Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Instytucje zajmujące się bhp

Instytucje zajmujące się bhp

 
Instytucje zajmujące się bhp

Zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy mają zagwarantować odpowiednie warunki wszystkim osobom przebywającym w firmie – pracownikom, ale też np. gościom czy klientom.

 

Normy znajdziemy przede wszystkim w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także w Kodeksie pracy. Czy firma faktycznie je respektuje, może sprawdzić inspektor bhp. Kto go wysyła? Przyjrzyjmy się instytucjom kontrolującym zarządzenie bezpieczeństwem i higieną pracy.

 

Instytucje nadzorujące bhp:

 

Główny Inspektorat Pracy

To instytucja należąca do Państwowej Inspekcji Pracy (pozostałe to inspektoraty okręgowe oraz Ośrodek Szkolenia PIP). Państwowa Inspekcja Pracy ma za zadanie nadzorowanie przestrzegania prawa pracy w przedsiębiorstwach – dotyczy to wielu kwestii, np. przestrzegania umów, relacji między pracodawcą a podwładnymi, a także bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

 

W przypadku naruszeń każdy zatrudniony może zgłosić się do okręgowego PIP, który wyśle kontrolera do firmy. Jeśli ten stwierdzi naruszenie zasad bhp, wzywa pracodawcę do usunięcia uchybień – natychmiast lub we wskazanym terminie. W skrajnych przypadkach inspektor bhp może nawet wezwać do natychmiastowego zamknięcia zakładu pracy. Z kolei jednym z najważniejszych obowiązków Głównego Inspektoratu Pracy jest doroczne przedstawianie Sejmowi sprawozdań z działalności PIP-u.

 

Główny Inspektorat Sanitarny

GIS jest jednostką Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Choć sanepid kojarzy się przede wszystkim z kontrolą warunków produkcji żywności, jest to instytucja, która może weryfikować przestrzeganie higieny pracy w firmach. Kontroler z sanepidu może na przykład sprawdzić warunki w zakładowych toaletach, szatniach, jadalni i innych pomieszczeniach.

 

 

Wyższy Urząd Górniczy

Ta instytucja nadzorowana przez Ministra Energii ma z kolei za zadanie kontrolowanie warunków panujących w polskich zakładach górniczych. Sprawdzeniu podlega wiele obszarów, w tym warunki pracy górników. Przestrzeganie zasad bhp w kopalniach jest szczególnie istotne, ponieważ praca w takich miejscach ma znamiona wyjątkowo niebezpiecznej i stwarzającej możliwość wypadków, uszczerbku na zdrowiu czy nawet utraty życia.

 

Państwowa Agencja Atomistyki

To główny urząd powołany do nadzorowania działalności związanej z energią jądrową w Polsce. Ma za zadanie między innymi weryfikować, czy w placówkach, w których produkowany lub wykorzystywany jest ten rodzaj energii, przestrzegane są zasady bezpieczeństwa ujęte w Prawie atomowym i przepisach bhp dotyczących pracy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych.

 

Urząd Dozoru Technicznego

Może kontrolować zakłady przemysłowe, w których wykorzystywane są maszyny. UDT dba bowiem o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych, w tym również zasad dotyczących pracy z ich wykorzystaniem. Znaczenie mają tutaj m.in. rozdział 3. Rozporządzenia o bhp: „Obsługa i stosowanie maszyn, narzędzi i innych urządzeń technicznych”. Kontroler może zwrócić też uwagę na organizację stanowisk pracy, przestrzeganie monotonii i minimalizowanie czynników uciążliwych i inne kwestie.

 

Centralny Instytut Ochrony Pracy

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy to, jak można przeczytać na stronie CIOP, „podstawowa placówka naukowo-badawcza w Polsce zajmująca się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka”. Instytucja ta bada warunki pracy oraz opracowuje procedury i rozwiązania mające na celu poprawienie bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy w krajowych firmach. W strukturze CIOP znajdują się zatem zakłady:
• Zagrożeń Wibroakustycznych,
• Techniki Bezpieczeństwa,
• Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych,
• Ochron Osobistych,
• Bioelektromagnetyzmu,
• Ergonomii,
• Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.

 

Instytut Medycyny Pracy w Łodzi

Jest to wielokrotnie nagradzana i wyróżniana jednostka badawcza, w której prowadzone są badania dotyczące między innymi szeroko pojętej medycyny pracy, a jednym z głównych celów działalności jest poprawa warunków życia i pracy. Przy instytucie działa również Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, które w 2009 r. otrzymało Nagrodę Światowej Organizacji Zdrowia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Architekt

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant Instalacji Sanitarnych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Specjalista ds. Klienta Biznesowego – Pojazdy Użytkowe

    ADF AUTO Spółka z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Co będziesz robić? Sprzedawać lekkie pojazdy użytkowe i wspierać Klienta na każdym etapie zakupu; Inicjować i rozwijać kontakty biznesowe; Przygotowywać profesjonalne oferty oraz prowadzić negocjacje handlowe; Zarządzać dokumentacją sprzedażową i aktualizować system CRM; Realizować cele sprzedażowe.
  • Operator Linii Sortowniczej

    REMONDIS Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa linii sortowniczej oraz załadunek pojazdów, Nadzór nad sprzętem – dbałość o urządzenia i maszyny, Utrzymanie porządku, czystości i dyscypliny pracy, Nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Młodszy Specjalista ds. Podatków

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie oraz weryfikacja informacji niezbędnych do sporządzania deklaracji podatkowych (VAT, CIT, WHT). Aktywny udział w procesie sporządzania oraz korygowania deklaracji podatkowych, głównie VAT, CIT i WHT. Zbieranie danych i przygotowywanie odpowiedzi dla...

Najnowsze artykuły

Koszty pracy: co to znaczy, jak obliczyć

Koszty pracy: co to znaczy, jak obliczyć

Wysokość kosztów pracy zależy od formy zatrudnienia, poziomu wynagrodzenia i wysokości kosztów pośrednich (BHP, podróże służbowe, szkolenia itp.). Jakie dodatkowe koszty ponosi pracodawca? Czy można je zmniejszyć? Wyjaśniamy, jak obliczyć koszty pracodawcy, który zatrudnia pracownika w 2025 roku w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę, umowę o dzieło i umowę zlecenie.

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379