Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

 
Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

O tempora! O mores! Errare humanum est. Vade mecum. Choć język łaciński od dawna nie jest używany przez żaden naród, trudno uznać go za zapomniany. Sentencje łacińskie pojawiają się w literaturze, są wykorzystywane w wystąpieniach i dyskusjach. Łaciny nadal naucza się w niektórych szkołach, a także na studiach na kierunkach humanistycznych (polonistyce, historii, filozofii, kulturoznawstwie, prawie, archeologii) oraz medycznych. A zatem, czy warto uczyć się łaciny? W jakim środowisku zawodowym może przydać się znajomość podstawowych zwrotów w języku łacińskim?

 

Język łaciński – czy liczy się aktualnie na rynku pracy?

 

Jeszcze w XX wieku nauka łaciny w szkołach była powszechna. Język ten odegrał bowiem znaczącą rolę w rozwoju cywilizacji zachodniej. Po łacinie mówiono w starożytnym Rzymie – w tym języku tworzyli swoje dzieła Cyceron, Seneka, Pliniusz Starszy, Tacyt, Juliusz Cezar, Owidiusz czy Wergiliusz. Tak jak obecnie angielski, a wcześniej francuski, do XVIII wieku to właśnie łacina była uznawana za język kontaktów międzynarodowych. Znajomość łaciny była oznaką wykształcenia i ogłady. Po łacinie mówiono nie tylko w kościołach – choć przez wieki był to język liturgiczny. Mało kto pamięta, że łacina była również jednym z języków urzędowych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów (do rozbiorów Polski w XVIII wieku).

 

Czy warto uczyć się łaciny? Są zawody, w których wciąż nie wypada nie rozumieć funkcjonujących w kulturze i literaturze (pięknej, ale i technicznej) zwrotów. Należą do nich profesje prawnicze. Niezrozumienie zwrotu po łacinie wypowiadanego na sali sądowej może być powodem nie tylko kompromitacji, ale i błędnej oceny sytuacji!

 

Jak wyżej wspomniano, znajomość łaciny wciąż jest wymagana w naukach medycznych, biologicznych. Czy jednak tego języka powinna uczyć się np. asystentka lub marketingowiec? Okazuje się, że mówienie po łacinie może być sporym atutem. Łacińskie sentencje mogą robić bardzo dobre wrażenie np. w czasie publicznych wystąpień, negocjacji z kontrahentami. Łacina pozwala zabłysnąć, wyróżnić się.

 

Znajomość języka Cycerona może także zwrócić uwagę pracodawcy. Warto w dokumentach rekrutacyjnych zamieścić wzmiankę o tym, że posługujemy się tym językiem. Poziomy znajomości języka w CV określamy zwykle w międzynarodowej skali, dzięki certyfikatom (np. B2 w angielskim, HSK – 3 w chińskim itp.). W przypadku łaciny można np. określić poziom słownie lub zamieścić wzmiankę w sekcjach Zainteresowania, Dodatkowe umiejętności itp.

 

Nauka łaciny – czy jest trudna?

 

Każdy, kto uczył się łaciny w szkole lub na studiach, zapewne dobrze wie, że jest to język o ściśle określonej strukturze gramatycznej, a także o bardzo wielu wyjątkach. Obie te cechy sprawiają, że nauka łaciny pozwala ćwiczyć logiczne myślenie (należy pamiętać, kiedy stosować dane zasady), ale także jest sporym wyzwaniem dla pamięci.

 

Łacina to język italski, który dał początek takim współczesnym językom romańskim jak włoski czy hiszpański. Osoby władające tymi ostatnimi będą mieć więc ułatwione zadanie w trakcie przyswajania sobie łaciny.

 

O czym należy pamiętać w czasie nauki? Przede wszystkim o systematyczności. Koniugacja i deklinacja mogą wydawać się bardzo żmudne. Warto więc postawić na krótkie, ale systematyczne ćwiczenia.

 

Jeśli nie chcesz poświęcić czasu na zgłębienie gramatyki i pisowni łacińskiej, zapoznaj się z najczęściej używanymi powiedzeniami, dzięki którym zabłyśniesz w konwersacji, np.:

  • ab ovo – od samego początku,
  • ad hoc – w wyrażeniu działanie ad hoc – działanie doraźne,
  • alea iacta est – kość została rzucona, (kości zostały rzucone),
  • conditio sine qua non – warunek konieczny,
  • festina lente – spiesz się powoli,
  • in statu nascendi – w trakcie powstawania,
  • lupus in fabula – o wilku mowa,
  • nihil novi – nic nowego,
  • nomen omen – imię znakiem, oznacza sytuację, gdy w imieniu / nazwie znajduje się informacja o cechach kogoś / czegoś,
  • opus magnum – największe dzieło, dzieło życia,
  • quo vadis? – dokąd idziesz?,
  • primus inter pares – pierwszy wśród równych,
  • pro forma – dla zachowania pozorów,
  • status quo – obecny, niezmieniony stan rzeczy,
  • tempus fugit – czas ucieka,
  • vade mecum – chodź za mną. 
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.