Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Jak otworzyć warsztat samochodowy?

 
Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2018 roku wynikało, że w jeden dzień roboczy Polacy rejestrują niemal 2500 samochodów. Dostępne dane mówią, że na każdy tysiąc mieszkańców Warszawy, przypada trzy razy więcej samochodów niż w Nowym Jorku. Choć rekord ten z pewnością nie jest powodem do dumy, stale rosnąca liczba aut, zapewnia utrzymanie warsztatom mechanicznym. I to na długie lata. Jeśli otwierasz warsztat samochodowy, jest kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć!

 

Sprawdź także, jak zostać lakiernikiem samochodowym. Najnowsze oferty pracy w tym zawodzie czekają w całej Polsce i za granicą!

 

Spis treści

Warsztat samochodowy – czy warto otworzyć?

 

Liczba samochodów w Polsce nieustannie rośnie. Proporcjonalnie rośnie także zapotrzebowanie na usługi mechaniczne. Można więc śmiało stwierdzić, że warsztat samochodowy to pewny biznes. Jest to miejsce, do którego wcześniej czy później trafi każdy właściciel auta. Jeśli znasz się na samochodach, pasjonujesz się motoryzacją, a do tego posiadasz odpowiednie kwalifikacje, możesz poważnie pomyśleć nad własnym warsztatem samochodowym. Czy warto go otworzyć? Wobec powyższego to pytanie wydaje się pytaniem retorycznym. Wątpliwości może rodzić natomiast kwestia tego, jak otworzyć warsztat samochodowy, jakie są koszty budowy warsztatu, czy chociażby jak zdobyć i utrzymać klienta w warsztacie samochodowym? Zanim jednak odpowiemy na te pytania, zacznijmy od najważniejszego, czyli od biznesplanu.

 

Biznesplan – warsztat samochodowy

 

Otwarcie warsztatu samochodowego - to twój plan. Pierwszym krokiem do jego realizacji będzie przełożenie go na plan strategiczny. Biznesplan warsztatu samochodowego nie będzie znacząco różnił się od innych tego typu przedsięwzięć. Musi obejmować nazwę warsztatu samochodowego, opis planowanej inwestycji, zakres usług czy prognozowane koszty otwarcia takiego interesu. Dodatkowo biznesplan mechanika  powinien obejmować także plan marketingowy warsztatu samochodowego, czyli wszelkiego rodzaju działania reklamowe mające na celu promocję naszego biznesu. Każda osoba myśląca o własnym warsztacie musi wiedzieć, że przygotowanie biznesplanu ułatwi nie tylko planowanie własnej działalności, ale przede wszystkim może zadecydować o przyznaniu dotacji unijnych na warsztat samochodowy.

 

Warsztat samochodowy – wymogi

 

Jak założyć warsztat mechaniczny? Z jakimi wymogami wiąże się prowadzenie warsztatu samochodowego? Na początek dobre informacje - od przedsiębiorcy planującego założenie mechaniki pojazdowej nie wymaga się żadnych uprawnień, pozwoleń czy licencji. Oznacza to, że jeśli tylko posiadamy odpowiednią wiedzę, możemy prowadzić warsztat samochodowy w garażu. Konieczne jest jednak dysponowanie specjalistyczną infrastrukturą wraz z niezbędnymi narzędziami i urządzeniami. Od strony formalnej, aby rozpocząć tego typu działalność, należy zgłosić ten fakt - w zależności do wybranej formy prawnej - do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego. Co więcej - chcąc zarejestrować jakąkolwiek działalność gospodarczą, należy wybrać odpowiedni numer PKD – warsztat samochodowy to 45.20.Z. Warto zwrócić jednak uwagę, że jest to kod konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. Jeśli chcielibyśmy prowadzić sprzedaż motocykli, a także ich naprawę i konserwację musielibyśmy wybrać kod PKD 45.40.Z. To jednak nie wszystko! Od 2015 roku, w przypadku wykonywania usług w ramach warsztatu mechanicznego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wymagana jest także kasa fiskalna.

 

Dotacje unijne na warsztat samochodowy

 

Uruchomienie własnego warsztatu wiąże się jednak z wysokimi kosztami. To, ile kosztuje wybudowanie warsztatu samochodowego, zależy w dużej mierze od jego lokalizacji, wyposażenia i zakresu oferowanych usług. Rzadko przedsiębiorca jest w stanie z własnej kieszeni pokryć wszystkie koszty. Kiedy nie posiada zdolności kredytowej, może ubiegać się o dotację unijną na warsztat samochodowy. Programów oferujących pomoc ze strony Unii Europejskiej jest sporo, a znaleźć odpowiedni może pomóc nam Wyszukiwarka Dotacji dostępna na Portalu Funduszy Europejskich.

 

Budowa warsztatu samochodowego – krok po kroku

 

Często zdarza się, że jako początkujący przedsiębiorcy mamy świetny pomysł na biznes, ale nie do końca wiemy, od czego zacząć jego realizację. W przypadku mechaników, stawiających swoje pierwsze kroki we własnym biznesie, dużą pomocą mogą okazać się porady publikowane na stronach rządowych. Tak naprawdę, przechodząc przez kolejne punkty artykułu, przyjrzeliśmy się najważniejszym kwestiom. Teraz czas zacząć wprowadzać plan w życie!

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.