Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Karta kierowcy – pytania i odpowiedzi

Karta kierowcy – pytania i odpowiedzi

 
Karta kierowcy – pytania i odpowiedzi

Karta kierowcy zintegrowana z urządzeniem pomiarowym zwanym tachografem należy do podstawowego wyposażenia zawodowego kierowcy.

 

Karta kierowcy – co to jest?

 

Kartę kierowcy wyrabiają pracownicy prowadzący samochody wyposażone w tachograf.


Jest to cyfrowe urządzenie, które umożliwia firmom transportowo-spedycyjnym monitorowanie czasu i przebiegu pracy osoby prowadzącej pojazd. Tachografy muszą mieć samochody ciężarowe oraz autobusy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, służące do przewozu towarów lub osób. Szczegółowe wytyczne dotyczące tego, które auta powinny mieć tachograf, a które są zwolnione z tego obowiązku, znajdują się w przepisach ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach.

 

Karta kierowcy jest zatem dokumentem, który musi mieć kierowca w czasie pracy i nie może podjąć obowiązków, jeśli jej nie posiada. Wydaje ją Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na maksymalnie 5 lat i na okres nieprzekraczający terminu ważności prawa jazdy kierowcy (z wyjątkiem karty, o której mowa w art. 26 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 165/2014).

 

Jak wyrobić kartę kierowcy?

 

By ją otrzymać, należy złożyć wniosek. Trzeba zwrócić uwagę na to, że wniosek o wyrobienie karty kierowcy składa sam kierowca, a nie przedsiębiorca prowadzący firmę transportową dla swoich pracowników. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy za pośrednictwem strony PWPW (zakładka Kontakt – Karty kierowcy do tachografów cyfrowych przenosząca na platformę InfoCar).

 

Podstawowym wymogiem stawianym wobec wnioskującego jest posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Jeśli spełniamy ten warunek, wypełniamy wniosek i wysyłamy do do PWPW.

 

Ile kosztuje karta do tachografu?

 

Wyrabiając kartę do tachografu, musimy też uiścić wskazaną opłatę. W przypadku karty kierowcy wynosi ona 172 zł 20 gr. Płatności dokonujemy na numer konta PWPW. Bardzo istotne jest, by podać odpowiedni tytuł przelewu. Zgodnie z wytycznymi w przypadku wniosku o kartę kierowcy powinien mieć on wzór: NIP lub PESEL, imię i nazwisko kierowcy.

 

Dowód wpłaty musi zostać dołączony do wniosku. Ponadto opłata za każdy wniosek musi zostać dokonana oddzielnie.

Dodatkowe wytyczne obowiązują osoby wysyłające przelew za pośrednictwem zagranicznych kont.

 

Karta kierowcy – wniosek

 

Treść wniosku o wydanie (a także przedłużenie i wymianę) karty kierowcy jest ustalona przez wspomnianą ustawę. Zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach na dokumencie znajdują się:

a) imię (imiona) i nazwisko oraz miejsce i adres zamieszkania,
b) data i miejsce urodzenia,
c) wzór podpisu,
d) numer PESEL, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL – numer i nazwa dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwa organu, który wydał ten dokument,
e) dane dotyczące prawa jazdy,
f) opcjonalnie adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej lub numer telefonu,
g) opcjonalnie numer rachunku bankowego,
h) powód ubiegania się o wydanie, przedłużenie lub wymianę karty,
i) pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lit. d oraz lit. e,
j) data sporządzenia wniosku oraz własnoręczny czytelny podpis wnioskodawcy, a w przypadku wniosku złożonego w formie dokumentu elektronicznego – kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

 

Ponadto, do wniosku o wydanie karty kierowcy należy dołączyć:

a) aktualną fotografię odzwierciedlającą, w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości, wizerunek kierowcy,
b) kopię prawa jazdy, jeżeli dokument ten był wydany w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska,
c) kopię karty kierowcy wydanej w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska – w przypadku przedłużenia tej karty,
d) oświadczenie kierowcy złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, że posiada swoje miejsce normalnego zamieszkania, w rozumieniu art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 165/2014, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku, o którym mowa w art. 26 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 165/2014,
e) oświadczenie kierowcy złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, że posiada ważne prawo jazdy, w przypadku, w którym nie ma obowiązku dołączania kopii prawa jazdy,
f) oprócz kopii świadectwa kierowcy, o którym mowa w art. 32a ustawy o transporcie drogowym, oświadczenie przedsiębiorcy mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, potwierdzające spełnienie wymagania istnienia stosunku pracy z kierowcą – w przypadku wydania czasowej i nieodnawialnej karty kierowcy, o której mowa w art. 26 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 165/2014.

 

Nieważna karta kierowcy – i co teraz?

 

Gdy dokument traci ważność, powinnismy złożyć wniosek o przedłużenie karty kierowcy (wcześniej zwane wznowieniem). Możemy to zrobić nie wcześniej niż 60 dni kalendarzowych i nie później niż 15 dni roboczych zanim karta straci ważność.

Jeśli się spóźnimy, istnieje niebezpieczeństwo, że kolejna karta zostanie nam wydana później niż data ważności dotychczasowego dokumentu. A to może oznaczać przerwę w wykonywaniu obowiązków służbowych.

 

Jak sprawdzić status karty kierowcy?

 

Kierowca może sprawdzić status wniosku o wydanie karty kierowcy za pośrednictwem platformy InfoCar – zakładka TACHOGRAF - SPRAWDŹ STATUS. W formularzu online wystarczy wybrać rodzaj weryfikowanego dokumentu (w tym wypadku „Karta kierowcy”) oraz podać numer PESEL. Wniosek powinien znaleźć się w bazie danych około 10 dni od złożenia.

 

Natomiast by dowiedzieć się, kiedy karta kierowcy się przedawni, wystarczy spojrzeć na jej rewers. Znajduje się tam zarówno data początku, jak i końca ważności.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?