Emigrant zarobkowy – definicja
Wielu specjalistów, dla których są miejsca pracy, wyjechało za granicę. W Informacji o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2017 wydanej przez GUS czytamy, że „w końcu 2017 roku przebywało czasowo za granicą około 2540 tys. stałych mieszkańców Polski, tj. o 25 tys. więcej niż w 2016 roku”. A jako najczęstszą przyczynę wyjazdów podaje się chęć zarobku i poprawy standardów życia. W tym ostatnim zdaniu zawiera się też definicja tego, kim jest emigrant zarobkowy. Opuszcza on swój kraj po to, by znaleźć zatrudnienie i polepszyć warunki bytowe.
W związku z powyższym pracodawcom w Polsce coraz trudniej jest znaleźć odpowiednie osoby do zatrudnienia. Rozwiązaniem tych problemów może być np. korzystanie z usług pracowników zagranicznych ze Wschodu i państw UE. Jednak z pewnością dla wielu korzystniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby polski emigrant wrócił do kraju.
Emigrant zarobkowy – jak skłonić go do powrotu?
Do obsadzenia w naszym kraju są tysiące stanowisk. Z danych GUS wynika że pod koniec I kwartału 2019 roku było w Polsce 142,5 tys. miejsc pracy dla odpowiednich kandydatów. Jest to liczba o 3,3 tys. wyższa od wyniku na koniec I kwartału w 2018 roku. Z kolei na końcu drugiego kwartał 2019 roku informacje sygnale GUS wskazują, że „liczba wolnych miejsc pracy w Polsce była w końcu II kwartału 2019 r. większa o 6,6% niż pod koniec poprzedniego kwartału” (Popyt na pracę w II kwartale 2019 r.). Jest to istotny problem na rynku pracy, a jego konsekwencje mogą być odczuwalne w całej gospodarce.
Niestety opcja ratunkowa w postaci ściągnięcia naszych rodaków z emigracji będzie trudna do zrealizowania. Rodzime firmy będą bowiem miały duże trudności, by rywalizować z zagranicznymi podmiotami pod względem oferowanych warunków finansowych. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania, które są wyższe na Zachodzie, i tak tamtejsze zarobki pozwalają na życie na dużo wyższym poziomie niż w Polsce. Jeśli jednak firmę stać na podwyższenie standardów zatrudnienia, są szanse, że osoby przebywające na emigracji będą wolały wrócić do kraju, gdzie mają rodzinę, przyjaciół i są związane emocjonalnie z konkretnymi miejscami.
Jak możemy przeczytać w Informatorze dla Polaków powracających z zagranicy: „dystans Polski do innych krajów unijnych stale się zmniejsza, spektakularnie spadło bezrobocie i wzrosło zatrudnienie. Coraz wyższe są wynagrodzenia, a rynek pracy w wielu zawodach należy do pracownika, który ma coraz większy wpływ na warunki pracy, w jakich przychodzi mu pracować”. Jednak dla wielu to nadal może być za mało. Dlatego też wakaty na rynku pracy w Polsce napełniają najczęściej pracownicy ze wschodu Europy, przede wszystkim Ukraińcy.