Problemy ze zdrowiem obniżają komfort życia. W związku z tym, szukamy różnych metod leczenia, pozbycia się zaburzeń i chorób. Dla zwolenników nietypowych rozwiązań ciekawą opcją może być wizyta u refleksologa.
Kto to refleksolog?
Refleksolog to osoba zajmująca się terapią, której celem jest poprawa funkcjonowania organizmu, wzmocnienie jego sił obronnych, doprowadzenie do homeostazy (wewnętrznej równowagi organizmu).
W jaki sposób się to odbywa? O tym możemy przeczytać w opisie zawodu zawartym w Klasyfikacji zawodów i specjalności opublikowanym na Wortalu publicznych służb zatrudnienia. Wg informacji tam zawartych refleksolog „wykonuje zabiegi terapeutyczne polegające na oddziaływaniu kciukiem i palcami na refleksy (punkty) znajdujące się na stopach, rękach i dłoniach oraz twarzy i głowie, odpowiadające poszczególnym gruczołom, organom i częściom ciała”.
Czym się zajmuje refleksolog?
Refleksologia opiera się na założeniu, że na stopach, dłoniach, twarzy i uszach znajdują się refleksy. To nerwowe zakończenia połączeń ze wszystkimi ważnymi organami, gruczołami i elementami ciała. Kiedy odczuwamy dolegliwości osoba przeprowadzająca terapię uciska lub rozmasowuje odpowiednie punkty, usuwając przeszkody blokujące prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Początki refleksologii sięgają czasów starożytnych, natomiast za jej współczesny obraz i popularyzację odpowiada w dużej mierze Eunice Ingham. Jej zainteresowania zawodowe spowodowały, że w latach 30. XIX wieku rozwinęła teorię o refleksologicznej terapii stóp.
Zanim refleksolog przystąpi do terapii przeprowadza wywiad z klientem, by dowiedzieć się o jego dolegliwościach i tym samym określić cel wizyty. Podczas pracy na refleksach, prowadzący udziela informacji o spostrzeżeniach na temat zdrowia pacjenta i doradza wizyty u lekarzy. Refleksolog nie stawia diagnoz, może wskazać, co według niego stanowi przyczynę dolegliwości i zalecić wizytę w odpowiednich służbach medycznych. Pomaga uporać się z problemem.
Gdzie szukać pracy?
Refleksolodzy mogą pracować we własnych gabinetach, współdziałać z ośrodkami zdrowia, domami opieki czy salonami masażu. W ofercie najczęściej znajdują się takie zabiegi jak:
- refleksologia twarzy i głowy,
- refleksologia na stopach,
- refleksologia dłoni.
Wynagrodzenie
Pojedyncza wizyta refleksologa (lub u refleksologa) kosztuje od ok. 100 do ok. 150 zł. Stawki uzależnione są między innymi od tego, czy klient sam przyjeżdża do gabinetu czy oczekuje wizyty w domu. Z reguły wahania zależą również od częstotliwości terapii (np. jednorazowo lub kilka razy w miesiącu).