Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak negocjować warunki zatrudnienia – co można negocjować oprócz pieniędzy

Jak negocjować warunki zatrudnienia – co można negocjować oprócz pieniędzy

 
 Jak negocjować warunki zatrudnienia – co można negocjować oprócz pieniędzy

Z pracodawcą, obecnym lub potencjalnym, można negocjować nie tylko kwestię wysokości podstawowego wynagrodzenia. Rozmowy mogą dotyczyć także innych aspektów, które wpływają na ostateczne warunki zatrudnienia pracownika.

 

Rozmowy o wynagrodzeniach nie należą do łatwych. Przeprowadzony w 2016 r. raport Praca.pl pokazywał, że 36% ankietowanych nie uzyskało podwyżki, mimo że prowadziło w tej sprawie rozmowy z szefem. Kolejne 27% stwierdziło zaś, że boi się zapytać pracodawcę o możliwość podniesienia pensji.

 

Dlaczego boimy się renegocjować warunki zatrudnienia? Przede wszystkim z obawy, że pracodawca zechce pożegnać się z niezadowolonym z własnej sytuacji w firmie pracownikiem. Wiele osób ma również problemy z docenianiem własnej pracy. Kieruje nimi źle rozumiana skromność i przekonanie, że lepiej się nie wybijać, bo gdyby faktycznie zasługiwali na więcej, z pewnością szef już by je nagrodził… Nic podobnego. W firmach zatrudniających wielu pracowników przełożony nie jest w stanie na bieżąco monitorować osiągnięć każdego. Jeśli chce się więc coś uzyskać, trzeba o tym jasno komunikować – miejsca na domysły ze strony szefa naprawdę nie ma zbyt wiele.

 

Trzeba też zdać sobie sprawę, że negocjacje z pracodawcą to rzecz zupełnie normalna. Pracownik, który dobrze wykonuje swoją pracę i wybija się na tle innych, powinien zostać doceniony w firmie. Niemniej gratyfikacja nie zawsze musi oznaczać podwyżkę. Oprócz wynagrodzenia podstawowego są także inne elementy wpływające na warunki zatrudnienia, o które mogą walczyć pracownicy.

 

Należą do nich przede wszystkim:
• systemy bonusowe i premiowe,
• elastyczny czas pracy, praca w systemie zadaniowym,
• możliwość pracy zdalnej,
• pakiet medyczny,
• samochód służbowy i zakres jego wykorzystywania w celach prywatnych,
• dofinansowanie studiów, kursów, szkoleń itp.,
• formalny charakter współpracy (np. zmianę umowy).

Niekiedy nie ma bowiem możliwość negocjacji w zakresie pensji podstawowej, a jeśli chodzi o powyższe elementy, to pracodawca może być bardziej skłonny, by na nie przystać. Sam zainteresowany powinien określić, które z nich są najbardziej atrakcyjne i w ten sposób przygotować się do rozmowy z szefem.

 

Jak negocjować warunki zatrudnienia

 

Kwestię podwyżki czy przyznania innych bonusów można poruszyć na przykład podczas okresowej rozmowy podsumowującej w firmie. Nie jest to jednak reguła, czasami bowiem zdarzają się okoliczności, które mogą przyczynić się do pozytywnego rozpatrzenia wniosku – np. zakończenie sukcesem ważnego projektu. Istotne jest to, by do negocjowania warunków zatrudnienia dobrze się przygotować.

 

Przede wszystkim pracownik powinien zrobić sobie szczery zawodowy „rachunek sumienia”. Innymi słowy, odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wypełnia swoje obowiązki należycie, nie spóźnia się i firma nie ma mu niczego do zarzucenia. To jednak nie wszystko. Czy robi coś ponad wymagane minimum? Wykazuje się inicjatywą? Osiągnął w ostatnim czasie sukcesy na jakimś polu? Jego wkład w dane projekty jest większy niż innych osób? Dlaczego uważa, że powinien być bardziej doceniany?

 

Po drugie, warto udać się do działu kadr i zapytać o aktualny wachlarz dostępnych benefitów lub jaki budżet szkoleniowy jest przewidziany na osobę w danym dziale firmy. W przypadku rozmowy o podwyżce należy sprawdzić rynek i średnie płace dla osób na takim samym stanowisku. Trzeba też uwzględnić kondycję finansową przedsiębiorstwa, na przykład to, czy firma aktualnie tnie koszty i szuka oszczędności, gdzie to tylko możliwe.

 

Zasady dobrych negocjacji

 

Jak prowadzić skuteczne negocjacje? Jak wspomnieliśmy, należy się do nich dobrze przygotować – warto na przykład napisać sobie wcześniej w punktach, dlaczego podwyżka czy inna forma gratyfikacji nam się należy. To pozwoli uporządkować własną argumentację.

 

Na wszelki wypadek przygotujmy się na to, że szef nie będzie zbyt przychylny naszym wnioskom. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, jakie argumenty przemówią do pracodawcy. Raczej nie są to te, które dotyczą naszego życia osobistego („mam kredyt”, „potrzebuję pieniędzy na szkołę dla dziecka”), ale ściśle związane z życiem zawodowym i rozwojem firmy. Konieczne więc będzie opieranie się na faktach, liczbach, wynikach, przykładach osiągnięć i dowodach zaangażowania.

 

Kolejną zasadą dobrej negocjacji jest przedstawianie konkretnych propozycji. Może to być określona suma podwyżki lub wskazanie, które benefity nas interesują. Bądźmy realistyczni, ale warto też walczyć o to, na czym nam najbardziej zależy. Pracodawca powinien zdać sobie sprawę, że ma do czynienia z cennym pracownikiem, który zna swoją wartość na rynku pracy.

 

Choć propozycje muszą być konkretne, podczas negocjacji z pracodawcą warto zachować otwartość. Stawianie sprawy na ostrzu noża raczej nie spotka się z przychylnym przyjęciem. Zamiast mówić „albo dostanę podwyżkę, albo składam wypowiedzenie”, posłuchaj, co pracodawca ma nam do zaoferowania.

 

Najczęstsze błędy w negocjacji dotyczą emocjonalnego podejścia do sprawy. Niech będzie to rzeczowa, profesjonalna rozmowa. Nawet jeśli pracodawca odrzuci wszystkie nasze propozycje, nie warto palić za sobą mostów. Zamiast dać wyraz złości czy frustracji, lepiej umówić się na kolejne spotkanie np. za kilka miesięcy, gdy firma będzie w lepszej sytuacji lub po zakończeniu kolejnego projektu. Pamiętajmy też, że nawet, jeśli brak podwyżki przeważy na decyzji o rezygnacji z pracy, warto rozstać się z firmą w dobrej atmosferze.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?