Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jedzenie w pracy przy biurku

Jedzenie w pracy przy biurku

 
Jedzenie w pracy przy biurku

Kanapka połykana szybko nad klawiaturą komputera. Skubanie orzeszków w oczekiwaniu na zakończenie kserowania dokumentów. Garść chrupków co kilka raportów. A może burger między jednym a drugim petentem? Jeśli chodzi o jedzenie przy biurku, wykazujemy się zadziwiającą inwencją. Czy pracodawca może zakazać spożywania posiłków na stanowisku pracy?

 

Jedzenie przy biurku a BHP

 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 13. Kodeksu pracy: „Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy”. Jest to tak zwana przerwa śniadaniowa, wykorzystywana w większości przypadków na szybki obiad (choć jedzenie w tym czasie nie jest oczywiście obligatoryjne).

 

Dla wielu zatrudnionych 15 minut na 6 czy 8 godzin dnia roboczego to zbyt mało, by w tak krótkim czasie zaspokoić głód. Połykają dania obiadowe w przerwach (np. pięciominutowych na każdą godzinę pracy przy komputerze), jedzą w czasie wyznaczonej przez pracodawcę bezpłatnej przerwy na załatwianie spraw osobistych, albo podjadają na krzesłach, kryjąc się za monitorami.

 

Warto przy tym pamiętać, że pracodawca co prawda ma obowiązek zapewnić pomieszczenia higieniczno-sanitarne oraz dostęp do wody pitnej, a w przypadku zatrudniania powyżej 20 osób lub mniej, jeśli warunki ich pracy są szkodliwe lub trudne, również jadalnię, niemniej nie dotyczy to firm, w których wykonywane są prace wyłącznie o charakterze biurowym (zał. 3 art. 29.4. Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650, tj. ministerialne rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy).

 

Gdzie zatem ma zjeść kanapkę czy przynoszone do pracy sałatki pracownik biurowy? Czy może rozkładać żywność na biurku komputerowym? Okazuje się, że również niekoniecznie. Szef co prawda nie ma możliwości zabronienia pracownikom jedzenia w pracy, może jednak zawrzeć w regulaminie zakładowym zapisy, które ograniczają spożywanie posiłków w pewnych miejscach. Uzasadnieniem może być ochrona sprzętu czy wizerunku firmy (trudno sobie na przykład wyobrazić, że podwładny zaczyna jeść zupę w miejscu, w którym przyjmowani są klienci lub prowadzone spotkania biznesowe!).

 

Savoir vivre w pracy biurowej

 

Przynoszenie jedzenia do biura jest powszechną praktyką. Obecnie również wiele firm cateringowych dowozi jedzenie w pudełkach do pracy. Ergonomia stanowiska pracy wymaga, by podwładny miał zapewnione nie tylko odpowiednie oświetlenie, komfortową temperaturę i wilgotność powietrza, wygodne krzesło do biurka czy monitor na właściwej wysokości. Równie istotne jest zadbanie o to, by pracownik mógł w komfortowych warunkach wypocząć i spożyć posiłek.

 

Wiele zależy do polityki firmy – w niektórych spisane lub nie zasady savoir vivre w pracy biurowej dopuszczają jedzenie wyłącznie w wyznaczonym pomieszczeniu socjalnym, inni pracodawcy nie mają nic przeciwko, by podwładny posilił się owocami lub przyniesionym do pracy śniadaniem przy komputerze.


Jedzenie przy biurku – złym nawykiem?

 

Warto też zastanowić się, czy jedzenie przy własnym biurku to na pewno dobry pomysł. Ważną funkcją przerwy na posiłek jest oderwanie się od bieżących spraw i wypoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Chwilowa zmiana otoczenia, rozmowa ze współpracownikami poza biurem redukuje stres i pozwala wrócić do obowiązków z nowymi siłami.

 

Ponadto, savoir vivre w miejscu pracy zakłada, że nie powinniśmy przeszkadzać innym podwładnym np. za pomocą drażniących, mocnych zapachów domowych dań. Jeśli koniecznie chcemy jeść przy biurku, zastanówmy się, jakie jedzenie do pracy będzie odpowiednie.

 

Jedzenie przy biurku kłóci się również z zachowaniem zasad higieny. Okruszki lądujące w zakamarkach klawiatury, pochlapane otoczenie… I czy na pewno za każdym razem myjemy ręce przed takim posiłkiem? Jeśli nawet tak jest, to czy nie dotykamy potem myszki komputera i klawiszy, na których roi się od bakterii? Warto też pamiętać, że zalanie sosem czy innym płynem zwykle źle kończy się dla sprzętu biurowego. Te wszystkie czynniki sprawiają, że zdecydowanie korzystniej dla wszystkich jest jeść poza stanowiskiem pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Technolog Przygotowania Produkcji

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: opracowywanie dokumentacji technologicznej na budowane statki i okręty oraz nadzór technologiczny; opracowywanie i aktualizacja instrukcji technologicznych i standardów budowy; nadzór nad jakością oraz opisywaniem dokumentacji konstrukcyjnej i opiniowanie kart pomiarów;...
  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    2 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?