Kredyt obrotowy dla firm – definicja
Kredyt obrotowy jest formą finansowania, przyznawaną na pokrycie kosztów związanych z bieżącymi wydatkami przedsiębiorstwa. Można wyróżnić jego dwa rodzaje. Są to: kredyt obrotowy w rachunku bieżącym oraz kredyt w rachunku kredytowym.
Pierwszy z nich polega na ustaleniu limitu kredytowego na prowadzonym przez przedsiębiorstwo koncie. Jeśli wydatki firmy przekroczą wartość środków własnych kredytobiorcy, to będzie mógł on korzystać ze środków bankowych do wyznaczonej kwoty. Za takie usługi bank pobiera prowizję. A każda wpłata na konto w pierwszej kolejności pokrywa powstałe zadłużenie.
Kredyt na rachunku kredytowym to z kolei rozwiązanie polegające na otworzeniu całkiem nowego konta kredytowego z określoną na nim kwotą.
Inną odmianą kredytu obrotowego jest kredyt rewolwingowy. W tym przypadku każda spłata zadłużenia sprawia, że odnawia się limit kredytowy. Ten rodzaj przeznaczony jest na wydatki firmy o charakterze cyklicznym, sezonowym itp.
Kredyt obrotowy – na czym polega
Kredyt obrotowy dla firm jest zobowiązaniem raczej krótkoterminowym (najczęściej do jednego roku), chociaż banki poszerzają swoją ofertę na dłuższe zobowiązania. Celem kredytu obrotowego jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Na co można go przeznaczyć? Między innymi na spłatę aktualnych zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego. Za pomocą tych środków opłacić można zaopatrzenie, prowadzenie sprzedaży lub świadczenie usług, uregulowanie wynagrodzenia pracowników czy rozliczenia z kontrahentem.
Kredyt obrotowy dla firmy – warunki
Warunki przyznania kredytu obrotowego określają banki. Najczęściej spotykane kryterium to oczywiście odpowiednia zdolność kredytowa. Instytucje udzielające finansowania z reguły też przyznają środki przedsiębiorstwom o stabilnej pozycji rynkowej. Kredyt obrotowy dla nowych firm znajduje się w niektórych ofertach, ale może być drogi ze względu na zwiększone ryzyko spłaty.
Istotne w przypadku zaciągania kredytu jest posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia (np. hipoteka na nieruchomości, poręczenie osoby trzeciej). Można z pewnością odnaleźć oferty, które go nie wymagają, ale jak w przypadku długości funkcjonowania przedsiębiorstwa, tak samo tutaj koszt kredytu obrotowego może znacząco wzrosnąć.
Kredyty obrotowe i inwestycyjne
Zarówno kredyty obrotowe, jak i inwestycyjne to narzędzia, które mają wspomagać przedsiębiorstwa. Jednak za każdym razem osoby decydujące się na takie zobowiązanie powinny dokładnie przeanalizować otrzymywane propozycje umów kredytowych. Instytucje oferujące udzielenie kredytu muszą przecież na nich zarobić. Warto przeglądać zestawienia prezentujące zebrane z różnych banków propozycje kredytów inwestycyjnych lub kredytów obrotowych dla firm. Ranking powinien zawierać takie informacje jak np. konieczność opłaty prowizyjnej, wykupienia ubezpieczenia, marżę, ostateczny koszt kredytu.