Czy warto zdobywać certyfikaty IT? Co mogą dać pracownikom podczas poszukiwania wymarzonego stanowiska na rynku pracy?
Najbardziej pożądane certyfikaty IT
Pracodawcy cenią u swoich zatrudnionych, a także u kandydatów do pracy, chęć do nauki oraz podejmowania kroków w celu poszerzania swoich kompetencji. Szczególnie ważne jest to w sektorze IT, gdzie braki w kadrach są duże, a firmy czasem decydują się na szkolenia zrekrutowanych osób od podstaw.
Pomocne w budowaniu kariery w IT są wszelkie dowody na to, że dana osoba aktywnie dba o rozwój kariery, jest na bieżąco ze zmianami, aktualizacjami itd. Co może przydać się podczas rekrutacji? Z pewnością odpowiednie portfolio, które pokazuje aktualny poziom umiejętności. Dla pracodawcy duże znaczenie mogą mieć także udokumentowane kursy informatyczne czy zdobyte certyfikaty. Obecnie na rynku jest wiele możliwości kształcenia w kierunku pracy w IT. Poniżej kilka najpopularniejszych, uznanych certyfikatów:
- CISSP (Certified Information Systems Security Professional) stowarzyszenia ISACA - jeden z najważniejszych certyfikatów dotyczących bezpieczeństwa informacji, zatwierdzony przez Departament Obrony USA.
- CGEIT (Certified in the Governance of Enterprise IT) stowarzyszenia ISACA – dotyczy obszaru IT Governance (zarządzania, nadzoru IT).
- CRISC (Certified in Risk and Information Systems Control) stowarzyszenia ISACA - związany z identyfikacją i zarządzaniem ryzykiem, opracowywaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem odpowiednich mechanizmów kontrolnych.
- PMP (Project Management Professional) stowarzyszenia Project Management Institute – potwierdza kompetencje w zakresie zarządzania projektami.
Czy warto posiadać certyfikaty IT?
Czy obecnie w branży IT certyfikaty są ważne? Wiele zależy właśnie od tego, jakiego rodzaju są to certyfikaty i kiedy zostały zrobione. Środowisko informatyczne ewoluuje bardzo dynamicznie i to, co jeszcze kilka lat temu miało znaczenie na rynku pracy, dziś może okazać się już mało wartościowym dokumentem. Nie ze względu na samą tematykę kursu, ale na to, że zdobyta wiedza jest już nieaktualna i nie ma na nią zapotrzebowania.
Ukończone krótkie szkolenie online czy darmowe certyfikaty IT są przydatne, by zwrócić uwagę pracodawcy, podczas rekrutacji do pracy w IT dla początkujących. Bardziej niż ranga dokumentu liczy się fakt, iż kandydat rozpoczął już samodzielne działania w zakresie zdobywania kompetencji zawodowych. To dowód na jego zaangażowanie, chęć samodoskonalenia się.
Nie należy jednak zapominać, że certyfikaty IT potwierdzają konkretny poziom wiedzy danego specjalisty. Pozwalają wynegocjować lepsze wynagrodzenie, a także warunki zatrudnienia. Budują markę pracownika. Warto zwrócić uwagę, że nie każdy zdobyty dyplom będzie miał dla pracodawcy znaczenie.
Co przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, wybierając plan działania? Ważnym wyznacznikiem jest instytucja wydająca certyfikaty IT. Im wyższa jej pozycja w branży, tym lepiej dokument będzie oceniany przez pracodawców. Równie istotne jest to, by dotyczył obszaru wiedzy, na który jest aktualnie popyt.
Pamiętajmy także, iż zdobycie certyfikatu wiąże się ze szkoleniami i nauką przygotowującymi do egzaminów poprzedzających wydanie dokumentu. One już same w sobie powinny stanowić dla kursanta wartość – spotkania z wykładowcami, zdobycie specjalistycznej wiedzy, dopasowanej do aktualnych potrzeb rynku, pozwolą być na bieżąco i budować odpowiednią bazę teoretyczną i praktyczną przed podjęciem pracy na poszczególnych stanowiskach IT.