Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zdobyć doświadczenie zawodowe? – pierwsze kroki na rynku pracy

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe? – pierwsze kroki na rynku pracy

 
Jak zdobyć doświadczenie zawodowe? – pierwsze kroki na rynku pracy

Samo ukończenie studiów rzadko gwarantuje zdobycie wymarzonej posady – wydaje się, że o tym wiedzą dzisiaj wszyscy młodzi ludzie. Już w trakcie studiów warto zadbać o to, by mieć co później wpisać w CV. Jak to zrobić?

 

Jak zdobyć doświadczenie na studiach?

 

Studenci i absolwenci narzekają, że w niemal każdym ogłoszeniu o pracę wymagane jest doświadczenie zawodowe. Warto o nim pomyśleć wcześniej, a nie na ostatnim roku studiów lub następnego dnia po odebraniu dyplomu. Podejście do tematu i rozpoczęcie budowy swojej ścieżki zawodowej już na studiach zaprocentuje w poszukiwaniach pracy.

Od świeżo upieczonego absolwenta pracodawcy nie oczekują biegłej znajomości branży, konkretnej, merytorycznej wiedzy i praktycznych umiejętności. Chodzi tu raczej o pewne obycie i umiejętności interpersonalne, takie jak chociażby praca w zespole, łatwość w nawiązywaniu relacji czy komunikatywność. Jeśli na początku studiów nie udaje nam się zdobyć praktyk czy stażu w wymarzonej branży lub firmie, nie powinniśmy się załamywać.

Wspomniane umiejętności miękkie można wykształcić nie tylko podczas zgodnej z wykształceniem pracy zawodowej. Jak zdobyć doświadczenie, nie zatrudniając się na pełen etat? Udział w wymianie studenckiej, działalność w organizacjach studenckich, kołach zainteresowań i organizacjach pozarządowych czy nawet praca sezonowa świadczą o aktywności i rezolutności młodego człowieka. Dzięki temu potencjalny pracodawca wie, że taka osoba była pracowita, ambitna i rozwijała swoje zainteresowania poza nauką.

 

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe?


Studenci dzienni często traktują napięty grafik na uczelni jako wymówkę. Choć pogodzenie wykładów, ćwiczeń i pracy może być trudne, jest możliwe. Jak już wspomnieliśmy, w rubryce doświadczenie zawodowe w CV nie musi znaleźć się koniecznie praca zarobkowa na pełen etat. Sprawdzą się też praktyki w firmie działającej w branży, z którą chcemy się związać czy wolontariat.

 

Co jednak, jeśli pracujemy w obszarze zupełnie niezwiązanym z kierunkiem naszych studiów? Czy pracę kelnera, barmana albo kasjera przyszły marketingowiec bądź ekonomista powinni umieszczać w CV? Doświadczenie zdobyte poza głównym obszarem zawodowym w niektórych przypadkach może absolwentowi przeszkadzać, ale w zdecydowanej większości jest zaletą. Nawet takie zajęcia, jak wykładanie towaru w hipermarkecie, praca w barze czy restauracji to dla potencjalnego pracodawcy jasny sygnał – ta osoba zna wartość pieniądza i kulturę pracy, jest odpowiedzialna.

 

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?


Branż, w których nie wymaga się doświadczenia, jest całkiem sporo. Studentów chętnie przyjmują telefoniczne biura obsługi klienta, czyli call center. Praca „na słuchawce” to z pewnością niełatwe zadanie i najczęściej prawdziwa szkoła życia. Taki punkt w CV może zostać odczytany przez potencjalnego pracodawcę nie tylko jako oznaka dużej dawki determinacji, ale też np. cierpliwości, komunikatywności i umiejętności sprzedażowych.

Jak znaleźć dobrą pracę bez doświadczenia? Na samym początku kariery trudno o w pełni satysfakcjonujące zajęcia. Pamiętajmy jednak, że uczymy się przez całe życie, a wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery wymaga poświęceń i czasu. Dlatego nie oczekujmy, że otrzymamy pracę na takich samych warunkach, jak nasz kolega z 2-3 letnim stażem w zawodzie. Nie chodzi bynajmniej o to, żeby podejmować obojętnie jaką pracę. Pamiętajmy, by rozsądnie budować swoją zawodową karierę. Mając jasny cel, będziemy wybierać takie aktywności, które pozwolą nam rozwinąć wartościowe umiejętności.

Do zdobywania doświadczenia zawodowego podczas studiów, które pomoże nam wzmocnić naszą pozycję na rynku pracy, trzeba podejść świadomie. Nawet duża liczba, ale krótkotrwałych zajęć, nie zawsze będzie dobrze postrzegana przez potencjalnych pracodawców. Oczywiście mówimy tu o typowym „skakaniu z kwiatka na kwiatek”, częstym zmienianiu miejsc, a nie np. o pracy wakacyjnej, która siłą rzeczy nie trwa zbyt długo.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Architekt

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant Instalacji Sanitarnych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Specjalista ds. Klienta Biznesowego – Pojazdy Użytkowe

    ADF AUTO Spółka z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Co będziesz robić? Sprzedawać lekkie pojazdy użytkowe i wspierać Klienta na każdym etapie zakupu; Inicjować i rozwijać kontakty biznesowe; Przygotowywać profesjonalne oferty oraz prowadzić negocjacje handlowe; Zarządzać dokumentacją sprzedażową i aktualizować system CRM; Realizować cele sprzedażowe.
  • Operator Linii Sortowniczej

    REMONDIS Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa linii sortowniczej oraz załadunek pojazdów, Nadzór nad sprzętem – dbałość o urządzenia i maszyny, Utrzymanie porządku, czystości i dyscypliny pracy, Nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Młodszy Specjalista ds. Podatków

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie oraz weryfikacja informacji niezbędnych do sporządzania deklaracji podatkowych (VAT, CIT, WHT). Aktywny udział w procesie sporządzania oraz korygowania deklaracji podatkowych, głównie VAT, CIT i WHT. Zbieranie danych i przygotowywanie odpowiedzi dla...

Najnowsze artykuły

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379