Radiesteta, różdżkarz, wahadlarz. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista i czy to opłacalny zawód?
Kto to radiesteta?
Zgodnie z oficjalną Klasyfikacją zawodów i specjalności radiesteta „wyznacza w terenie przebieg żył wodnych, określa ich głębokość, wydajność i jakość wody; ustala najkorzystniejsze w terenie miejsca pod budowę studni lub odwierty geologiczne; wykrywa strefy zadrażnień geopatycznych; bada pod kątem radiestezyjnym pomieszczenia, określa miejsca korzystne i negatywne dla dłuższego przebywania w nich ludzi, szczególnie miejsca pracy i wypoczynku”. Kod zawodu to 516901.
Radiestezja zakłada, że wszystko w otoczeniu człowieka emituje promieniowania o różnym natężeniu. Choć najpopularniejsza usługa radiestety dotyczy właśnie żył wodnych, to godna uwagi jest też radiestezja terapeutyczna, zgodnie z którą istnieje różnica w promieniowaniu zdrowych organów i tych dotkniętych chorobą. Taka diagnoza nie zastępuje leczenia i badań, ale przez część osób jest traktowana jako podstawa do znalezienia przyczyn złego stanu zdrowia.
Radiestezja w praktyce to także wyznaczanie miejsc najkorzystniejszych do poszczególnych aktywności człowieka – sprzyjających pracy, nauce, wypoczynkowi czy spokojnemu spaniu – oraz poprawianie niekorzystnych warunków i zabezpieczanie przed szkodliwym oddziaływaniem stref geopatycznych. Służą temu m.in. ekrany radiestezyjne.
W codziennej pracy radiesteta korzysta z narzędzi, takich jak:
- wahadło, różdżka, aurometr, rezonator,
- sprzęt do pomiarów, m.in. biometr,
- środki modyfikujące promieniowanie, takie jak ekrany radiestezyjne, moderator, materac z nasion, kreda,
- sprzęt biurowy,
- odzież robocza do pracy w terenie.
Jak zacząć pracę jako radiesteta?
Wybierając ten zawód, warto wiedzieć, że wiąże się z nienormowanym czasem pracy, uzależnionym od przyjętych zleceń i cykli pracy na budowie. Część obowiązków wykonuje się na dworze, niekiedy w trudnych warunkach atmosferycznych. Radiesteci muszą posiadać odpowiednie predyspozycje zawodowe, cechować się dobrym zdrowiem, sprawnością i odpornością fizyczną oraz emocjonalną. W zawodzie ważne są też umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność, dobra organizacja pracy, dokładność. Niezbędny jest jednak przede wszystkim silny własny potencjał energetyczny (wibracja zdrowego człowieka). W pracy ważne jest także przestrzeganie zasad BHP i regenerowanie sił witalnych.
By podjąć pracę, nie trzeba posiadać konkretnych uprawnień zawodowych. Można odbyć szkolenie i przyuczyć się do zawodu jako pomocnik doświadczonego radiestety. Ta profesja należy do usługowych zawodów rzemieślniczych, w związku z czym można zdobyć świadectwo czeladnicze, a następnie dyplom mistrza – nadawany po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze.
Możliwości zatrudnienia
Karierę rozpoczyna się najczęściej od stanowiska pomocnika. Radiesteta z praktyką, tytułem czeladnika lub mistrza może założyć działalność gospodarczą i pracować na własny rachunek, przyjmując zlecenia zarówno od prywatnych klientów, jak i firm, głównie budowlanych.
Zarobki
Ponieważ wynagrodzenia radiestetów zależą od ich zawodowych predyspozycji, liczby klientów i zakresu oferty, trudno wskazać średnie miesięczne wynagrodzenie. Najwyższe stawki mogą ustalać specjaliści z dużym doświadczeniem zawodowym, tytułem mistrza czy rzeczoznawcy, mobilni i dyspozycyjni czasowo.