Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak otworzyć biuro podróży?

Jak otworzyć biuro podróży?

 
Jak otworzyć biuro podróży?

O pracy w turystyce marzy wiele osób – kojarzy się ona bowiem z ciekawymi podróżami, poznawaniem nowych ludzi, rozrywką i relaksem. Jedną z możliwości wejścia do branży jest otworzenie biura podróży. Jak się do tego zabrać? Jak otworzyć biuro podróży?

 

Jak otworzyć biuro podróży krok po kroku?

 

Biuro podróży kojarzy nam się przede wszystkim z firmą, która oferuje wycieczki i atrakcje oraz organizuje wyjazd klientom. Pod względem formalnym sprawa jest jednak trochę bardziej złożona. Jak wyjaśnia rządowy Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy, osoby zainteresowane tego typu działalnością mają trzy możliwości.

 

Możesz zostać:

organizatorem usług turystycznych. Twoja firma będzie przygotowywać wycieczki w każdym ich aspekcie – od organizowania pobytu w hotelu i przejazdów, po wysyłanie turystów na dodatkowe wycieczki i atrakcje w miejscu wypoczynku. W tym celu jako organizator turystyki będziesz podpisywać umowy z hotelem, przewoźnikami, firmami wynajmującymi pojazdy, punktami gastronomicznymi, animatorami czasu wolnego, pilotami wycieczek itd., a następnie sprzedawać gotowe oferty klientom lub przekazywać je do sprzedaży przez inną firmę turystyczną;


przedsiębiorcą ułatwiającym nabywanie powiązanych usług turystycznych. Powiązane usługi turystyczne stanowią co najmniej 2 różne usługi, przy czym żadna z nich nie jest imprezą turystyczną. Twoja firma będzie podpisywać umowy z podmiotami świadczącymi usługi turystyczne;


agentem turystycznym. Będziesz zajmować się sprzedażą imprez turystycznych, przygotowywanych przez organizatora usług turystycznych. Imprezą turystyczną jest „połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji (...)”, (art. 4. Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych). Z firmami świadczącymi usługi turystyczne wiązać cię będą umowy agencyjne. Jest to najczęściej wybierana opcja na początku działalności w branży, gdyż wiąże się z najmniejszą liczbą wymaganych formalności (agenci nie muszą np. zadbać o wpis do rejestru organizatorów turystyki czy odprowadzać należności do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego).

 

Otwieraną firmę należy zarejestrować i opodatkować. Podczas rejestracji wybierasz numer PKD, w zależności od oferowanych usług:
• 7912Z – działalność organizatorów turystyki,
• 7911B – działalność pośredników turystycznych,
• 7911A – działalność agentów turystycznych.

Możesz wybrać każdy rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej z wyłączeniem spółki partnerskiej.

 

Jak otworzyć własne biuro podróży – wymagania

 

Na biurach podróży świadczących usługi turystyczne i pośrednikach turystycznych ciąży obowiązek wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Rejestr prowadzą urzędy marszałkowskie.

 

Ponadto firmy świadczące usługi turystyczne i pośredniczące w ich nabywaniu muszą też wypełnić określone ustawą wymagania finansowe. Firma powinna w szczególności zagwarantować pokrycie kosztów związanych z kontynuacją imprezy turystycznej, powrotu z podróży, w razie jej przerwania, zwrotu całości lub części kosztów poniesionych przez podróżnych za niezrealizowane imprezy turystyczne.

 

Szczegółowe przepisy znajdziemy w art. 7. wspomnianej ustawy. Firma musi przede wszystkim:
• zawrzeć gwarancję bankową/gwarancję ubezpieczeniową/umowę ubezpieczenia na rzecz podróżnych/umowę o turystyczny rachunek powierniczy,
• opłacać składki na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,
• składać w urzędzie marszałkowskim oryginały lub poświadczone notarialnie kopie zabezpieczenia finansowego, z zachowaniem odpowiedniego terminu,
• prowadzić wykaz umów z klientami,
• składać w terminie deklaracje do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Biuro podróży ma również obowiązek informowania podróżnych o wszystkich aspektach podpisywanej umowy o udział w imprezie turystycznej czy korzystaniu z usług turystycznych – w tym o gwarancjach w sytuacji niewypłacalności biura podróży, nagłych wypadków i innych warunkach.

 

Biznesplan – biuro podróży

 

Do otwarcia biura podróży należy się dobrze przygotować. Niezbędny będzie rzetelny biznesplan, w którym uwzględnisz wszystkie koszty związane z rozpoczęciem działalności, w tym wymagane prawnie zabezpieczenie finansowe, koszt związany z wynajmem i przystosowaniem lokalu, stałe opłaty, podatki, składki na TFG, koszt zatrudnienia pracownika lub pracowników, opłaty wynikające z puszczania radia w placówce, związane z reklamą miejsca, utworzeniem i prowadzeniem strony internetowej itd.

 

Biuro podróży – pomysł na biznes – czy warto?

 

Obecnie branża turystyczna boryka się ze sporymi trudnościami – w dobie internetu i łatwego dostępu do tysięcy ofert wiele osób woli samodzielnie planować swoją podróż, nie korzystając z pośredników. Klientami biur podróży są więc przede wszystkim osoby starsze oraz ceniące sobie wygodę. Biznes ten jest obarczony ryzykiem – by miał szanse powodzenia, trzeba zainwestować w dobrą reklamę. Ważna jest oryginalna oferta i umiejętność przekonania klientów, że firma jest w stanie zagwarantować im unikatowe usługi.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?