Zwykło się mawiać: jaka praca, taka płaca. Ale ile powinno wynosić wynagrodzenie, aby uznać, że jest sprawiedliwe i adekwatne do stanowiska? Jak ocenić, czy mamy godną pracę i nie zarabiamy za mało?
Godna praca - czyli jaka?
Zastanawiając się nad znaczeniem terminu godna praca i płaca, warto zacząć od definicji zaproponowanej przez Międzynarodową Organizację Pracy. Działa od 1919 r., zajmuje się sprawami społecznymi i zrzesza 181 państw członkowskich, w tym Polskę. Według MOP godna praca to „szansa dla kobiet i mężczyzn do uzyskania godnej i produktywnej pracy w warunkach wolności, równości, bezpieczeństwa i ludzkiej godności”. Organizacja przyjęła tę ideę za swój strategiczny cel.
Godna praca to praca wydajna, przynosząca satysfakcjonujące dochody. Warto przytoczyć także fragment Powszechnej deklaracji praw człowieka:
„art. 23.
1. Każdy człowiek ma prawo do pracy, do swobodnego wyboru pracy, do odpowiednich i zadowalających warunków pracy oraz do ochrony przed bezrobociem.
2. Każdy człowiek, bez względu na jakiekolwiek różnice, ma prawo do równej płacy za równą pracę.
3. Każdy pracujący ma prawo do odpowiedniego i zadowalającego wynagrodzenia, zapewniającego jemu i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej i uzupełnianego w razie potrzeby innymi środkami pomocy społecznej.
4. Każdy człowiek ma prawo do tworzenia związków zawodowych i do przystępowania do związków zawodowych dla ochrony swych interesów.
art. 24.
Każdy człowiek ma prawo do urlopu i wypoczynku, włączając w to rozsądne ograniczenie godzin pracy i okresowe płatne urlopy.”
Godne zarobki i warunki pracy
Pracodawcy powinni w swoich biznesowych decyzjach kierować się nie tylko zyskiem. Ciążą na nich społeczna odpowiedzialność i obowiązek przestrzegania etycznych norm. Zadaniem przedsiębiorców jest stworzenie takich miejsc pracy, które nie będą naruszać standardów. Dotyczy to zarówno warunków socjalnych, jak i godziwego wynagrodzenia oraz dostępu do wiedzy, szansy na podnoszenie kwalifikacji przez pracowników. Tylko w takich warunkach zatrudnieni będą chcieli się rozwijać, będą lojalni i związani z firmą. Współcześnie kapitał ludzi ma ogromny wpływ na rynkowy sukces firm.
Ile powinienem zarabiać?
Zdarza się, że ludzie podejmują zatrudnienie poniżej swoich kwalifikacji i oczekiwań, a za wykonywanie pracy otrzymują zbyt niskie wynagrodzenia. Odpowiedzi na pytanie: „Ile zarabiać, żeby godnie żyć?” każdy powinien poszukać indywidualnie. Jeśli czujemy się niedoceniani przez szefa, a nasza pensja jest nieadekwatna do doświadczenia, umiejętności i zaangażowania, warto przeanalizować powody takiego stanu rzeczy.
Sprawdźmy poziom wynagrodzeń na naszym stanowisku w konkurencyjnych firmach, biorąc jednak pod uwagę różnice, które mogą wynikać np. z regionu, kapitału czy wielkości przedsiębiorstw. Poświęćmy także chwilę na przeanalizowanie naszej historii w danej organizacji. Czy mamy coraz więcej obowiązków, czy jesteśmy samodzielni i potrafimy więcej niż kiedyś, rozwinęliśmy swoje kompetencje w jakimś obszarze… Chyba nikt, kto czuje się niedoceniany finansowo, nie powie, że jest w pełni zadowolony ze swojego życia zawodowego. Dlatego ustalmy naszą wartość na rynku pracy i zadbajmy o to, żeby zarabiać tyle, ile powinniśmy.