Jak otworzyć biuro nieruchomości – bez licencji
Kupno domu czy mieszkania jest dużym wyzwaniem i bardzo ważnym krokiem w życiu wielu ludzi. Co więcej, zwraca się uwagę, że to jedna z pewniejszych lokat kapitału – mieszkania z reguły nie tanieją, a często też ich wartość wzrasta. Czy podobne stwierdzenia można w takim razie wysnuć odnośnie branży obrotu nieruchomościami? Czy warto zająć się tego typu działalnością? Jak otworzyć biuro nieruchomości?
Obowiązuje tu niewielka liczba formalności. Pośredni chcący rozpocząć tego typu biznes powinien przede wszystkim zarejestrować ją oraz wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jeżeli zatrudnia pracowników i pod jego nadzorem inne osoby wykonują czynności związane z obrotem nieruchomości, również one powinny podlegać ubezpieczeniu. Szczegółowy zapis na ten temat znajdziemy w art. 181. 3. Ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Nie są wymagane licencje, koncesje czy zezwolenia.
Jak otworzyć własne biuro nieruchomości
O czym należy pamiętać, chcąc otworzyć biuro nieruchomości? Biznes tego typu prowadzi się dwutorowo – w biurze oraz w terenie. Należy więc zapewnić sobie odpowiednie warunki dla każdego z przypadków. Lokal, wyposażenie, samochód – bez tego trudno będzie cokolwiek zrobić.
Należy zainwestować również w odpowiednią stronę internetową na której będą publikowane oferty nieruchomości oraz inne działania biura. Do tego niezbędne będą także działania marketingowe, wpływające na rozpoznawalność i popularność marki.
Pośrednik nieruchomości, w myśl ustawy, bierze udział w zawieraniu umów: nabycia/zbycia praw do nieruchomości, nabycia/zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, najmowania lub dzierżawienia całej nieruchomości albo jej części, innych umów dot. prawa do nieruchomości lub części.
Jednak oprócz działań wymienionych w akcie prawnym o gospodarce nieruchomościami, pośrednik weryfikuje dany budynek lub działkę, prezentuje je potencjalnym nabywcom, negocjuje i doradza, wyszukuje ofert pod profil klienta itd.
Biuro nieruchomości – biznesplan
Biuro nieruchomości jako biznes trzeba przeanalizować pod wieloma względami. Służyć temu powinien szczegółowy biznesplan. Analiza każdego aspektu funkcjonowania firmy – między innymi finansów, strategii marketingowych, obszaru działania, szans i zagrożeń w branży, konkurencji, ryzyka inwestycji – pozwoli dobrze przygotować się do wejścia na rynek.
Czy warto otworzyć biuro nieruchomości?
Samo rozpoczęcie działalności nie wymaga wiele wysiłków w porównaniu z innymi branżami. Czy jednak opłaca się mieć biuro nieruchomości? Czy warto wystartować z własną firmą?
W raporcie Narodowego Banku Polskiego dot. cen i sytuacji na rynku mieszkań w II kwartale 2019 roku możemy przeczytać: „W II kwartale 2019 r. notowano w Polsce historycznie wysoką liczbę zarówno mieszkań oddanych do użytkowania, jak i mieszkań, których budowę rozpoczęto. Stosunkowo wysokie szacowane stopy zwrotu z projektów mieszkaniowych oraz wysoki popyt przyczyniały się do występowania o wydawanie kolejnych pozwoleń na budowę mieszkań”.
Prognozy są więc zachęcające. Jednak każdy powinien indywidualnie podejść do tego tematu, analizując swoje potrzeby, oczekiwania oraz możliwości.