Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

 
Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

O tempora! O mores! Errare humanum est. Vade mecum. Choć język łaciński od dawna nie jest używany przez żaden naród, trudno uznać go za zapomniany. Sentencje łacińskie pojawiają się w literaturze, są wykorzystywane w wystąpieniach i dyskusjach. Łaciny nadal naucza się w niektórych szkołach, a także na studiach na kierunkach humanistycznych (polonistyce, historii, filozofii, kulturoznawstwie, prawie, archeologii) oraz medycznych. A zatem, czy warto uczyć się łaciny? W jakim środowisku zawodowym może przydać się znajomość podstawowych zwrotów w języku łacińskim?

 

Język łaciński – czy liczy się aktualnie na rynku pracy?

 

Jeszcze w XX wieku nauka łaciny w szkołach była powszechna. Język ten odegrał bowiem znaczącą rolę w rozwoju cywilizacji zachodniej. Po łacinie mówiono w starożytnym Rzymie – w tym języku tworzyli swoje dzieła Cyceron, Seneka, Pliniusz Starszy, Tacyt, Juliusz Cezar, Owidiusz czy Wergiliusz. Tak jak obecnie angielski, a wcześniej francuski, do XVIII wieku to właśnie łacina była uznawana za język kontaktów międzynarodowych. Znajomość łaciny była oznaką wykształcenia i ogłady. Po łacinie mówiono nie tylko w kościołach – choć przez wieki był to język liturgiczny. Mało kto pamięta, że łacina była również jednym z języków urzędowych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów (do rozbiorów Polski w XVIII wieku).

 

Czy warto uczyć się łaciny? Są zawody, w których wciąż nie wypada nie rozumieć funkcjonujących w kulturze i literaturze (pięknej, ale i technicznej) zwrotów. Należą do nich profesje prawnicze. Niezrozumienie zwrotu po łacinie wypowiadanego na sali sądowej może być powodem nie tylko kompromitacji, ale i błędnej oceny sytuacji!

 

Jak wyżej wspomniano, znajomość łaciny wciąż jest wymagana w naukach medycznych, biologicznych. Czy jednak tego języka powinna uczyć się np. asystentka lub marketingowiec? Okazuje się, że mówienie po łacinie może być sporym atutem. Łacińskie sentencje mogą robić bardzo dobre wrażenie np. w czasie publicznych wystąpień, negocjacji z kontrahentami. Łacina pozwala zabłysnąć, wyróżnić się.

 

Znajomość języka Cycerona może także zwrócić uwagę pracodawcy. Warto w dokumentach rekrutacyjnych zamieścić wzmiankę o tym, że posługujemy się tym językiem. Poziomy znajomości języka w CV określamy zwykle w międzynarodowej skali, dzięki certyfikatom (np. B2 w angielskim, HSK – 3 w chińskim itp.). W przypadku łaciny można np. określić poziom słownie lub zamieścić wzmiankę w sekcjach Zainteresowania, Dodatkowe umiejętności itp.

 

Nauka łaciny – czy jest trudna?

 

Każdy, kto uczył się łaciny w szkole lub na studiach, zapewne dobrze wie, że jest to język o ściśle określonej strukturze gramatycznej, a także o bardzo wielu wyjątkach. Obie te cechy sprawiają, że nauka łaciny pozwala ćwiczyć logiczne myślenie (należy pamiętać, kiedy stosować dane zasady), ale także jest sporym wyzwaniem dla pamięci.

 

Łacina to język italski, który dał początek takim współczesnym językom romańskim jak włoski czy hiszpański. Osoby władające tymi ostatnimi będą mieć więc ułatwione zadanie w trakcie przyswajania sobie łaciny.

 

O czym należy pamiętać w czasie nauki? Przede wszystkim o systematyczności. Koniugacja i deklinacja mogą wydawać się bardzo żmudne. Warto więc postawić na krótkie, ale systematyczne ćwiczenia.

 

Jeśli nie chcesz poświęcić czasu na zgłębienie gramatyki i pisowni łacińskiej, zapoznaj się z najczęściej używanymi powiedzeniami, dzięki którym zabłyśniesz w konwersacji, np.:

  • ab ovo – od samego początku,
  • ad hoc – w wyrażeniu działanie ad hoc – działanie doraźne,
  • alea iacta est – kość została rzucona, (kości zostały rzucone),
  • conditio sine qua non – warunek konieczny,
  • festina lente – spiesz się powoli,
  • in statu nascendi – w trakcie powstawania,
  • lupus in fabula – o wilku mowa,
  • nihil novi – nic nowego,
  • nomen omen – imię znakiem, oznacza sytuację, gdy w imieniu / nazwie znajduje się informacja o cechach kogoś / czegoś,
  • opus magnum – największe dzieło, dzieło życia,
  • quo vadis? – dokąd idziesz?,
  • primus inter pares – pierwszy wśród równych,
  • pro forma – dla zachowania pozorów,
  • status quo – obecny, niezmieniony stan rzeczy,
  • tempus fugit – czas ucieka,
  • vade mecum – chodź za mną. 
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik magazynu z artykułami ogrodniczymi i budowlanymi

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Pracownicy będą pracować w różnych działach magazynu. Prace na tej hali są związane w głównej mierze z rozładunkiem asortymentu ogrodniczego oraz budowlanego z kontenerów oraz sztaplowaniem go na palety, a także przygotowywaniem do dalszych prac magazynowych. Pierwszego dnia...
  • Specjalista ds. Planowania i Obsługi Transportu

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Co będzie należało do Twoich obowiązków? Przygotowanie trasówek oraz kompletowanie zleceń przewozowych; Kontrola floty pojazdów w czasie rzeczywistym (GPS) Kontakt z klientami i rejestrowanie zamówień w systemie; Obsługa wewnętrznej platformy informatycznej; Sprawdzanie kart pracy,...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Prototype Technician

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    9 godz.
    Your role: You will be responsible for all matters related to the global organization and Gdansk plant support for prototypes (assembly equipment & processes issues). In particular you will be responsible for: Supporting process engineers in the development of prototype process equipment. Performing...
  • Kierowca kat. C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zadania: Realizacja przewozów międzynarodowych zgodnie z harmonogramem; Dbanie o powierzony pojazd i terminowość dostaw; Przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących czasu pracy kierowcy;
  • Account Manager

    Portal Praca.pl   Warszawa, Ursynów, Al. KEN 18 (przy metrze Kabaty)    praca zdalna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   5 500 - 7 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    GŁÓWNE ZADANIA: Monitorowanie klientów pod kątem aktywności rekrutacyjnych, Pozyskiwanie nowych klientów oraz rozwijanie relacji ze stałymi klientami - badanie potrzeb, proponowanie rozwiązań, monitoring współpracy, Aktywności sprzedażowe: przygotowywanie ofert, prowadzenie negocjacji,...

Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379