Informatyk na pierwszy rzut oka wydaje się zawodem bezpiecznym. Osoba na tym stanowisku pracuje w domu lub w biurze, z reguły w pozycji siedzącej. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że coś sobie złamie, zacznie wdychać trujące opary lub w inny sposób narazi swoje zdrowie lub życie. Jednak to tylko powierzchowna analiza tematu. Zagrożenia w pracy informatyka występują i nie należy ich bagatelizować.
Zagrożenia w pracy informatyka – przyczyny
Jak czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy: Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa. W przypadku małych przedsiębiorstw i jeśli pracodawca jest dobrze zorientowany w rodzaju i technologii wykonywanej pracy - może przeprowadzić ocenę ryzyka samodzielnie. W większych przedsiębiorstwach ocenę ryzyka mogą prowadzić kompetentni pracownicy, specjaliści ds. BHP i eksperci zewnętrzni, przy czym zawsze odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie oceny ryzyka spoczywa na pracodawcy.
Na jakie zagrożenia najczęściej zwraca się uwagę w przypadku pracy informatyka? Ryzyko zawodowe wiąże się ze stałą, wymuszoną pozycją ciała i obciążaniem tych samych partii mięśni. Skrzywienia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka mogą pojawić się, jeśli dana osoba nie będzie stosowała odpowiedniej profilaktyki. Nieodpowiednie oświetlenie i długotrwałe wpatrywanie się w monitor mogą wpływać na wzrok informatyków. Należy także przeanalizować otoczenie, w jakim pracuje informatyk – w jakim budynku mieści się biuro, czy nie ma tam czynników wywołujących na przykład alergie, trudności w oddychaniu.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na obciążenie psychiczne, które często pojawia się w pracy wielu programistów, specjalistów IT. Wykonywanie obowiązków pod presją czasu, wysokie wymagania, a także duże straty w razie błędnie rozwiązanego zadania sprawiają, że niektórzy informatycy muszą radzić sobie z bardzo silnymi emocjami.
Zagrożenia zawodowe w pracy informatyka – jak im zapobiegać?
W związku z tym, że zagrożenia w pracy informatyka w dużej mierze zależą od organizacji jego stanowiska, należy zadbać, by spełniało ono wszelkie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy umożliwić zatrudnionym zachowanie odpowiednich odległości od monitora, zapewnić warunki do przyjęcia prawidłowej postawy ciała – dostosowany fotel, wysokość biurka, myszka i podkładka odciążające nadgarstki itp. Konieczne jest także robienie przerw od pracy przy monitorze – aby dać odpocząć oczom i zmienić pozycję.
Inną kategorię stanowią zagrożenia w miejscu pracy – zagrzybiona klimatyzacja, złe oświetlenie wymagają przeprowadzenia przez pracodawcę remontu i poprawienia warunków pomieszczeń.