Kredyt oddłużeniowy - dla kogo?
Firmy decydują się na różnego rodzaju kredyty. Próbują dzięki temu inwestować, regularnie opłacać dostawy itd., aby firma mogła płynnie zdobywać kolejne gałęzie rynku. Czasami jednak dzieje się tak, że przedsiębiorcy nie są w stanie spłacić narastających zobowiązań i popadają w długi. Ściga ich Urząd Skarbowy, ZUS, komornik. Co mogą wtedy zrobić? Rozwiązaniem może okazać się kredyt oddłużeniowy.
To pomoc finansowa dla zadłużonych. Przedsiębiorca mający problemy z licznymi długami zaciąga jeden kredyt, którym ma spłacić wszelkie inne zaległości. Pozostaje wtedy jeden rodzaj rat i jeden harmonogram ich spłat.
Kredyt oddłużeniowy - na czym polega
Nie jest to zwyczajny produkt oferowany przez banki. Chociaż hasło „kredyt” niektórym sugeruje konieczność udania się właśnie do tej instytucji finansowej, to jednak aby zdobyć kredyt oddłużeniowy, należy nawiązać kontakt z firmą wyspecjalizowaną w opisywanej usłudze.
Kredyty oddłużeniowe bez zabezpieczeń, kredyt oddłużeniowy ze złym BIK-iem i wiele podobnych haseł przyciąga zadłużonych. Jednak należy dokładnie każdą ofertę przeanalizować. W związku z tym, że instytucje oferujące tego rodzaju zobowiązanie podejmują duże ryzyko, narzucają wysokie stawki, które to ryzyko uczynią opłacalnym. Zatem bardzo ważne jest, by przeanalizować, ile taki kredyt oddłużeniowy może kosztować. Z reguły na stronach internetowych proponowane są kalkulatory do obrazowych wyliczeń. Pojawia się tam taka informacja jak kwota kredytu. Przykładowo biorąc kredyt na 40 000 zł, poniesiemy całkowity koszt 59 000 zł (czyli oprócz kwoty zadłużenia samo zobowiązanie będzie nas kosztowało 19 000).
Nie jest też tak, że kredyt oddłużeniowy zawsze zostanie udzielony od ręki. W związku z bardzo zróżnicowaną ofertą można spotkać się z wymogami np.: poręczenia drugiej osoby ze zdolnością kredytową, udowodnieniem posiadania jednego stałego i regularnego oraz legalnego wpływu.
Kredyt oddłużeniowy a konsolidacyjny
Chociaż czasami pojęcie kredytu oddłużeniowego i konsolidacyjnego stosuje się zamiennie, to jednak ich charakterystyka jest różna. Oba służą do tego, by klient mógł pozbyć się kilku różnych długów i zamienić je w jeden kredyt. Jednak warunki ich udzielania są odmienne. Kredyt konsolidacyjny udzielany jest przez banki i instytucje pożyczkowe. Można go z reguły zaciągnąć, jeśli nie mamy jeszcze przeterminowanych zaległości. Sprawdzana jest zdolność kredytowa i historia poprzednich spłat.
Na trochę innych zasadach działa kredyt oddłużeniowy. Pozabankowy system finansowania sprawia, że nie wymaga się już tylu zabezpieczeń jak w przypadku kredytu konsolidacyjnego. Stąd też możliwość zaciągnięcia tego rodzaju zadłużenia nawet w przypadku zagrożenia zajęcia komorniczego. Jest raczej droższy i najczęściej stanowi rozwiązanie dla tych, którzy nie otrzymali kredytu konsolidacyjnego.