Kobiety i mężczyźni na rynku pracy – GUS
Obecnie na rynku pracy w dalszym ciągu mamy więcej panów, którzy statystycznie są także lepiej wynagradzani.
Jednak kobiety na rynku pracy stanowią coraz większy udział w liczbie zatrudnionych w Polsce. Takie wnioski płyną z cyklicznego raportu „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (dane do artykułu pochodzą z ostatniego dostępnego wydania z 2018 roku). Jak wskazuje się w opracowaniu – rok 1950 to ok. 31% kobiet, początek lat 70. to ponad 40% i po 2014 roku ok. 49%.
Stopa bezrobocia (ogółem) obliczona na podstawie BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) wśród mężczyzn zmniejszyła się w latach 2011-17 z 8,8% na 4,4%, zaś u kobiet ten spadek wyniósł 6,2 pkt. proc. (z 10,8% do 4,6%). Mimo to, w 2017 roku liczba kobiet zarejestrowanych w urzędach pracy była wyższa od liczby mężczyzn o 109 tys.
W obu grupach najniższa stopa bezrobocia występowała wśród mających wykształcenie wyższe, a największy poziom osiągnęła u osób mających jedynie wykształcenie gimnazjalne, podstawowe lub niepełne podstawowe. Co wiąże się z faktem, iż problemy ze znalezieniem zatrudnienia często mają osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy i nie mają jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, a jego braku nie mogą rekompensować wykształceniem.
Warto dodać, że młode kobiety na rynku pracy w przedziale 25-29 lat, oraz powyżej 55 roku życia, to, jak czytamy w raporcie GUS, jedyne grupy wieku, w których stopa bezrobocia wśród kobiet jest niższa niż wśród mężczyzn.
Kobiety na polskim rynku pracy
Liczba pracujących mężczyzn wyniosła w 2017 roku 8,8 mln, a kobiet 6,8 mln. W analizowanym w raporcie okresie liczba pracujących kobiet w wieku produkcyjnym zmniejszyła się o 79 tysięcy, podczas gdy u mężczyzn wzrosła o 90 tysięcy.
Ok 45% pracujących kobiet ma wykształcenie wyższe, zaś wśród mężczyzn najwięcej na rynku pracy jest osób z wykształceniem zasadniczym (31,5%).
Kobiety dominują najbardziej w takich grupach zawodowych jak pracownicy usług i sprzedawcy, specjaliści, pracownicy wykonujący prace proste oraz pracownicy biurowi. Z kolei największa przewaga mężczyzn występuje wśród robotników przemysłowych i rzemieślników oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń.
Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to w Polsce cały czas lepiej zarabiają mężczyźni. „26% – o tyle niższe jest wynagrodzenie kobiet od wynagrodzenia mężczyzn w grupie „przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy”. Jest to grupa zawodowa z najwyższą różnicą” – czytamy w raporcie GUS.