Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Komornik – jakie ma prawa i obowiązki?

Komornik – jakie ma prawa i obowiązki?

 
Komornik – jakie ma prawa i obowiązki?

Komornik – specyfika pracy

 

Komornik sądowy to zawód regulowany. Oznacza to, że istnieją podstawy prawne określające zakres obowiązków osoby na tym stanowisku.

 

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. Ustawą o komornikach sądowych (art. 2. i 3.) „Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. (…) Jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym”.

 

Osoba na tym stanowisku pracuje w kancelarii komorniczej, jednak z uwagi na specyfikę pracy często wykonuje obowiązki w terenie, tzn. w miejscu, gdzie dokonywane są zajęcia komornicze czy windykacje. Dłużnik niekiedy stara się utrudnić dokonanie egzekucji komorniczej, dlatego bywa, że funkcjonariusz wykonuje swoje obowiązki w asyście policji.

 

Jest to praca, która wiąże się z dużym stresem, koniecznością zachowania spokoju i podejmowania trudnych decyzji. Dlatego komornik powinien być opanowany, konsekwentny, ale też mieć wysokie standardy etyki zawodowej i potrafić pracować z ludźmi.

 

Zgodnie z ustawą komornikiem może zostać osoba mająca ukończone 28 lat, przy czym obowiązki będzie pełnić maksymalnie do 65. roku życia. Zgodnie z art. 11. kandydat powinien ponadto:
• mieć obywatelstwo polskie,
• mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
• być nieskazitelnego charakteru,
• nie być karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
• nie być podejrzany o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
• być zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków komornika,
• odbyć aplikację komorniczą,
• złożyć egzamin komorniczy,
• pracować w charakterze asesora przez okres co najmniej 2 lat.

 

Prawa i obowiązki komornika

 

Zgodnie z ustawą (art. 3.) do zadań komornika należą przede wszystkim:

„1) wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń, w tym europejskich nakazów zabezpieczenia na rachunku bankowym (…),
2) wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności;
3) wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu spadku lub sporządzanie spisu
inwentarza;
4) wykonywanie zadań określonych w innych ustawach”.

 

Co więcej, do zakresu obowiązków komornika należy osobiste dostarczanie osobie mającej zadłużenie dokumentów sądowych, procesowych, nakazów zapłaty i innych pism – za potwierdzeniem odbioru. Jeśli funkcjonariusz nie zastanie adresata, podejmuje kroki w celu ustalenia jego miejsca pobytu.

 

Komornik sporządza protokoły dotyczące stanu faktycznego dóbr objętych postępowaniem. Ponadto – o ile wnioskuje o to organizator licytacji publicznej – sprawuje nad nią urzędowy nadzór i zatwierdza najniższą lub najwyższą ofertę.

 

Co może komornik?

 

W ramach swoich obowiązków komornik może na przykład:
• przejąć środki na rachunku bankowym (bez ograniczeń w górę),
• dokonać potrącenia należności z wynagrodzenia,
• zająć nieruchomości (w określonych warunkach),
• zająć ruchomości (np. samochody, biżuterię i inne cenne przedmioty, sprzęty domowe z wyłączeniem tych niezbędnych do codziennego funkcjonowania),
• zająć przedmioty, których dłużnik nie jest właścicielem, ale z których korzysta.

 

Czego nie może komornik?

 

Ustawa o komornikach zaznacza, że czynności egzekucyjne i inne funkcjonariusz wykonuje pod nadzorem sądu oraz kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości i interesem publicznym. Właściwa weryfikacja działań komorników jest o tyle ważna, że zawód ten nie cieszy się aprobatą społeczną – egzekucja całego długu czy potrącenia komornicze wiążą się z negatywnymi emocjami, tragediami rodzinnymi, a ponadto często wskazuje się na możliwe przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

 

Dlatego nowa ustawa nieco rozszerzyła możliwości weryfikowania, czy podczas kontroli nie doszło do łamania prawa.

 

Kontrola kancelarii komorniczej jest teraz przeprowadzana co 2 lata (a nie co 4) lub częściej w przypadku podejrzenia naruszeń. Prezes sądu rejonowego może w uzasadnionych okolicznościach odsunąć funkcjonariusza od obowiązków na 30 dni oraz wnioskować do Ministra Sprawiedliwości o usunięcie komornika ze stanowiska.

 

Czego nie wolno komornikowi? Przede wszystkim w czasie prowadzenia egzekucji nie może zajmować majątku ponad tzw. kwotę wolną od zajęcia. W 2020 roku będzie ona wynosić:
• 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, czyli kwoty równej 1950 zł;
• 75% minimalnej emerytury (stawka jest ogłaszana na początku roku).

 

Komornik nie może zająć też zapasów żywności i opału niezbędnych do przeżycia, narzędzi i przedmiotów potrzebnych do świadczenia pracy, środków alimentacyjnych, świadczeń rodzinnych, wychowawczych, integracyjnych, zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych i innych. Szczegółową listę można znaleźć w rozdz. V Ograniczenia przedmiotowe egzekucji Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Zarobki komornika

 

Jest to bardzo wymagający zawód, ale czy przy tym opłacalny? Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusz zarabia w sposób prowizyjny, tzn. pobiera opłatę na koszty komornicze w wysokości 10% od ściągniętej należności. Kwota ta nie może być jednak niższa niż 300 zł (lub 200 zł w określonych przypadkach). Należność jest dodawana do długu. W przypadku, gdy dłużnik dobrowolnie zapłaci komornikowi, stawka będzie wynosić tylko 3% (jednak nie mniej niż 150 zł). Z tej ulgi można skorzystać jednak również w określonych przypadkach.

 

Szczegółowe informacje znaleźć można w Ustawie z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych. Istotne jest to, że wysokość zarobków komornika zależy przede wszystkim od tego, jak skutecznie ściąga należności od dłużników.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.