Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

 
Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Każda osoba ubezpieczona, bez względu na to, czy podlega obowiązkowemu, czy dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może otrzymać wynagrodzenie chorobowe za czas niezdolności do pracy. Ile wynosi wysokość świadczenia i kto je wypłaca? Czym różni się wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy? Oto co warto wiedzieć na temat wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy.

 

Spis treści

Wynagrodzenie chorobowe – co to?

 

Wynagrodzenie chorobowe pracownika to świadczenie wypłacane przez pracodawcę (płatnika składek) pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, jeśli ze względu na stan zdrowia (własny lub członka rodziny) są okresowo niezdolni do pracy. Co ważne, prawo do wynagrodzenia chorobowego mają jedynie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym – dobrowolnym lub obowiązkowym.

 

Wynagrodzenie chorobowe – ile dni?

 

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego. Wyjątek stanowią osoby po 50. roku życia – w ich przypadku płatnik składek (pracodawca) wypłaca chorobowe jedynie przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

 

Jeśli L4 trwa dłużej, na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, obowiązek wypłaty świadczenia przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W takiej sytuacji od 34 lub 15. dnia niezdolności do pracy pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Osobom ubezpieczonym z innego tytułu zasiłek przysługuje już od 1. dnia niezdolności do pracy, o ile spełniają ustawowe warunki.

 

33 lub 14-dniowy okres niezdolności do pracy, za który pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe, ustalany jest poprzez zsumowanie poszczególnych okresów niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym (bez względu na ewentualne przerwy między zwolnieniami czy zmianę pracodawcy).

 

Wynagrodzenie chorobowe – komu przysługuje?

 

Świadczenie z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonym pracownikom, którzy tymczasowo nie są zdolni do wykonywania pracy. Czasowa niezdolność do pracy może wynikać na przykład z choroby, skutków wypadku przy pracy czy ciążowych komplikacji. W takiej sytuacji należy przedstawić zwolnienie od lekarza, na przykład zwolnienie chorobowe online, a jeśli to konieczne także wymagane dokumenty (na przykład dokumentację dotyczącą wypadku w pracy).

 

Świadczenie chorobowe przysługuje praktycznie wszystkim osobom ubezpieczonym, jednak nie jest to wynagrodzenie bezterminowe. Co do zasady, maksymalny okres wypłaty świadczenia wynosi 182 dni. Po upływie tego okresu można starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik może też uzyskać ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby. Aby było to możliwe, okres, który powinien upłynąć między poprzednim okresem zasiłkowym a nowym zwolnieniem lekarskim to 60 dni. W tym czasie konieczny jest powrót do pracy, w innym przypadku, zgodnie z art. 53 Kodeksu Pracy, pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

 

 

Wynagrodzenie chorobowe – jak obliczyć?

 

Wysokość wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego zależy od długości przebywania na zwolnieniu i od wysokości wynagrodzenia, które stanowi podstawę wymiaru świadczenia. Wypłacana kwota może różnić się w każdym miesiącu.

 

Pracownik standardowo ma prawo do świadczenia w wysokości 80% wynagrodzenia. Przepisy prawa pracy przewidują jednak wyższe wynagrodzenie za czas choroby z określonego tytułu. Przykładowo, kobietom w ciąży na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę (więcej informacji poniżej).

 

  • Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

 

Wynagrodzenie chorobowe netto można wyliczyć, dzieląc wynagrodzenie przez 30 dni, a otrzymaną dzienną normę pomnożyć przez 80% lub 100%. W ten sposób otrzymamy dzienną stawkę świadczenia, którą należy pomnożyć przez liczbę dni niezdolności do pracy.

 

Kiedy L4 jest 100% płatne?

 

Zwolnienie lekarskie (dawniej: L4) uprawnia pracownika do świadczenia w określonej wysokości. Standardowo jest to 80% wysokości wynagrodzenia w danym okresie. Jeśli jednak niezdolność do pracy spowodowana jest przez jeden ze wskazanych przez przepisy czynników, osoba ubezpieczona może otrzymać chorobowe równe 100% pensji.

 

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym i przepisami Kodeksu Pracy pracownik nabywa prawo do 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, gdy niezdolność do pracy została spowodowana przez takie czynniki jak:

 

  • wypadek przy pracy (nagłe zdarzenie następujące w związku z pracą, na przykład uraz mechaniczny);

  • choroba zawodowa (schorzenie wynikające z działania czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy);

  • ciąża (komplikacje zdrowotne powodujące niezdolność do pracy);

  • dawstwo komórek, tkanek lub narządów (zwolnienie na czas badań diagnostycznych lub zabiegu pobrania);

  • wypadek w drodze do/z pracy (po spełnieniu określonych warunków);

  • choroby powstałe w trakcie pełnienia służby (osoby zatrudnione w służbach mundurowych).

 

Czytaj także: Alergik w pracy

 

Wynagrodzenie chorobowe a okres próbny

 

Pracownik na okresie próbnym, który kwalifikuje się do zwolnienia lekarskiego, może otrzymać świadczenie z tytułu choroby, jeśli upłynął tzw. okres wyczekiwania. Dla osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy wyczekiwanie wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

 

L4 na okresie próbnym może być płatne już od 1 dnia niezdolności do pracy, jeśli pracownikiem jest:

 

  • absolwent szkoły/szkoły wyższej objęty ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły/uzyskania dyplomu będący niezdolnym do pracy przez wypadek w drodze z lub do pracy (wcześniej powinien posiadać co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia);

  • poseł/senator ubezpieczony w ciągu 90 dni od dnia ukończenia kadencji;

  • funkcjonariusz Służby Celnej, który przyjął pracę w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

 

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

 

Świadczenie wypłacane przez płatnika składek (pracodawcę) ze względu na czasową niezdolność do pracy to wynagrodzenie chorobowe. Wypłacane jest przez wskazany przepisami okres czasu (33 lub 14 dni) – po jego upływie pracownik zachowuje prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego, którym jest zasiłek chorobowy wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (maksymalnie przez 182 dni).

 

Wynagrodzenie chorobowe a ciąża

 

Wynagrodzenie chorobowe w okresie ciąży wynosi 100% wymiaru średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym stwierdzona została niezdolność do pracy. Wypłacane jest za okres niezdolności do pracy, w tym ustawowe dni wolne od pracy. Pracodawca powinien postępować zgodnie ze standardowymi procedurami związanymi z chorobą – przez pierwsze 33 dni ma obowiązek wypłacać chorobowe, a od 34-go dnia wypłatę świadczenia przejmuje ZUS.

 

Ciąża nie jest traktowana jako choroba, jednak w niektórych przypadkach lekarz może wystawić L4. Zwolnienie wypisywane jest, gdy ciąży towarzyszą powikłania, istnieje ryzyko poronienia, wykonywana praca jest zbyt obciążająca fizycznie lub psychicznie. Wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy można pobierać przez maksymalnie 270 dni – do dnia poprzedzającego poród.

 

Czytaj także: Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

 

Wynagrodzenie chorobowe po 50. roku życia

 

Według Kodeksu Pracy pracownik, który ukończył 50. rok życia, zachowuje prawo do świadczenia z tytułu choroby przez okres 14 dni w każdym roku kalendarzowym. W tym okresie wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca, natomiast od 15. dnia niezdolności do pracy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy.

 

Co ważne, chorobowe w skróconym wymiarze liczone jest od kolejnego roku kalendarzowego po roku, w którym pracownik ukończył 50 lat.

 

Zwolnienie na dziecko – ile płatne?

 

L4 na dziecko to płatne zwolnienie, dzięki któremu rodzic może sprawować opiekę nad chorym dzieckiem. Zgodnie z przepisami rodzic bądź opiekun prawny dziecka może otrzymać świadczenie w wysokości 80% wymiaru podstawy zasiłku. Wysokość świadczenia wyliczana jest przez płatnika składek lub ZUS, ale można zrobić to też samodzielnie, na przykład wykorzystując z kalkulatora wynagrodzenia chorobowego online. W przypadku zwolnienia na dziecko podstawą do obliczenia wysokości zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto z 12 miesięcy przed miesiącem, którego dotyczy opieka nad dzieckiem.

 

Świadczenia chorobowe – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy pracownik na zwolnieniu lekarskim ma prawo do wynagrodzenia chorobowego?

 

Każdy pracownik (czyli osoba, na której rzecz płatnik – pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe) ma prawo do wynagrodzenia za okres choroby.

 

  • Jaka jest podstawa wynagrodzenia chorobowego?

 

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% lub 100% wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto liczonego z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym doszło do niezdolności do pracy skutkującej zwolnieniem lekarskim. 

 

  • Kto dokonuje wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

 

Przez pierwsze 33 dni lub 14 dni (w przypadku osób po 50. r.ż.) wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Po tym okresie świadczenie chorobowe w postaci zasiłku chorobowego wypłacane jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania: Prowadzenie pojazdów ciężarowych marki Mercedes i MAN; Transport towarów zgodnie z przepisami dotyczącymi czasu pracy kierowców; Dbanie o stan techniczny pojazdu; Utrzymywanie kontaktu z dyspozytorami w języku polskim;
  • Przedstawiciel handlowy

    REMONDIS Sp. z o.o. Dział Odpadów Specjalnych   Warszawa    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: pozyskiwania nowych klientów oraz utrzymywania obecnych kontraktów (teren Warszawy i okolice), opracowania ofert handlowych oraz analizy opłacalności oferowanych usług, negocjowania umów handlowych, budowania relacji biznesowych z kontrahentami,...
  • Specjalista ds. Ochrony środowiska

    Remondis Otwock Sp. z o.o.   Otwock    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Posiadanie wiedzy na temat aktualnych informacji dotyczących wymogów prawnych w zakresie ochrony środowiska, Weryfikowanie oraz aktualizacja wszelkich pozwoleń, decyzji i zgłoszeń w zakresie ochrony środowiska, Kontrolowanie miejsc magazynowania odpadów, prowadzenie...
  • Specjalista ds. jakości w dziale produkcji / Koordynator magazynu

    GEDIA Poland Sp.z.o.o.   Nowa Sól    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Koordynowanie i nadzorowanie pracy oddelegowanych pracowników i firm zewnętrznych na magazynie 100; Przygotowywanie i weryfikacja dokumentacji stanowiskowej; Szkolenie oraz instruktaż dla osób pracujących na magazynie 100; Optymalizowanie procesów kontroli i...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych z materiałów biologicznych pochodzenia zwierzęcego, obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. administracyjnych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: Obsługa spraw administracyjnych i handlowych, w tym przygotowywanie ofert, umów i wniosków do urzędów. Tworzenie raportów i zestawień. Kontakt z firmami transportowymi. Wystawianie i zarządzanie kartami BDO. Ewidencja opadów BDO. Komunikacja z klientami przez telefon i email....

Najnowsze artykuły

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Storytelling w marketingu

Storytelling w marketingu

Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Uczestniczą w spotkaniach, ale nie mają z kim porozmawiać. Spędzają cały dzień obok innych osób, lecz czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Dlaczego? Skąd coraz powszechniejsze poczucie wyalienowania w pracy? – Samotność nie jest jedynie brakiem kontaktów społecznych, ale też subiektywnym odczuciem braku bliskości i wsparcia emocjonalnego – podkreśla psycholog Patrycja Modzelewska. 

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379