Nabory do urzędów – warunki i zasady
Zatrudnienie w urzędach państwowych i samorządowych gwarantuje stabilność pracy i duży prestiż. Etat można otrzymać jednak tylko w przypadku pozytywnego przejścia przez bardzo sformalizowany proces naboru.
Wszelkie zasady dotyczące wymagań wobec przyszłych urzędników i zasad ich rekrutacji są określone w przepisach prawnych. Te kwestie regulują ustawy: o pracownikach samorządowych oraz urzędnikach państwowych.
Kto może zostać urzędnikiem?
Zgodnie z przepisami pracownicy samorządowi są zatrudniani na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych oraz jako pomoc i obsługa. Mogą to być osoby posiadające polskie obywatelstwo (z pewnymi wyjątkami), określone kwalifikacje wymagane na dostępnych stanowiskach i pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystające z pełni praw publicznych.
Aplikując na stanowisko urzędnicze na umowę o pracę, dodatkowo należy mieć wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe, nieposzlakowaną opinię oraz być niekaranym za umyślne przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub skarbowe.
W przypadku urzędników państwowych wymagania są podobne. Dana osoba musi być obywatelem polskim, mieć skończone 18 lat i pełną zdolność czynności prawnych oraz korzystać z pełni praw publicznych. Kolejne wymagania to nieskazitelny charakter, odpowiednie wykształcenie, odbyta aplikacja administracyjna oraz stan zdrowia pozwalający na przejęcie określonego stanowiska.
Wymogi formalne – ogłoszenie o wolnym stanowisku urzędniczym
Rekrutacja w urzędach na nowych pracowników samorządowych różni się od tej, którą znamy z prywatnych firm. Na jednostkę prowadzącą nabór nałożone są ściśle określone wymagania, przede wszystkim dotyczące wolności i konkurencyjności tego procesu. Nabory do urzędów muszą być opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy informacyjnej rekrutującego urzędu.
Ogłoszenie powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące rekrutacji, m.in. nazwę i adres jednostki, oferowane stanowisko, wymagania oraz informacje o warunkach pracy, niezbędnych dokumentach oraz terminie i miejscu ich składania.
Utworzona w urzędzie komisja rekrutacyjna wybiera najlepszych kandydatów (nie więcej niż 5), spośród których kierownik jednostki dokonuje ostatecznego wyboru. Po zakończeniu naboru niezwłocznie należy podać tę informacje na tablicy ogłoszeń w urzędzie oraz w BIP-ie.