Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce

Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce

 
Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce

Ile wynosi bezrobocie w Polsce

 

Stopa bezrobocia we wrześniu 2019 roku zanotowała kolejny spadek i wyniosła 5,1% – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Tendencja spadkowa w tym zakresie utrzymuje się przez cały rok. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w publikacji GUS-u Bezrobocie rejestrowane I-II kwartał 2019 r., obejmujący okres od stycznia do czerwca 2019 r.

 

W raporcie czytamy:

„Wyniki badania bezrobocia rejestrowanego według stanu na koniec czerwca 2019 roku wskazują, że w porównaniu z marcem br. nastąpił spadek zarówno liczby zarejestrowanych bezrobotnych jak i stopy bezrobocia. Podobną tendencję odnotowano przy porównaniu danych z analogicznym okresem ub. Roku”.

 

Bezrobocie w Polsce – 2019 r.

 

W końcu czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 877,1 tys. osób – o 107,6 tys. osób mniej niż w końcu marca oraz o 90,8 tys. osób mniej w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Jeśli wydawało się więc, że w 2018 r. bezrobocie w Polsce było bardzo niskie, obecnie pobijane są pod tym względem kolejne rekordy.

 

Ponadto w końcu II kwartału w porównaniu z I kwartałem spadek liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy odnotowano we wszystkich województwach, a największy miał miejsce w warmińsko-mazurskim (o 16,0%), zachodniopomorskim (o 13,6%), pomorskim (o 12,7%) oraz lubuskim (o 12,1%) i wielkopolskim (o 12,0%).

 

Dlaczego bezrobocie w Polsce spada

 

Na spadek bezrobocia wpływ ma wiele czynników, między innymi wzrost gospodarczy i deficyt pracowników poszczególnych branż, który przekłada się na wzrost płac i polepszenie warunków zatrudnienia. Innym czynnikiem obniżającym bezrobocie są emigracje zarobkowe Polaków, na przykład do krajów Europy Zachodniej.

 

Warto pamiętać, że mimo ogólnej tendencji spadkowej, bezrobocie w Polsce jest silnie zróżnicowane terytorialnie.

Liderem, jeśli chodzi o najniższy poziom bezrobocia, jest woj. wielkopolskie, gdzie wynosi ono 2,8%. Najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy panuje w warmińsko-mazurskim (stopa bezrobocia na poziomie 8,6%).

 

Aktualne bezrobocie w Polsce (koniec września 2019 r.):
• woj. małopolskie – 4,1%,
• woj. śląskie – 3,7%,
• woj. wielkopolskie – 2,8%,
• woj. zachodniopomorskie – 6,5%,
• woj. lubuskie – 4,8%,
• woj. dolnośląskie – 4,6%,
• woj. opolskie – 5,5%,
• woj. kujawsko-pomorskie – 7,6%,
• woj. warmińsko-mazurskie – 8,6%,
• woj. pomorskie – 4,4%,
• woj. łódzkie – 5,4%,
• woj. świętokrzyskie – 7,7%,
• woj. luberskie – 7,1%,
• woj. podkarpackie – 7,7%,
• woj. podlaskie – 6,9%,
• woj. mazowieckie – 4,4%, w tym: region warszawski stołeczny – 2,1%.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!