Kto i w jakich branżach inwestuje w Polsce?
Zagraniczne firmy często wybierają Polskę jako miejsce realizacji swoich inwestycji i w ten sposób tworzą u nas nowe miejsca pracy. Szanse na zatrudnienie otwiera się w wielu dziedzinach.
W opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2017 r. czytamy: „w 2017 r. analizowana grupa podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego liczyła 22 102 jednostki. Dominowały jednostki do 49 osób pracujących, stanowiły one 80,2% ogólnej liczby analizowanych przedsiębiorstw (mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób stanowiły 60,8% ogółu). Podmioty średnie (50–249 osób pracujących) stanowiły 13,2% całej grupy, podczas gdy duże przedsiębiorstwa, o liczbie pracujących 250 i więcej – 6,6%”. W raporcie wzięto pod uwagę potmioty z kapitałem od inwestorów zagraniczncyh, niezależnie od jego wielkości, udziału w kapitle podstawowym, struktury, czy kraju pochodzenia.
Inwestorzy zagraniczni w Polsce w 2017 r. w badanych przez GUS jednostkach prowadzili głównie „działalność gospodarczą związaną z handlem; naprawą pojazdów samochodowych (28,3%), przetwórstwem przemysłowym (21,1%), działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (9,7%) oraz działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości (9,4%)”. Z informacji publikowanych przez GUS wynika, że przedsiębiorcy z innych krajów inwestują w różnych regionach Polski, jednak co trzeci z analizowanych podmiotów miał swoją siedzibę w województwie mazowieckim.
Dlaczego inwestorzy zagraniczni inwestują w Polsce?
Na stronie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wymieniono szereg przyczyn, sprawiających, że jesteśmy atrakcyjnym krajem dla przedsiębiorców z innych państw. Inwestorzy zagraniczni lokują u nas działalność między innymi ze względu na położenie geograficzne. Centrum Europy to duże ułatwienie importu i eksportu we wszystkich kierunkach. Mamy również bardzo dobrze wykształconych i przeszkolonych pracowników, którzy mogą uzupełnić kadrę takich przedsiębiorstw.
Główni inwestorzy zagraniczni w Polsce
We wspomnianej publikacji GUS możemy przeczytać, że do krajów, z których kapitał był zaangażowany w największej liczbie podmiotów w roku 2017 należą Niemcy (liczba podmiotów 4917), a dalej znajdują się Holandia (2155), Ukraina (1478) i Cypr (1196).
Dlaczego tak istotne dla naszego kraju jest to, że inwestorzy zagraniczni wybierają Polskę jako ośrodek działalności? Przede wszystkim to nowe, interesujące miejsca pracy. Ale także nowe rozwiązania, technologie, które wpływają na rozwój rodzimych przedsiębiorstw.
Obserwując, jak działają zagraniczni inwestorzy – jakie strategie wprowadzają, jak zarządzają zespołem, marketingiem, możemy sami nauczyć się i przejęć efektywne metody prowadzenia przedsiębiorstw.
Zagraniczni inwestorzy – informacje sprzed lat
Warto przytoczyć dane z roku 2015 i zobaczyć, jak wyglądały tendencje w inwestycjach jeszcze parę lat temu. Z informacji publikowanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynikało, że wśród zagranicznych inwestorów dominowały firmy ze Stanów Zjednoczonych, które realizowały prawie 1/4 wszystkich przedsięwzięć. W dalszej kolejności znajdowały się Niemcy, Francuzi, Japończycy i Włosi. Jeśli zaś chodzi o branże, to najwięcej inwestycji dotyczył o sektorów: motoryzacyjnego, usług dla biznesu oraz badań i rozwoju.