Z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2018 roku wynikało, że w jeden dzień roboczy Polacy rejestrują niemal 2500 samochodów. Dostępne dane mówią, że na każdy tysiąc mieszkańców Warszawy, przypada trzy razy więcej samochodów niż w Nowym Jorku. Choć rekord ten z pewnością nie jest powodem do dumy, stale rosnąca liczba aut, zapewnia utrzymanie warsztatom mechanicznym. I to na długie lata. Jeśli otwierasz warsztat samochodowy, jest kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć!
Sprawdź także, jak zostać lakiernikiem samochodowym. Najnowsze oferty pracy w tym zawodzie czekają w całej Polsce i za granicą!
Spis treści
Warsztat samochodowy – czy warto otworzyć?
Liczba samochodów w Polsce nieustannie rośnie. Proporcjonalnie rośnie także zapotrzebowanie na usługi mechaniczne. Można więc śmiało stwierdzić, że warsztat samochodowy to pewny biznes. Jest to miejsce, do którego wcześniej czy później trafi każdy właściciel auta. Jeśli znasz się na samochodach, pasjonujesz się motoryzacją, a do tego posiadasz odpowiednie kwalifikacje, możesz poważnie pomyśleć nad własnym warsztatem samochodowym. Czy warto go otworzyć? Wobec powyższego to pytanie wydaje się pytaniem retorycznym. Wątpliwości może rodzić natomiast kwestia tego, jak otworzyć warsztat samochodowy, jakie są koszty budowy warsztatu, czy chociażby jak zdobyć i utrzymać klienta w warsztacie samochodowym? Zanim jednak odpowiemy na te pytania, zacznijmy od najważniejszego, czyli od biznesplanu.
Biznesplan – warsztat samochodowy
Otwarcie warsztatu samochodowego - to twój plan. Pierwszym krokiem do jego realizacji będzie przełożenie go na plan strategiczny. Biznesplan warsztatu samochodowego nie będzie znacząco różnił się od innych tego typu przedsięwzięć. Musi obejmować nazwę warsztatu samochodowego, opis planowanej inwestycji, zakres usług czy prognozowane koszty otwarcia takiego interesu. Dodatkowo biznesplan mechanika powinien obejmować także plan marketingowy warsztatu samochodowego, czyli wszelkiego rodzaju działania reklamowe mające na celu promocję naszego biznesu. Każda osoba myśląca o własnym warsztacie musi wiedzieć, że przygotowanie biznesplanu ułatwi nie tylko planowanie własnej działalności, ale przede wszystkim może zadecydować o przyznaniu dotacji unijnych na warsztat samochodowy.
Warsztat samochodowy – wymogi
Jak założyć warsztat mechaniczny? Z jakimi wymogami wiąże się prowadzenie warsztatu samochodowego? Na początek dobre informacje - od przedsiębiorcy planującego założenie mechaniki pojazdowej nie wymaga się żadnych uprawnień, pozwoleń czy licencji. Oznacza to, że jeśli tylko posiadamy odpowiednią wiedzę, możemy prowadzić warsztat samochodowy w garażu. Konieczne jest jednak dysponowanie specjalistyczną infrastrukturą wraz z niezbędnymi narzędziami i urządzeniami. Od strony formalnej, aby rozpocząć tego typu działalność, należy zgłosić ten fakt - w zależności do wybranej formy prawnej - do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego. Co więcej - chcąc zarejestrować jakąkolwiek działalność gospodarczą, należy wybrać odpowiedni numer PKD – warsztat samochodowy to 45.20.Z. Warto zwrócić jednak uwagę, że jest to kod konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. Jeśli chcielibyśmy prowadzić sprzedaż motocykli, a także ich naprawę i konserwację musielibyśmy wybrać kod PKD 45.40.Z. To jednak nie wszystko! Od 2015 roku, w przypadku wykonywania usług w ramach warsztatu mechanicznego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wymagana jest także kasa fiskalna.
Dotacje unijne na warsztat samochodowy
Uruchomienie własnego warsztatu wiąże się jednak z wysokimi kosztami. To, ile kosztuje wybudowanie warsztatu samochodowego, zależy w dużej mierze od jego lokalizacji, wyposażenia i zakresu oferowanych usług. Rzadko przedsiębiorca jest w stanie z własnej kieszeni pokryć wszystkie koszty. Kiedy nie posiada zdolności kredytowej, może ubiegać się o dotację unijną na warsztat samochodowy. Programów oferujących pomoc ze strony Unii Europejskiej jest sporo, a znaleźć odpowiedni może pomóc nam Wyszukiwarka Dotacji dostępna na Portalu Funduszy Europejskich.
Budowa warsztatu samochodowego – krok po kroku
Często zdarza się, że jako początkujący przedsiębiorcy mamy świetny pomysł na biznes, ale nie do końca wiemy, od czego zacząć jego realizację. W przypadku mechaników, stawiających swoje pierwsze kroki we własnym biznesie, dużą pomocą mogą okazać się porady publikowane na stronach rządowych. Tak naprawdę, przechodząc przez kolejne punkty artykułu, przyjrzeliśmy się najważniejszym kwestiom. Teraz czas zacząć wprowadzać plan w życie!