Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak otworzyć bar szybkiej obsługi – pomysł na biznes

Jak otworzyć bar szybkiej obsługi – pomysł na biznes

 
Jak otworzyć bar szybkiej obsługi – pomysł na biznes

Jak otworzyć bar szybkiej obsługi – pomysł na biznes

 

Tłuste, niezdrowe jedzenie podane niedbale na jednorazowych tackach, zapach frytury wypełniający wnętrze i przedmiotowo traktowany klient… Jednym słowem fast food. To wszystko kojarzy się jednoznacznie źle. Jednak jeśli marzysz o otwarciu własnego baru szybkiej obsługi, wcale nie jesteś skazany na porażkę. Wystarczy mieć dobry pomysł, motywację i przekonanie, że dania „fast” niekoniecznie muszą ociekać tłuszczem. Podpowiadamy, jak otworzyć bar szybkiej obsługi i czy to może się opłacać.


Własny biznes – bar szybkiej obsługi, wymagania, formalności


Mała gastronomia to wbrew pozorom duże przedsięwzięcie. Aby uruchomić bar szybkiej obsługi, trzeba przemyśleć wiele kwestii. Od czego zacząć? Po pierwsze od znalezienia lokalu. Dobre miejsce pełni tu ogromną rolę, bo o ile do renomowanej restauracji z gwiazdkami Michelin klienci bez problemu podjadą nawet na obrzeża miasta, o tyle na szybki lunch wybiorą raczej coś w pobliżu. Odpowiednie będą zatem okolice biurowców czy atrakcji turystycznych, pasaże handlowe, deptaki – wszelkie miejsca, w których znajduje się duża grupa potencjalnych klientów.

Lokal musi spełnić szereg wymogów. Sanepid zwraca uwagę m.in. na powierzchnię, wysokość, wentylację pomieszczeń, odpowiednią liczbę umywalek i zlewów, wydzielone miejsce na zapas odzieży i obuwia roboczego, sprzęt do utrzymania czystości.  Najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem działalności należy złożyć do sanepidu wniosek o zatwierdzenie i wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne jest też załatwienie wszelkich formalności związanych z otworzeniem działalności gospodarczej, m.in. rejestracja firmy w CEIDG, wybór formy opodatkowania, kwestie VAT-u i składek ZUS, znalezienie i zatrudnienie personelu. Zanim obsługa baru zacznie pracować, powinna przejść szkolenie BHP oraz wstępne badania lekarskie. Zatrudnione osoby muszą też posiadać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.

 

Bar szybkiej obsługi – biznes z pomysłem


Punkty małej gastronomii można spotkać niemal na każdym rogu bardziej zatłoczonych ulic. Aby nowy lokal przyciągnął klientów, niezbędne jest oryginalne menu. Warto tutaj pomyśleć o specjalizacji – zamiast długiej listy najpopularniejszych fastfoodowych hitów, mogą sprawdzić się np. jedynie burgery i frytki, kanapki i zapiekanki, czy też pierożki na parze, wytrawne i deserowe naleśniki albo sałatki. Można wybrać opcję wege albo nawet wegan lub też zupełnie przeciwnie – stworzyć menu dla mięsożerców i serwować kiełbaski. Klienci coraz częściej doceniają miejsca dbające o ekologię i są gotowi przynosić np. własny kubek na napój czy zapłacić nieco więcej za posiłek w ekoopakowaniu.

Aby zjednać sobie przychylność klientów, trzeba zadbać o jakość produktów, przemyśleć poziom cen. Uwagi wymaga też promocja – fanpage w mediach społecznościowych to zupełna podstawa.


Bar szybkiej obsługi – biznesplan


Rozkręcenie biznesu na pewno ułatwi dobry biznesplan. Usystematyzowanie wszystkich pomysłów, spisanie szans i zagrożeń, mocnych i słabych stron przedsięwzięcia, a także dogłębna analiza finansowa pozwolą uniknąć błędów. Warto przygotować też dokładny harmonogram wszystkich działań oraz prognozy dotyczące przychodów i kosztów koniecznych do poniesienia na początku działalności.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    6 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.