Leasing finansowy - definicja
Czym jest leasing? Najczęściej słyszy się o nim w kontekście użytkowania samochodów lub drogich sprzętów elektronicznych. Wyjaśnijmy na przykładzie. Grafik potrzebuje do swojej pracy komputera wyposażonego w najlepszy procesor i kartę graficzną. Nie stać go jednak na tak duży, jednorazowy wydatek. Zgłasza się więc do firmy leasingowej. Grafik bierze potrzebny sprzęt w leasing i może z niego korzystać od razu, spłacając zobowiązania w ratach, na które może sobie pozwolić.
Kiedy mówimy o leasingu możemy mieć do czynienia z dwoma jego rodzajami, którymi są: leasing finansowy i leasing operacyjny. W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, L 291, 9 listopada 2017 definiuje się je w ten sposób: „Leasing jest zaliczany do leasingu finansowego, jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów. Leasing jest zaliczany do leasingu operacyjnego, jeżeli nie następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania bazowego składnika aktywów”.
Leasing finansowy - na czym polega
Jakie są główne zasady leasingu finansowego? Polega on na tym, że leasingobiorca (czyli ten, kto użytkuje przedmiot) traktuje użytkowane maszyny, samochody, sprzęt itd. jako własny środek trwały. Mimo że zobowiązany jest do trzymania się harmonogramu spłat, należnych firmie leasingowej i odprowadzania odsetek, to wpisuje dany przedmiot do swojej ewidencji i rozlicza za pomocą odpisów amortyzacyjnych.
Warunki leasingu finansowego
Warunki (przynajmniej jeden), jakie powinna spełniać umowa, by mogła być traktowana jako leasing finansowy zawarte są w ustawie o rachunkowości (art. 3. ust. 4.):
- dokument musi przenosić własność przedmiotu umowy na leasingobiorcę po zakończeniu okresu leasingowania;
- odpowiedni zapis w umowie powinien dać leasingobiorcy prawo do nabycia przedmiotu umowy, po zakończeniu okresu leasingowania, za ceną niższą od wartości rynkowej z dnia nabycia;
- okres na jaki umowa leasingu finansowego została zawarta musi odpowiadać minimum ¾ okresu ekonomicznej użyteczności środka trwałego lub prawa majątkowego;
- zsumowane opłaty (pomniejszone o dyskonto), których wartość ustalono w dniu rozpoczęcia umowy i przypadające do regulacji w okresie obowiązywania umowy muszą przekraczać 90% wartości rynkowej leasingowanego przedmiotu (do sumy zalicza się wartość końcową przedmiotu, natomiast nie bierze się pod uwagę dodatkowych świadczeń, podatków, ubezpieczenia, jeżeli były pokrywane przez leasingobiorcę niezależnie od podstawowych opłat);
- dokument powinien zawierać przyrzeczenie, iż leasingodawca zawrze z leasingobiorcą kolejną umowę o oddanie w odpłatne używanie przedmiotu umowy lub przedłużenia aktualnej umowy na warunki korzystniejsze od przewidzianych w dotychczasowym dokumencie;
- umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia, wymogiem jest, by wszelkie powstałe koszty o straty poniesione z tego tytułu przez leasingodawcę pokrył leasingobiorca;
- przedmiot umowy dostosowano do indywidualnych wymagań korzystającego i z tego względu może być tylko przez niego użytkowany (bez wprowadzania istotnych zmian).
Wady i zalety leasingu finansowego
Wady i zalety leasingu finansowego są tak naprawdę uzależnione od potrzeb przedsiębiorców. Jako główny minus tej formy podaje się konieczność opłaty całego podatku VAT z góry, za leasingowany przedmiot. Kolejnym elementem przypisywanym do wad, jest możliwość wliczania do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie odsetek leasingowych, zamiast ogólnej raty.
Do zalet tej formy zalicza się przeniesienie własności przedmiotu z leasingodawcy na leasingobiorcę wraz z ostatnią ratą, bez konieczności wykupu. Po stronie korzystającego jest też wykonywanie odpisów amortyzacyjnych. Leasing finansowy podatkowo może opłacać się w przypadku zakupu rzeczy, które są objęte niższą, 8% stawką VAT.
Leasing finansowy - amortyzacja
Możliwość amortyzacji jest jednym z elementów, który odróżnia leasing finansowy od operacyjnego. Jak już napisaliśmy wcześniej, w przypadku leasingu finansowego leży po stronie leasingobiorcy, natomiast jeśli mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym to odpisy amortyzacyjne leżą po stronie firmy leasingowej.
Korzyści płynące z tego rozwiązania można uzależnić od metody amortyzacji. Co zazwyczaj interesuje przedsiębiorców to fakt amortyzacji kosztów pojazdów. W 2019 roku weszły nowe progi. Zmieniony limit amortyzacji, którą można włączyć do kosztów uzyskania przychodów, wynosi 150 000 zł (a w przypadku samochodów elektrycznych 225 000 zł).