Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Klasyfikacja i kody zawodów

Klasyfikacja i kody zawodów

 
Klasyfikacja i kody zawodów

Klasyfikacja zawodów

 

W związku z różnymi potrzebami polskiego rynku pracy stosuje się klasyfikację zawodów i specjalności. Podział stworzony został w oparciu o Międzynarodowy Standard Klasyfikacji Zawodów ISCO-08. Jest to standard rekomendowany przez EUROSTAT (Europejski Urząd Statystyczny). Dzięki temu istnieje w miarę spójny system, pozwalający na analizę zjawisk na polskim, ale też światowym rynku pracy. Należy pamiętać, że klasyfikacja cały czas ewoluuje w związku z nieustannymi zmianami (rozwojem technologicznym, wymieraniem zawodów itp.), a aktualizacji dokonuje się co ok. 2-3 lata.

 

W związku z prowadzeniem wyżej wspomnianych aktualizacji klasyfikacji zawodów i specjalności, można wnioskować zarówno o wprowadzenie danego zawodu na listę, jak i o wykreślenie go ze zbioru. Takiego zgłoszenia mogą dokonać jednak odpowiednie podmioty (m. in. ministerstwa, urzędy celne, ale też instytucje merytorycznie związane z danym zawodem czy specjalnością). Wniosek kieruje się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do Departamentu Rynku Pracy.

 

Dzięki segregacji i charakterystyce poszczególnych zawodów można stosować odpowiednie wytyczne odnośnie szkolenia do konkretnych profesji. Podział znajduje również zastosowanie w obszarze poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Poprzez wprowadzenie standaryzacji zawodów, uprawnień i kwalifikacji niezbędnych do ich wykonania, można kompletować niezbędne dane, aby opracować odpowiednią politykę zatrudnienia oraz kształcenia ustawicznego. W związku z przeprowadzonym i usystematyzowanym podziałem realizuje się różnego rodzaju badania i analizy, prognozy oraz inne opracowania problemów związanych z obszarem rynku pracy (np. prognozy nadwyżki i deficytu danych zawodów na terenie powiatu, województwa itd.).

 

Kody zawodów

 

Dla każdego zawodu przypisywany jest odpowiedni kod. Jest on odzwierciedleniem pozycji zawodu w panującej klasyfikacji.

Cały katalog opiera się o pięciostopniowy, hierarchicznie usystematyzowany podział. Występuje w nim obecnie dziesięć tzw. grup wielkich, a w każdej z tych grób znajdują się coraz bardziej szczegółowe podgrupy. Do grup wielkich należą:

1. przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy,
2. specjaliści,
3. technicy i inny średni personel,
4. pracownicy biurowi,
5. pracownicy usług osobistych i sprzedawcy,
6. rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy,
7. robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy,
8. operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń,
9. pracownicy przy pracach prostych,
10. siły zbrojne.


Każda grupa wielka ma przypisany symbol jednocyfrowy, grupa duża – dwucyfrowy, średnia – trzycyfrowy, elementarna – czterocyfrowy, natomiast specjalności i poszczególne zawody mają kod sześciocyfrowy.

Kody zawodów można sprawdzać w tabelach będących załącznikiem do odpowiedniego rozporządzenia dot. klasyfikacji. Jednak istnieją również wyszukiwarki zawodów, które pozwalają po odpowiednim numerze lub nazwach zawodów znaleźć interesujący nas opis.

 

Każdy wynik wyszukiwania z wykazu zawodów zawiera odpowiednie informacje. Należą do nich: nazwa zawodu, kod zawodu, synteza (ogólna charakterystyka) oraz zadania zawodowe (zawierają szczegółowe informacje na temat obowiązków). W zależności od profesji opis może być wzbogacony o dodatkowe zadania zawodowe.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?