Wielu pracowników - zwłaszcza rozpoczynających karierę zawodową - zastanawia się, jak obliczyć dochód netto. Zdecydowana większość zatrudnionych tylko raz w roku interesuje się kwestiami podatkowymi, powielając utarte, nierzadko fałszywe, schematy. Ten artykuł jest podpowiedzią, jak wyliczyć wynagrodzenie netto i nie popełnić przy tym najczęściej spotykanych błędów.
Dochód brutto – definicja
Na początku warto poznać znaczenia definicyjne omawianych terminów, bowiem przychód brutto nie jest kwotą, którą pracujący dostaje w postaci wypłaty. Na konto trafia dochód netto pracownika, czyli dochód brutto już pomniejszony o stawkę podatku i składki ZUS. Zasady ich naliczania mogą różnić się w zależności od rodzaju umowy, na podstawie której świadczona jest praca – inne zasady dotyczą etatowców, pracujących na umowach cywilno-prawnych i przedsiębiorców. Jednak zawsze wynagrodzenie zasadnicze netto jest kwotą, którą pracownik może rozporządzać samodzielnie. Należy o tym pamiętać, ponieważ traktowanie stawki brutto (przed opodatkowaniem) jako wypłaty „na czysto” jest błędne i może prowadzić do poważnych nieporozumień.
Jak obliczyć dochód
Przed przystąpieniem do obliczania dochodu netto musimy poznać różnicę między określonym w umowie dochodem a wynagrodzeniem netto. Jak zatem poznać wartość brutto, od której uzależnione jest przechodzenie do kolejnych etapów? Dochód brutto pracownika jest kwotą, którą podaje się w większości umów, zarówno umów o pracę, jak i cywilno-prawnych. Stawka może być podana w rozbiciu godzinowym, tzn. X zł za każdą godzinę pracy. Przyjmijmy, że pracownik dostaje 20 zł brutto za każdą godzinę pracy, a jego wymiarem czasu pracy jest cały etat, czyli 160 godzin miesięcznie. Należy pomnożyć liczbę godzin przez stawkę, a wynik pokazuje przychód brutto. W tym konkretnym przypadku wyliczenia prezentują się następująco: 20x160 = 3200 złotych brutto miesięcznie.
Jak wyliczyć wynagrodzenie netto
Jak natomiast obliczyć zarobki netto, znając uprzednio ich wysokość wyrażoną w kwocie brutto? Bardzo pomocny może okazać się kalkulator dochodu netto na osobę, który automatyzuje wyliczanie dochodu netto. Po wprowadzeniu stawki godzinowej oraz wymiaru czasu pracy algorytm sam dokonuje odpowiednich obliczeń (analogicznie wygląda to przy świadczeniu pracy na niepełny etat). W wersji zaawansowanej kalkulator oferuje szereg udogodnień pozwalających na zdecydowanie bardziej elastyczne definiowanie czynników, na podstawie których automatycznie podaje wysokość wynagrodzenia zasadniczego netto. Wprowadzenie prawidłowych danych gwarantuje poprawne wskazanie wysokości wynagrodzenia zasadniczego netto. Obliczanie wynagrodzenia netto krok po kroku jest prostsze, niż może się wydawać, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.