupu rzeczy, które są objęte niższą, 8% stawką VAT.

 

Leasing finansowy - amortyzacja

 

Możliwość amortyzacji jest jednym z elementów, który odróżnia leasing finansowy od operacyjnego. Jak już napisaliśmy wcześniej, w przypadku leasingu finansowego leży po stronie leasingobiorcy, natomiast jeśli mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym to odpisy amortyzacyjne leżą po stronie firmy leasingowej.

 

Korzyści płynące z tego rozwiązania można uzależnić od metody amortyzacji. Co zazwyczaj interesuje przedsiębiorców to fakt amortyzacji kosztów pojazdów. W 2019 roku weszły nowe progi. Zmieniony limit amortyzacji, którą można włączyć do kosztów uzyskania przychodów, wynosi 150 000 zł (a w przypadku samochodów elektrycznych 225 000 zł).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    4 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.