Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak otworzyć wynajem miejsc noclegowych?

Jak otworzyć wynajem miejsc noclegowych?

 
Jak otworzyć wynajem miejsc noclegowych?

Jesteś właścicielem dużego domu w atrakcyjnej turystycznie okolicy? Pomyśl o wynajmowaniu miejsc noclegowych. Jak prowadzić taką działalność gospodarczą?

 

Wynajem miejsc noclegowych w prywatnym domu – o czym warto wiedzieć?

 

Wynajem miejsc noclegowych to działalność ściśle związana z turystyką. Usługi takie prowadzi wiele osób w malowniczo położonych miejscowościach, na przykład w górach, nad morzem czy wszędzie tam, gdzie panują warunki uzdrowiskowe. Prywatny wynajem miejsc noclegowych dotyczy zatem zwykle ośrodków turystycznych i mniejszych miast oraz wsi, gdzie zapotrzebowanie na noclegi przewyższa dostępną infrastrukturę hotelową.

 

Ponadto niekiedy usługi noclegowe skierowane są do osób sezonowo uczących się lub pracujących w danej miejscowości.

 

Osoby oferujące noclegi nie dysponują dostateczną liczbą miejsc, by można było zakwalifikować ich działalność jako prowadzenie hotelu czy pensjonatu. Ponadto często prowadzą działalność sezonowo (np. w okresie letnim nad morzem, zimowym przy ośrodkach narciarskich itd.).

 

Jak otworzyć wynajem miejsc noclegowych?

 

By rozpocząć działalność noclegową, należy dysponować przystosowanym do tego lokalem – zazwyczaj jest to po prostu dom prywatny. Wynajmowane pokoje muszą spełniać warunki sanitarne i przeciwpożarowe. Powinny też zostać odpowiednio wyposażone.

 

Wynajmowanie kwater gościnnych turystom to działalność gospodarcza, należy więc ją zarejestrować oraz opodatkować. Możliwe są wszelkie formy prawne poza spółką partnerską, a właściwe numery PKD to:
55.20.Z – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania;
55.90.Z – Pozostałe zakwaterowanie.

 

Po wpisie do CEIDG lub KRS działalność trzeba jeszcze zgłosić do ewidencji prowadzonej przez odpowiedni dla położenia lokalu organ administracji państwowej – prezydenta miasta, burmistrza albo wójta.

 

Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 6. ustawy Prawo przedsiębiorców, wynajem pokoi, a także sprzedaż posiłków domowych i świadczenie innych usług agroturystycznych przez rolników nie jest działalnością gospodarczą.

 

Ponadto, jeśli osoba decyduje się na udostępnianie turystom pokoju w prywatnym mieszkaniu (tzw. wynajem prywatny), podlega jedynie opodatkowaniu i również nie jest to działalność gospodarcza.

 

Wynajem miejsc noclegowych – VAT

 

Zarówno osoby wynajmujące pokoje prywatnie jak i prowadzące działalność gospodarczą muszą odprowadzać podatek od towarów i usług. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT-u. Limit zwolnienia podmiotowego w 2020 r., podobnie jak w latach ubiegłych, będzie wynosić 200 tys. złotych.

 

Należy pamiętać, że wynajem miejsc noclegowych nakłada obowiązek odprowadzania również innych podatków. Niezbędne jest odprowadzanie podatku dochodowego – w przypadku najmu prywatnego można to robić na zasadach ogólnych bądź zdecydować się na ryczałt (stawka do 100 tys. zł wynosi 8,5%, nadwyżka – 12,5%). Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może wybrać skalę podatkową, 17-procentowy ryczałt albo podatek liniowy. Warto również pamiętać, że wynajem miejsc noclegowych w ramach działalności gospodarczej wiąże się też m.in. z obowiązkiem zgłoszenia i opłacania składek ZUS.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?