Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

 
Język łaciński – czy warto się go uczyć? Czy liczy się na rynku pracy?

O tempora! O mores! Errare humanum est. Vade mecum. Choć język łaciński od dawna nie jest używany przez żaden naród, trudno uznać go za zapomniany. Sentencje łacińskie pojawiają się w literaturze, są wykorzystywane w wystąpieniach i dyskusjach. Łaciny nadal naucza się w niektórych szkołach, a także na studiach na kierunkach humanistycznych (polonistyce, historii, filozofii, kulturoznawstwie, prawie, archeologii) oraz medycznych. A zatem, czy warto uczyć się łaciny? W jakim środowisku zawodowym może przydać się znajomość podstawowych zwrotów w języku łacińskim?

 

Język łaciński – czy liczy się aktualnie na rynku pracy?

 

Jeszcze w XX wieku nauka łaciny w szkołach była powszechna. Język ten odegrał bowiem znaczącą rolę w rozwoju cywilizacji zachodniej. Po łacinie mówiono w starożytnym Rzymie – w tym języku tworzyli swoje dzieła Cyceron, Seneka, Pliniusz Starszy, Tacyt, Juliusz Cezar, Owidiusz czy Wergiliusz. Tak jak obecnie angielski, a wcześniej francuski, do XVIII wieku to właśnie łacina była uznawana za język kontaktów międzynarodowych. Znajomość łaciny była oznaką wykształcenia i ogłady. Po łacinie mówiono nie tylko w kościołach – choć przez wieki był to język liturgiczny. Mało kto pamięta, że łacina była również jednym z języków urzędowych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów (do rozbiorów Polski w XVIII wieku).

 

Czy warto uczyć się łaciny? Są zawody, w których wciąż nie wypada nie rozumieć funkcjonujących w kulturze i literaturze (pięknej, ale i technicznej) zwrotów. Należą do nich profesje prawnicze. Niezrozumienie zwrotu po łacinie wypowiadanego na sali sądowej może być powodem nie tylko kompromitacji, ale i błędnej oceny sytuacji!

 

Jak wyżej wspomniano, znajomość łaciny wciąż jest wymagana w naukach medycznych, biologicznych. Czy jednak tego języka powinna uczyć się np. asystentka lub marketingowiec? Okazuje się, że mówienie po łacinie może być sporym atutem. Łacińskie sentencje mogą robić bardzo dobre wrażenie np. w czasie publicznych wystąpień, negocjacji z kontrahentami. Łacina pozwala zabłysnąć, wyróżnić się.

 

Znajomość języka Cycerona może także zwrócić uwagę pracodawcy. Warto w dokumentach rekrutacyjnych zamieścić wzmiankę o tym, że posługujemy się tym językiem. Poziomy znajomości języka w CV określamy zwykle w międzynarodowej skali, dzięki certyfikatom (np. B2 w angielskim, HSK – 3 w chińskim itp.). W przypadku łaciny można np. określić poziom słownie lub zamieścić wzmiankę w sekcjach Zainteresowania, Dodatkowe umiejętności itp.

 

Nauka łaciny – czy jest trudna?

 

Każdy, kto uczył się łaciny w szkole lub na studiach, zapewne dobrze wie, że jest to język o ściśle określonej strukturze gramatycznej, a także o bardzo wielu wyjątkach. Obie te cechy sprawiają, że nauka łaciny pozwala ćwiczyć logiczne myślenie (należy pamiętać, kiedy stosować dane zasady), ale także jest sporym wyzwaniem dla pamięci.

 

Łacina to język italski, który dał początek takim współczesnym językom romańskim jak włoski czy hiszpański. Osoby władające tymi ostatnimi będą mieć więc ułatwione zadanie w trakcie przyswajania sobie łaciny.

 

O czym należy pamiętać w czasie nauki? Przede wszystkim o systematyczności. Koniugacja i deklinacja mogą wydawać się bardzo żmudne. Warto więc postawić na krótkie, ale systematyczne ćwiczenia.

 

Jeśli nie chcesz poświęcić czasu na zgłębienie gramatyki i pisowni łacińskiej, zapoznaj się z najczęściej używanymi powiedzeniami, dzięki którym zabłyśniesz w konwersacji, np.:

  • ab ovo – od samego początku,
  • ad hoc – w wyrażeniu działanie ad hoc – działanie doraźne,
  • alea iacta est – kość została rzucona, (kości zostały rzucone),
  • conditio sine qua non – warunek konieczny,
  • festina lente – spiesz się powoli,
  • in statu nascendi – w trakcie powstawania,
  • lupus in fabula – o wilku mowa,
  • nihil novi – nic nowego,
  • nomen omen – imię znakiem, oznacza sytuację, gdy w imieniu / nazwie znajduje się informacja o cechach kogoś / czegoś,
  • opus magnum – największe dzieło, dzieło życia,
  • quo vadis? – dokąd idziesz?,
  • primus inter pares – pierwszy wśród równych,
  • pro forma – dla zachowania pozorów,
  • status quo – obecny, niezmieniony stan rzeczy,
  • tempus fugit – czas ucieka,
  • vade mecum – chodź za mną. 
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik - Brygadzista

    GW INVEST Sp. z o.o   Wrocław, budowy w okolicach Wrocławia    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   30,00 - 35,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Kierowanie zespołem pracowników przy budowie domów w technologii prefabrykatów keramzytowych; Nadzorowanie prac budowlanych; Nadzór nad jakością wykonywanych prac; Współpraca z opiekunem budowy; Prace fizyczne;
  • Technik Automatyk

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje zadania: Utrzymanie i naprawa automatyki i systemów sterowania maszyn przemysłowych; Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów technicznych związanych z automatyką; Programowanie i konfiguracja sterowników PLC; Wsparcie inżynierów automatyków we wdrażaniu nowych rozwiązań...
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.